Prezes OZPN - Tomasz Garbowski i Marek Leja - twórca Almanachu, z najnowszymi egzemplarzami wydawnictwa.

Ponad 300 stron liczy podręcznik statystyczny, gdyż takim mianem śmiało określić można czwarte już wydanie Almanachu Opolskiej Piłki Nożnej. Wielbiciele wyliczanek i słupków znów się nie zawiodą, ponieważ tegoroczne wydawnictwo zgodnie z tradycją oferuje pokaźną liczbę tabel, wyników, zdobytych goli czy boiskowych minut. Wszystko dotyczy sezonu 2020/2021, który swym podsumowaniem objął 287 opolskich klubów i uwaga – 6 tysięcy zawodników!

O Marku Lei, autorze książki, piszemy zawsze tak samo. To jedyny w swoim rodzaju szaleniec na punkcie piłkarskich statystyk facet. Prezesostwo LZS-owi Mechnice i miejsce w zarządzie Opolskiego Związku Piłki Nożnej, pomagają mu tylko trzymać rękę na pulsie opolskiej piłki. Udział w najnowszym dziele miał ponownie Janusz Stefanko, pasjonat historii opolskiej piłki, z panem Markiem związany od lat.

Tradycji stało się zadość. Na czynniki pierwsze rozłożone zostały wszystkie nasze poziomy rozgrywkowe, od Fortuna 1 ligi, w której występuje nasz centralny rodzynek – Odra Opole, po tych, którzy najczęściej kopią futbolówkę za przysłowiową kiełbasę, czyli opolską B-klasę. W najnowszej publikacji znajdziemy jak zwykle łyk historii. Tym razem w dodatku z myszką znalazły się sezony 1957-1960. To właśnie w tym obszarze buszował Stefanko.

– Dużo łatwiej przygotowuje się zestawienia z wyższych lig, z uwagi na lepszą dostępność do danych, a te niższe staramy się zliczać już po sezonie. Wszystko oczywiście podlega weryfikacji i mimo wypracowanej już metodologii zdarza się, że należy dotrzeć do meczowych protokołów – wyjaśnia autor Almanachu. – Podsumowanie prawie 300 naszych klubów to sporo, ale jak sięgam pamięcią, to dekadę temu startowaliśmy od 402 zespołów, więc trend jest wyraźnie spadkowy. Co ciekawe, drużyny walczące o awans mają z reguły mniejsze kadry, niż te które walczą o utrzymanie – precyzuje.

Wydawnictwo jest już w sprzedaży i od ręki nabyć je można w naszym partnerskim sklepie Football World Opole, przy ul. Kołłątaja 7. Książka jest do pozyskania także drogą wysyłkową poprzez portal Sendsport – książki sportowe. Na Facebook-owej stronie Almanachu także trwa jej promocja i tam odsyłamy po wszelkie szczegóły dystrybucji. Dodamy tylko, że liczba sztuk, które skończyły druk jest ograniczona, a książkę zamówić można hurtem, w niższej cenie, na przykład poprzez profil swojego klubu na Facebook-u.

Serdecznie zachęcamy i polecamy!