Opolski Związek Piłki Nożnej złożył wniosek o nadaniu przez Radę Miasta Opola honorowego obywatelstwa miasta Opola Antoniemu Piechniczkowi. Dla kibiców piłki nożnej na Opolszczyźnie sprawa jest oczywista. Piechniczek to ojciec największych sukcesów Odry Opole i zdobywca brązowego medalu Mistrzostw Świata w 1982 roku z reprezentacją Polski.

– Pan Antoni to prawdziwy ambasador Opola i Odry. Po raz ostatni widzieliśmy się w PZPN-ie przy okazji spotkania świątecznego, choć zawsze pyta o to, co się u nas dzieje. Pomysł o nadaniu mu tego tytułu to mój autorski pomysł, który uzyskał jednogłośne poparcie władz naszego Związku i 18 stycznia złożyliśmy odpowiedni dokument – mówi prezes OZPN-u Tomasz Garbowski.

Oprócz biografii trenera w uzasadnieniu wniosku znajdziemy taki oto fragment: W wielu wywiadach i rozmowach Antoni Piechniczek wielokrotnie powtarzał, że czas spędzony w Opolu był ważną częścią jego życia. Podczas spotkania promującego biografię legendarnego trenera „Antoni Piechniczek. Tego nie wie nikt”, które odbyło się w Opolu, w styczniu 2016 r., Piechniczek po raz kolejny podkreślił, że ma ogromny sentyment do tego miasta i drużyny Odry stwierdzając: „Nie byłbym tym trenerem, gdyby nie Opole, gdyby nie Odra”.

Nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Opola wybitnemu trenerowi Antoniemu Piechniczkowi, który na zawsze zapisał się w historii polskiej i opolskiej piłki nożnej będzie nie tylko wyrazem uznania i wdzięczności za jego zasługi, ale również podziękowaniem za podkreślanie roli Opola w życiu jego i jego rodziny.

Przyznanie tego tytułu nabierze dodatkowego wymiaru biorąc pod uwagę fakt, że dziś Odra Opole stoi przed historyczną szansą powrotu do piłkarskiej elity po kilkudziesięciu latach spędzonych poza ekstraklasą.

Zdjęcie: Antoni Piechniczek podczas obchodów 70-lecia powstania Odry Opole.

fot. Mirosław Szozda