Polonia Głubczyce to ostatni triumfator opolskiego Pucharu Polski. fot. Mirosław Szozda.

Dla Opolskiego Związku Piłki Nożnej ta impreza stoi rangą najwyżej. Wojewódzki Finał Pucharu Polskie od kilku lat jest przez Związek wyjątkowo hołubiony. Nie inaczej będzie i w najbliższą środę, kiedy w blasku jupiterów o najbardziej prestiżowe piłkarskie trofeum Opolszczyzny walczyć będą LZS Starowice i Stal Brzeg. Mecz rewelacji rozgrywek Bank Spółdzielczy w Leśnicy 4 ligi opolskiej z trzecioligowcem, to także walka o pieniądze i przepustkę do wielkiego grania na szczeblu centralnym. „Puchar tysiąca drużyn” w naszym regonie w sezonie 2018/2019 wart będzie także ekstra premii, na którą OZPN wyasygnował sumę 40 tys. złotych (10 tys. za 2, miejsce) i oczywiście stosownych, bezcennych tak naprawdę medali.

Na Stadionie Miejskim w Kluczborku, jak w dobrym już zwyczaju przystało, spodziewać należy się specjalnej oprawy całych zawodów. Z pewnością będzie uroczyście, szczególnie podczas ceremonii dekoracji uczestników. O całą resztę, czyli doping i poziom sportowy widowiska, zadbać powinni już sami finaliści i ich oddani fani. Wstęp na regionalny finał pucharu już tradycyjnie jest darmowy, a solidny i przestronny dach kluczborskiego obiektu oprócz dobrej akustyki, gwarantuje też pewne schronienie przed kaprysami aury. Przypomnijmy, że w wyniku losowania, gospodarzem spotkania będzie LZS Starowice.

Klub ze Starowic przebojem zdobywa najwyższe rozgrywki w województwie. W czwartoligowej tabeli drużyna, którą prowadzi Jakub Reil, jest już wiceliderem i otwarcie deklaruje chęć zmiany klasy rozgrywkowej na wyższą. Awans do pucharowego finału szczebla wojewódzkiego już jest największym osiągnięciem LZS-u. Apetyt rośnie jednak w miarę jedzenia i dajemy głowę, że zarząd dumy Starowic marzy w tym roku o podwójnej koronie. Ekipa z Brzegu to ograny już praktycznie trzecioligowiec i klasa rozgrywkowa wyżej wskazuje zespół Piotra Jacka jako umiarkowanych faworytów środowej potyczki. Celem Stali jest także utrzymanie się w 3 lidze, gdzie wskutek zapaści śląskiej piłki w lidze drugiej, grupę III opuści w czerwcu aż sześć klubów.

Wojewódzki finał w roli arbitra głównego poprowadzi niedawny debiutant na boiskach Fortuna 1 Ligi, Marcin Kochanek z Opola. Na liniach asystować mu będą Maciej Kosarzecki i Krzysztof Glensk. Sędzią technicznym mianowany został Bartosz Owsiany. – To największe święto opolskiej piłki w roku. Serdecznie zapraszam na kluczborski stadion nie tylko kibiców obu drużyn, ale wszystkich sympatyków futbolu. Finał w regionie jest już marką samą w sobie. Niech emocji nie zabraknie i niech w duchu fair-play wygra lepszy! – anonsuje piłkarską ucztę prezes OZPN, Tomasz Garbowski. Dołączając się do zaprosin informujemy, że bramy Stadionu Miejskiego otwarte będą już od godziny 17.00, a o kolejności zajmowanych miejsc na trybunie głównej decyduje zasada – kto pierwszy-ten lepszy. Życzymy wielu emocji i dobrego futbolowego widowiska!

Droga do finału – LZS Starowice
1/32: Start Bogdanowice 6:2
1/16: LZS Mechnice 3:2
1/8: Naprzód Ujazd Niezdrowice 4:1
1/4: MKS Wołczyn 2:0
1/2: Polonia Nysa 1:0

Droga do finału – Stal Brzeg
1/32: Olimpia Lewin Brzeski 9:1
1/16: Victoria Chróścice 4:0
1/8: Agroplon Głuszyna 6:4 (po dogrywce)
1/4: Skalnik Gracze 2:1
1/2: Ruch Zdzieszowice 2:2 (po dogrywce) 4:2 (rzuty karne)