fot. pzpn.pl

W naszym województwie będą to z pewnością najważniejsze sportowe wydarzenia tej zimy. Opolski Związek Piłki Nożnej wybrany został na głównego organizatora dwóch towarzyskich meczów reprezentacji Polski w futsalu z Rosją. Oba spotkania wpisują się w oficjalny terminarz wyznaczony przez FIFA i odbędą się w 2 lutego, w opolskiej Stegu Arenie oraz dzień później, w Hali Nysa. Początek obu meczów zaplanowano na godzinę 17.00.

Rywal biało-czerwonych to ścisła światowa czołówka piłki halowej. Świadczą o tym tytuły aktualnego wicemistrza świata oraz trzeciej drużyny ostatnich mistrzostw Europy. W historii 11 ostatnich turniejów na Starym Kontynencie, Rosjanie aż 9 razy stali na podium. – Proszę mi wierzyć, że ściągnięcie tego zespołu na mecz nie jest takie proste. Oni mają swoje wymagania i stawiają pewne warunki. Tym bardziej cieszę się, że się to udało, i że dojdzie do tego na Opolszczyźnie – mówił podczas konferencji prasowej trener naszej kadry, Błażej Korczyński. Ta odbyła się w opolskim Ratuszu 16 stycznia i to właśnie wtedy oficjalnie ogłoszona została dobra nowina dla naszych futsalowych fanów.

W konfrontacji z utytułowanym rywalem biało-czerwoni nie stoją na straconej pozycji. Ostatnie spotkanie ze Sborną miało miejsce rok temu, właśnie podczas mistrzostw Europy w Słowenii, a tam Polacy zremisowali 1:1. Żeby podkręcić emocje dodajmy, że wyrównującego gola nasi strzelili 9,3 sekundy(!) przed końcem meczu, kiedy do siatki trafił Michał Kubik. Polacy na takim turnieju zagrali po raz pierwszy od 17 lat, zaś sparingi, które nas czekają, wpisują się w plan przygotowań kadry do Mistrzostw Świata, w tzw. grupie Main Round, gdzie czekają już Hiszpanie, ale dojdą jeszcze dwa zespoły z pre-eliminacji.

Mecze reprezentacji Polski w futsalu w 2018 roku:
Włochy – Polska 7:0
Rosja – Polska 1:1 (gol Michał Kubik) ME
Polska – Kazachstan 1:5 (Dominik Solecki) ME
Brazylia – Polska 3:1 (gol samobójczy)
Brazylia – Polska 5:0
Anglia – Polska 1:3 (Bartłomiej Sitko, Maciej Mizgajski, Michał Kałuża)
Anglia – Polska 4:5 (Tomasz Kriezel, Amadeusz Pasierb, Sebastian Leszczak 3)
Słowacja – Polska 4:2 (Piotr Pietruszko, Mikołaj Zastawnik)
Czechy – Polska 5:5 (Mikołaj Zastawnik 3, Dominik Solecki 2)
Węgry – Polska 1:2 (Mikołaj Zastawnik, Sebastian Leszczak)
Serbia – Polska 4:3 (Mikołaj Zastawnik. Robert Gładczak, Dominik Solecki)
Serbia – Polska 3:1 (Tomasz Kriezel)
Polska – Belgia 2:1 (Marcin Mikołajewicz, Michał Marek)
Polska – Belgia 7:2 (Sebastian Leszczak 3, Tomasz Lutecki 2, Robert Gładczak, Mikołaj Zastawnik)

Bilans: 14 meczów: 5 wygranych, 2 remisy, 7 porażek.

W skład kadry na dwumecz z Rosją weszli: Michał Kałuża (Rekord Bielsko-Biała), Bartłomiej Nawrat (Rekord Bielsko-Białą), Michał Kubik (Rekord Bielsko-Biała), Michał Marek (Rekord Bielsko-Biała), Tomasz Kriezel (FC Toruń), Marcin Mikołajewicz (FC Toruń), Mikołaj Zastawnik (Clearex Chorzów), Sebastian Leszczak (Clearex Chorzów), Adam Wędzony (Clearex Chorzów), Krzysztof Salisz (Clearex Chorzów), Tomasz Lutecki (GSF Gliwice), Dominik Solecki (Red Dragons Pniewy), Robert Gładczak (AZS U Katowice), Karol Czyszek (MKS Pogoń 04 Szczecin), Sebastian Grubalski (Constract Lubawa). W ostatniej chwili do naszej ekipy, za kontuzjowanych Salisza oraz Marka, dołączyli: Arkadiusz Szypczyński (Gatta Zduńska Wola) oraz Sebastian Wojciechowski (Orzeł Futsal Jelcz-Laskowice).

Nasi reprezentanci do obu sprawdzianów przygotowywali się w Komprachcicach, w hali tamtejszego OSiR-u oraz oczywiście w Stegu Arenie. Rozegrali nawet mecz kontrolny z Berlandem, a uczestnikowi polskiej 1 ligi futsalu zaaplikowali 9 goli, nie tracąc żadnego.

Szkoleniowiec Rosji, Siergiej Skorowicz na towarzyskie mecze z Polską powołał aż 17 zawodników, a są to: Nikołaj Bałaszow (Sibiriak Nowosybirsk), Artem Szewczenko (Gazprom-Jugra Jugorsk), Gieorgij Zamtaradze (KPRF Moskwa), Siergiej Abramow, Walerij Diemin, Nikołaj Szystierow (wszyscy Sinara Jekaterynburg), Siergiej Abramowicz, Iwan Miłowanow (obaj Tiumeń), Janar Asadow, Artiem Nijazow, Andriej Ponkratow, Romulo (wszyscy KPRF Moskwa), Iwan Cziszkała, Danił Dawydow, Maksim Wołyniuk (wszyscy Gazprom-Jugra Jugorsk), Rusłan Kudzijew (Norylski Nikiel Norylsk) i Siergiej Orłow (Dynamo Moskwa).

Po raz ostatni międzypaństwowy mecz tej rangi w futsalu w naszym regionie odbył się „wieki temu”, jeszcze w latach 90-tych. Opole było wówczas jednym z głównych ośrodków rozwijających polską piłkę halową. Polacy w „Okrąglaku” zmierzyli się dwa razy Holandią i przegrali 0:1 oraz 1:2. Tamte lata to także czasy, kiedy w reprezentacji Polski występowali „nasi” – Marek Grendziak, Radosław Grądowski, Tomasz Ciastko i Józef Żymańczyk, przez jakiś czas kapitan drużyny.

Wszystko wskazuje na to, że starcia w Opolu i w Nysie obejrzy komplet publiczności. Już pierwszego dnia przedsprzedaży skończyła się pula wejściówek darmowych a dynamika dystrybucji biletów przebiega tak, że ich ostatki dostępne będą już tylko w dniach zawodów. Zresztą, sprzedaż prowadzona przez biuro Związku zakończy się definitywnie w czwartek, 31 stycznia, dlatego od piątku zapraszamy już tylko do okienek kasowych obu obiektów.

Bezpośrednią transmisję z obu wydarzeń przeprowadzi PZPN-owski portal Łączy nas Piłka. Już od godziny 16.40 będzie można stroić sygnał dochodzący z portalu fecebook-owego (https://www.facebook.com/LaczyNasPilka/) oraz kanału YouTube (https://www.youtube.com/user/LaczyNasPilka). Uwaga! W przerwie meczu w Opolu przeprowadzone zostanie losowanie par 1/8 Pucharu Polski w futsalu. Przypomnijmy, że finał tych rozgrywek odbył się w kwietniu ubiegłego roku… właśnie w Stegu Arenie.

Tekst Jacek Nałęcz.