Wspaniali kibice to wielka wartość Krzywiczyn, Waldemar Antkowiak – wiceprezes OZPN ds. Organizacyjnych, a poprzednio wieloletni sternik klubu – z dumą podkreśla, że frekwencji na meczach często mogą im pozazdrościć kluby z wyższych lig. – Nawet na wyjazdach naszych fanów jest niekiedy więcej niż gospodarzy – dodaje Ryszard Adaszyński, obecnie pełniący funkcję prezesa.
Na ostatnim meczu zjawiło się ponad 180 amatorów piłki nożnej, chociaż wielu zaabsorbowanych było odbywającymi się w okolicy pierwszymi komuniami, o czym świadczyły choćby odświętne stroje… kibiców. W podobnej sytuacji znalazł się Waldemar Antkowiak, który na 2,5 godziny wyrwał się z rodzinnej uroczystości, a oprócz wsparcia mentalnego dostarczył do klubu także pyszne ciasto.
Ku zadowoleniu wszystkich niedzielne spotkanie na szczycie 1 grupy klasy B zakończyło się przekonującym zwycięstwem nad LZS Komorzno (3:1), dzięki czemu zespół mocno zbliżył się do klasy A, gdzie wcześniej spędził dwa sezony (2014/2015, 2015/2016), co jest jak dotąd największym sukcesem w historii klubu.
Na uwagę zasługują także dokonania w latach 70-tych ubiegłego wieku, gdy po założeniu „młodego LZS-u” (1972) krzywiczyńska młodzież przez kilka lat z powodzeniem występowała w opolskiej 2 lidze juniorów (z powodu małej ilości zawodników w roku 1979 zespół rozwiązano), a seniorzy od sezonu 1975/1976 mogli się pochwalić drużyną rezerw.
Białą plamę w działalności LZS Krzywiczyny stanowią pierwsze lata po założeniu (dokładna data w wywiadzie), zakończone zawieszeniem działalności w latach pięćdziesiątych. Klub ocknął się z letargu dopiero w sezonie 1968/1969, a nowy zespół seniorów został wówczas zgłoszony do klasy C, by po roku awansować do klasy B (w okresie 1968 – 1975 klubem kierował dyrektor Szkoły Podstawowej Stanisław Nowak). Historyczny skład LZS Krzywiczyny w sezonie 1968/1969: Jan Góral, Krzysztof Stankiewicz, Jerzy Antkowiak, Bernard Mormul, Jan Polus, Paweł Antkowiak, Józef Kowalski, Tadeusz Okaj, Antoni Moc, Jerzy Lech, Mieczysław Czekański, Władysław Herbut, Wiesław Grabowski, Czesław Grabowski, Ryszard Stroński, Waldemar Antkowiak, Marian Antkowiak, Jerzy Mormul.
Niestety organizacyjnych zawirowań nie dało się uniknąć w latach kolejnych, więc LZS reaktywował się jeszcze dwukrotnie (1974, 1989). 24 czerwca 1989 roku to data od której klub już bezawaryjnie kroczy po piłkarskiej ścieżce, tego dnia za sterami LZS w Krzywiczynach stanął prezes Jerzy Lech, a w skład zarządu weszli także: Bernard Maliński, Waldemar Antkowiak, Józef Kowalski i Arkadiusz Zawaliński. W następnych latach LZS Krzywiczyny prowadzili kolejno: Władysław Radoczyński, Giedonim Łabędzki, Waldemar Antkowiak oraz Ryszard Adaszyński.
Dwaj ostatni dbają teraz wspólnie o wszelkie klubowe dobra, od kilku miesięcy w stadionowym budyneczku i kontenerach jest już bieżąca woda i energia elektryczna, lada moment za bramką od strony pól stanie drugi profesjonalny „piłkołap”, a cichym marzeniem jest ukłon w stronę kibiców, czyli podwyższenie standardu drewnianych trybun poprzez dodanie krzesełek z plastiku.
Po ostatnim meczu na murawę niezwłocznie wbiegło kilkunastu chłopaków z piłką, śpieszy im się, bo do zapadnięcia zmroku mają jeszcze tylko 2 godziny grania. Wszyscy deklarują przywiązanie do swojego klubu i ochotę do gry w pierwszym zespole, gdy dorosną. W tym czasie seniorzy przy grillu snują plany na „po awansie”. Prezes Ryszard Adaszyński wie, że A-klasa to nie przelewki: – Trzeba będzie 2-3 nowych zawodników, ale najważniejsze, że są chłopaki co chcą grać! – mówi z uśmiechem.
LZS Krzywiczyny:
Rok założenia: 1948 (w wywiadzie) / 1968 (reaktywacja)
Barwy: błękitno-białe
Adres: ul. Polna 1, 46-264 Krzywiczyny, gm. Wołczyn
Facebook: https://www.facebook.com/LZS.Krzywiczyny/
stadion: pojemność – 100 miejsc / oświetlenie – brak / boisko 96 m x 62 m
Prezes: Ryszard Adaszyński
Trener: Rafał Mormul
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1528940963836119.1073741891.524884664241759&type=1&l=b3cdfd5979
Reporter Roman Kołbuc / pilkaopolska.pl