Opolski Związek Piłki Nożnej jako pierwszy w kraju przystąpi do wdrażania programu szkoleniowego Junior Coach. O szczegółach rozmawiamy z pomysłodawcą projektu Rafałem Noconiem, członkiem zarządu i przewodniczącym zespołu doradczego OZPN ds. współpracy międzynarodowej i funduszy strukturalnych.

– Cóż to takiego Junior Coach?
To program mający na celu przygotowanie młodych ludzi do zawodu trenera piłki nożnej. Opolski związek jako pierwszy w Polsce rozpocznie szkolenie kandydatów na przyszłych trenerów, na podstawie niemieckiego wzorca, który funkcjonuje już u naszych zachodnich sąsiadów.

– Do kogo skierowany jest ten program?
To projekt dla uczniów szkół średnich. Generalnie w Polsce mamy wielki niedobór trenerów piłki nożnej, którzy zajęliby się szkoleniem dzieci. Polityka PZPN-u i naszego związku w Opolu jest taka, by wyszkolić jak najwięcej szkoleniowców z uprawnieniami Grassroots C. Powstające szkółki piłkarskie w naszym kraju potrzebują trenerów, którzy profesjonalnie zajęliby się uczeniem podstaw futbolu najmłodszych. Junior Coach to oferta, z którą OZPN chce wyjść do szkół średnich oferując uczestnikom 42-godzinny kurs trenerski, by już na wstępnym etapie pokazać o co tak naprawdę chodzi w zawodzie trenera i jak się zabrać do tego, by w przyszłości zajmować się szkoleniem piłkarzy. To będzie taki pierwszy krok młodych ludzi w tym kierunku. Później, po zdaniu matury i skończeniu 18-lat będą mogli zgłosić się na właściwy kurs trenerski organizowany przez piłkarski związek z Opola.

– Odbycie kursu Junior Coach coś da tym młodym ludziom? By pracować w roli trenera, jego absolwenci i tak będą musieli przecież przejść tradycyjne szkolenie.
Założenie jest takie, by godziny które uczniowie odbędą w ramach programu Junior Coach, były zaliczane im w tradycyjnym kursie na uprawnienia Grassroots C. Wymaga to jednak jeszcze uzgodnień OZPN-u z centralą piłkarską w Warszawie. Ingerencja w zasady przyznawania uprawnień Grassroots C wymaga bowiem akceptacji PZPN-u. Pierwsze uzgodnienia w tej kwestii mamy już za sobą, ale na ostateczne decyzje futbolowej centrali trzeba jeszcze trochę poczekać.

– Kto może zostać uczestnikiem szkolenia Junior Coach? Trzeba spełniać jakieś szczególne kryteria?
Jedyne kryteria to ogólna sprawność fizyczna, nauka w szkole średniej, zainteresowanie piłką nożną i chęci samego zainteresowanego. Oprócz teorii integralną częścią kursu będą zajęcia praktyczne, które planujemy zorganizować w Akademii Młodych Orłów oraz kilku wskazanych akademiach i piłkarskich klubach Opolszczyzny. Sam udział w zajęciach będzie dla uczestników bezpłatny.

– Kto zatem finansuje projekt?

Trzy kursy finansuje Opolski Związek Piłki Nożnej, a w pozostałe chcielibyśmy włączyć samorządy. Jesteśmy po obiecujących rozmowach z Marszałkiem Województwa Opolskiego i kilkoma starostami. Naszą intencją jest, by co roku organizowanych było kilka kursów w naszym województwie. Chodzi o to, by kolejne roczniki szkół średnich zdobywały swoje pierwsze trenerskie szlify z naszą pomocą. To ma być stała oferta OZPN-u dla szkół i samorządów, a jej celem jest „wyprodukowanie” jak największej ilości kandydatów na trenerów z uprawnieniami Grassroots C.

– Gdzie będą odbywały się zajęcia teoretyczne?
Na dzień dzisiejszy będą to ośrodki zlokalizowane w Krapkowicach, Brzegu i Prószkowie. Aktualnie w wybranych szkołach trwa rekrutacja, choć w ostatnim z wymienionych ośrodków skompletowaliśmy już kompletną grupę. Edukatorami przyszłych trenerów będzie 15 szkoleniowców z Opolszczyzny, którzy odbyli już tygodniowy kurs w niemieckim Barsinghausen. Start pierwszej z grup planujemy z początkiem marca, chwilę później ruszą kolejne w Krapkowicach i Brzegu.

– Ukończenie kursu wiąże się ze sprawdzeniem umiejętności uczestników?
Tak. Każdy z nich będzie musiał zdać egzamin przed komisją OZPN-u, a warunkiem jego zaliczenia będzie stuprocentowa frekwencja i pokazanie tematycznej prezentacji. Pierwsi absolwenci kursu pojawią się na początku kwietnia, a każdy z kursów szacujemy, że powinien zamknąć się w 6 tygodniach.

Rozmawiał Mirosław Szozda.