Dwa pełne sportowych emocji dni były potrzebne do wyłonienia najlepszych piłkarskich drużyn województwa opolskiego w kategoriach wiekowych U-8, U-10 oraz U-12. W rozegranym w dniach 5-6 kwietnia finale wojewódzkim XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” zwycięstwa odniosły: UKS Biała Nyska i UKP Gol Opole w kategorii U-8, UKS Unia Opole i UKS Hattrick Głuchołazy w U-10 oraz UKS Unia Opole i PSP 7 Strzelce Opolskie wśród grup wiekowych U-12. Już na przełomie kwietnia i maja drużyny do lat 10 i 12 będą reprezentowały nasze województwo podczas Finału Ogólnopolskiego w Warszawie, gdzie staną przed szansą zagrania na stadionie PGE Narodowym.

Finałowe zmagania na Opolszczyźnie odbyły na terenie Stadionu Miejskiego w Brzegu. Dla występujących w nich najzdolniejszych młodych piłkarzy i piłkarek z regionu były one kontynuacją drogi z podwórka na stadion, która rozpoczęła się jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. W Brzegu na uczestników rozgrywek czekały nagrody oraz zabawa w najlepszym sportowym wydaniu. Wspaniała atmosfera piłkarskiego święta udzieliła się nie tylko zawodnikom i zawodniczkom, ale także ich rodzicom, którzy gorącym dopingiem zagrzewali swoje pociechy do gry. Pierwszego dnia do rywalizacji przystąpiły zespoły chłopców w kategorii U-8 i dziewczynek w kategoriach U-8 U-10. Dzień później obserwowaliśmy zmagania dziewczynek w kategorii U-12 oraz chłopców w kategoriach U-10 i U-12.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z poziomu gry, z pasji i zaangażowania tych młodych adeptów – powiedział Tomasz Garbowski, prezes Opolskiego Związku Piłki Nożnej. – Ale równie mocno cieszy mnie postawa kibicujących rodziców. Wspierają swoje pociechy pozytywnie, rozumieją to, że nie wszystko na boisku może wyjść. Potrafią też nagrodzić ich brawami i pocieszyć po porażce. Dostrzegam ogromny postęp w ich postawie. Co cieszy przede wszystkim dlatego, że zdejmuje presję z dzieci. A piłka nożna powinna być przede wszystkim zabawą – podkreślił.

Klasyfikacja generalna
Kategoria Chłopcy Dziewczynki
U-8 1.      UKP Gol Opole
2.      Start Namysłów
3.      UKS Orlik Prudnik
4.      MKS Gogolin
1.      UKS Biała Nyska
2.      PSP 9 Kędzierzyn-Koźle
3.      SP 2 Orły Głogówek
4.      PSP Stare Budkowice
Najlepszy bramkarz Jan Małota, UKS Orlik Prudnik Maja Krzywicka, PSP 9 Kędzierzyn-Koźle
Najlepszy zawodnik Aleksander Pruś, Start Namysłów Blanka Stanisławczyk, UKS Biała Nyska
Król strzelców Marek Pietrzyk, UKP Gol Opole Klaudia Forwal, SP 2 Orły Głogówek
U-10 1.      UKS Hattrick Głuchołazy
2.      AP Victoria Chróścice
3.      Grodkowska Akademia Sportu
4.      UKS Spiders Krapkowice
1.      UKS Unia Opole
2.      UKS SAP Brzeg
3.      PSP 9 Kędzierzyn-Koźle
4.      Ligota Książęce
Najlepszy bramkarz Arkadiusz Kłuzka, Grodkowska Akademia Sportu Agata Zawada, UKS SAP Brzeg
Najlepszy zawodnik Kevin Chwastyk, Hattrick Głuchołazy Zofia Jarenko, PSP 9 Kędzierzyn-Koźle
Król strzelców Kacper Suchalski, Victoria Chróścice Michalina Stasiak, UKS Unia Opole
U-12 1.      PSP 7 Strzelce Opolskie
2.      Football Academy Opole
3.      PSP 6 Stal Brzeg
4.      Dziesiątka Nysa
1.      UKS Unia Opole
2.      Dwójka Praszka
3.      UKS Biała Nyska
4.      SP Chocianowice
Najlepszy bramkarz Oskar Skirzewski, Dziesiątka Nysa Camille Łoza, UKS Biała Nyska
Najlepszy zawodnik Patryk Sobolewski, PSP 7 Strzelce Opolskie Beata Popczyk, Dwójka Praszka
Król strzelców Radek Wójcicki, Football Academy Opole Julia Baron, UKS Unia Opole

 

A zabawy było co niemiara. Przez dwa dni 585 zawodniczek i zawodników strzeliło łącznie aż 582 gole, co daje znakomitą średnią prawie 4,5 gola na mecz.

To wyraźnie pokazuje, że w Brzegu nie brakowało utalentowanych zawodników. Jednym z nich był Kacper Sikorski ze Stali Brzeg. Młody zawodnik przykuwał wzrok znakomitą techniką i snajperskim instynktem. Lewonożny skrzydłowy strzelił aż 9 goli w całym turnieju. Dwa z nich padły po uderzeniach z rzutów wolnych, ale to trafienie po akcji, gdy minął „ruletą” jednego rywala, by następnie założyć siatkę kolejnemu i pewnie strzelić obok bezradnego bramkarza, zapadnie w pamięci wszystkich obserwatorów tegorocznych finałów. Sikorski nie ograniczał się tylko do strzelania – dzięki nieprzeciętnemu przeglądowi pola wykreował także kilka stuprocentowych okazji swoim kolegom, walnie przyczyniając się do zajęcia przez drużynę gospodarzy 3. miejsca w rozgrywkach.

Również wśród dziewczynek nietrudno było znaleźć wyróżniające się postacie. Na szczególną uwagę zasłużyła Julia Baron z UKS Unii Opole. Piłkarka była kluczowym ogniwem prowadzonej przez trenera Tomasza Minkiewicza drużyny, która będzie reprezentować województwo na finałach ogólnopolskich w Warszawie. Julia przez cały turniej prezentowała znakomitą skuteczność, zdobywając łącznie 12 bramek i sięgając po statuetkę dla najlepszej strzelczyni w swojej kategorii. W osiągnięciu tego wyniku nie przeszkodził jej nawet odniesiony uraz, przez który zmuszona była opuścić półfinałowy mecz z drużyną UKS Biała Nyska. Chwila odpoczynku pozwoliła jej wrócić na boisko w finale przeciwko Dwójce Praszka i pewnie wykorzystać swoją próbę w dramatycznej serii rzutów karnych.

Trener wspomnianej UKS Białej Nyski zasługuje na osobne zdanie. Od 2008 roku Grzegorz Chmura nieprzerwanie doprowadzał do finałów ogólnopolskich dziewczęcą drużynę w przynajmniej jednej z dwóch kategorii wiekowych. – Cóż, kiedyś ta seria musiała się skończyć – powiedział po półfinałowej porażce z przyszłymi mistrzyniami z Opola. Patrząc jednak na zwycięstwo jego drużyny w kategorii U-8 można spodziewać się, że już za rok lub dwa te same dziewczynki będą liczyły się w rywalizacji starszej, uprawnionej do wyjazdu do Warszawy grupy wiekowej. W czym tkwi sekret tylu obiecujących piłkarek z tej małej miejscowości? – Jesteśmy wiejską społecznością, nie mamy żadnej akademii czy obozów przygotowawczych. Przede wszystkim stawiamy na zabawę. Staram się zbierać zainteresowane grą dziewczyny z okolic, którym wpajamy przyjemność z gry. Niektóre z moich podopiecznych są w kręgu zainteresowań młodzieżowych kadr reprezentacji, co mnie bardzo cieszy – nie kryje dumy.

Być może już niebawem w tym kręgu znajdą się jego kolejne dwie zawodniczki. Trudno nam sobie bowiem wyobrazić, by ktokolwiek mógł rozbić duet bliźniaczek Zuzi i Hani Czwórnóg, który był prawdziwą ozdobą finałów. Obie napastniczki wyraźnie szukały się nawzajem na boisku, świętowały każde trafienie wspólną, efektowną „cieszynką”, a nawet… instruowały sędziego. – Zapisał pan razem z imieniem? Bo jesteśmy we dwie – przytomnie powiedziała do arbitra Zuzia, wzbudzając uśmiech wszystkich wokół.

W trwającej XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” po raz drugi w historii nagradzane są postawy godne naśladowania. „Zieloną Kartką Fair Play” obdarowani mogą zostać trenerzy, zawodnicy oraz kibice, którzy podczas sportowej rywalizacji wykażą się wzorowym zachowaniem zgodnym z zasadami gry fair (może to być np. przyznanie się do przewinienia, którego nie zauważy sędzia). Organizatorzy rozgrywek na stronie internetowej Turnieju opublikują listę drużyn odznaczonych „Zieloną Kartką”. Arbitrzy w Brzegu pokazywali ją siedmiokrotnie.

Na zakończenie podsumowania, składamy serdeczne podziękowania władzom Brzegu oraz pracownikom MOSiR-u w Brzegu za pomoc przy organizacji finałów wojewódzkich. Dodatkowo dziękujemy innym osobom, które współorganizowały turnieje na niższych etapach w naszym województwie!

Wszystkich uczestnikom dziękujemy za sportowe emocje a naszym tegorocznym reprezentantom Opolszczyzny życzymy powodzenia podczas walki na Finałach Ogólnopolskich XVIII edycji turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”!