Stal Brzeg będzie jednym z finansowych beneficjentów najnowszych decyzji PZPN. fot. Mirosław Szozda

W czwartek, 23 maja 2019, zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej podjął uchwalę dotyczącą zryczałtowanego systemu opłat dla klubów III ligi i klas niższych. To reforma wychodząca naprzeciw wielu postulatom piłkarskiego środowiska, a dotycząca zwłaszcza futbolu amatorskiego. PZPN w ciągu 5 lat wyda ponad 31 milionów złotych na rozwój piłki na niższych szczeblach.

– Chodzi głównie o uporządkowanie stawek, aby były one jednolite. Chodzi o koszty członkostwa, „startowego” i uprawnień zawodników do gry. Jest to świetna informacja dla opolskich klubów, od B-klasy do III ligi, dla których koszty udziału w rozgrywkach znacząco się obniżą. Szacuję, że do OZPN-u odprowadzą co najmniej 50% mniej, a różnicę w opłatach refundować będzie piłkarska centrala. Oznacza to bardzo stabilne finansowanie wojewódzkich związków piłkarskich. Kluby uczestniczące w rozgrywkach dziecięcych i młodzieżowych zapłacą jedynie 12 zł za członkostwo – wyjaśnia z nieukrywaną radością prezes Tomasz Garbowski.

Zarząd OZPN na swoim posiedzeniu w dniu 4 lipca podejmie stosowną, nową uchwałę w tej sprawie, a wejdzie ona w życie już w najbliższym sezonie rozgrywkowym 2019/2020. Tabela opłat po rabacie znajduje się na poniższym obrazku.