Piłkarze Ruchu Zdzieszowice najlepiej punktowali w lidze w minionym 2022 roku. To pewnie żadne zaskoczenie, skoro to aktualny lider Bank Spółdzielczy w Leśnicy IV Ligi Opolskiej. Jednak niektóre statystyki mogą być szokujące, a na pewno wywołać lekkie zdziwienie. Zapraszamy na podsumowanie tego, co działo się w „starym” roku na czwartoligowych boiskach.

Zacznijmy od tabeli ogólnej. W niej uwzględniliśmy również drużyny, którzy po rundzie wiosennej pożegnały się z IV Ligą oraz te, które się z nią przywitały jesienią. Matematyka jest jednak nieubłagana, więc próżno ich szukać w czubie stawki. Z grona tych ekip najlepiej spisuje się LZS Walce, który w zestawieniu uplasował się na miejscu 16., wywalczając po rundzie jesiennej obecnego sezonu lokatę siódmą. Wygrał m.in. w Ozimku z Małąpanwią, co nie wszystkim, a raczej co niewielu, się zdarzyło. Dlaczego?

Bo zespół prowadzony przez Wojciecha Ścisło jest drugim najlepszym w BS IV Lidze Opolskiej w 2022 roku. W 32 meczach (o jednym mniej od wszystkich z czołówki – pauza w 18. kolejce minionego sezonu) ozimczanie wywalczyli 65 punktów – o jeden więcej od trzeciego LZS-u Starowice i o 12 mniej od najlepszego Ruchu Zdzieszowice. Jednak to właśnie Małapanew schodziła z boiska pokonana najrzadziej z wszystkich drużyn, które zagrały chociaż raz w ubiegłym roku w IV Lidze. Hutnicy przegrali z Walcami, dwukrotnie z Gogolinem, Chróścicami i Nysą. Wynik imponujący. Do tego drugi wynik skuteczności (85 bramek – Ruch 92) i defensywy (39 bramek – Ruch 37) czyni Małąpanew jedną z wygranych minionego roku.

Kolejne miejsca bez zaskoczeń – Fortuna Głogówek, rezerwy Odry Opole, MKS Gogolin i PoRaWie Większyce od kilku sezonów udowadniają, że trzeba się z nimi liczyć w tych rozgrywkach. Z dobre strony, po powrocie do najwyższej ligi w województwie, pokazuje się LZS Piotrówka – miejsce 8. Ale na 9. uplasowała się Polonia Nysa, która jesienią grała już w III Lidze. 17 meczów i 43 zdobyte punkty pokazują, że w cuglach wygrała rozgrywki w minionym sezonie.

Rozczarowanie – z pewnością Polonia Głubczyce. 23 punkty wiosną – nieźle. Ale zaledwie dziesięć jesienią – już nie do końca. 15. lokata po jesieni, a w 2022 roku zaledwie 13.

Pora na tych, co strzelali najwięcej. Podium bez zmian – Ruch (92), Małapanew (85), Starowice (84). Ale czwartym najskuteczniejszym zespołem „starego” roku jest… LZS Piotrówka, który zanotował 77 trafień. Nie dziwi więc fakt, że liderem klasyfikacji strzelców po jesieni jest właśnie snajper LZS-u Amani Bostan – 18 goli w 15 meczach. Piotrówka ma też jednak jedną z najsłabszych obron (72 stracone bramki – 5 najsłabszy wynik). Przed nią jedynie głubczycka Polonia (94), Skalnik Gracze (78), OKS Olesno (77) i Victoria Chróścice (77).

W ani jednym spotkaniu BS IV Ligi Opolskiej w 2022 roku nie mieliśmy dwucyfrówki. 9 bramek kibice zobaczyli w czterech meczach – trzech wiosną i jednym jesienią. Beniaminka Stegu Start Jełowa 7:2 rozbili gracze Victorii Chrościce. Natomiast wiosną Polonia Głubczyce rozgromiła 8:1… Victorię, 7:2 Odra II Opole LZS Skorogoszcz, a 5:4 Małapanew pokonała Piotrówkę.

W sumie czwartoligowych trafień obejrzeliśmy aż 1050. Lepiej do bramek kopało się wiosną – 595 trafień przy 455 jesienią.

Trzymamy kciuki, żeby w nowym roku czwartoligowi snajperzy wyborowi pobili ten rekord. Pierwsza okazja do pokonania bramkarzy rywali już w drugi weekend marca. Nie możemy się doczekać!