Angielski sędzia Mark Clattenburg będzie sędziował mecze w Arabii Saudyjskiej. Arbiter rozwiązał kontrakt z angielską federacją i przeniesie się na Bliski Wschód.

O odejściu Clattenburga z Wielkiej Brytanii dyskutowano od kilku miesięcy. Jako prawdopodobne kierunki wymieniano m.in. Chiny. Ostatecznie jednak Anglik zaakceptował warunki zaproponowane przez Arabię Saudyjską i opuści Premier League po 12 latach sędziowania w niej.

W bieżącym sezonie Premier League prowadził on 19 meczów, pokazując 69 żółtych i 3 czerwone kartki. W swojej historii spotkań najwyższej ligi w Anglii prowadził ogółem 393 spotkania, pokazując w nich 1301 żółtych i 56 czerwonych kartek.

Nieoficjalnie mówi się, że głównym podłożem „transferu” były nie tylko kwestie finansowe, ale również konflikt jaki narastał od dłuższego czasu pomiędzy Clattenburgiem, a PGMOL. Sędzia miał być niezadowolony ze sposobu kierowania organizacją, „brakiem wsparcia” oraz pominięciem go z wyznaczanie na mecze 5. rundy FA Cup.

Mark Clattenburg to jeden z najbardziej cenionych sędziów nie tylko w Anglii, ale i w Europie. W 2016 roku prowadził dwa najbardziej prestiżowe finały – najpierw Ligi Mistrzów pomiędzy Realem Madryt i Atletico, a później mistrzostw Europy we Francji. Na francuskich boiskach prowadził również spotkanie 1/8 finału pomiędzy Polską a Szwajcarią.

Warto podkreślić, że szefem sędziów w Arabii Saudyjskiej jest dobrze nam i na całym świecie znany były angielski arbiter Howard Webb.

źródło: Przegląd Sportowy / własne; fot. You Are The Ref