fot. Sławomir Jakubowski

30 lipca światło dzienne ujrzy wydawnictwo, jakiego w futbolowym obszarze naszego kraju szukać można ze świeczką. To 280 stronic poświęconych w całości opolskiej piłce nożnej. Książka „Almanach, czyli rocznik piłkarski 2017/18”, zawiera wyniki, tabele i statystyki rozgrywek I, II i III ligi, BS IV ligi opolskiej, „okręgówki”, oraz A i B-klasy. Informacje dotyczą 306 klubów Opolszczyzny, ale także 5000 piłkarzy, dla których rozpisano statystyki indywidualne występów i zdobytych bramek.

Autorem książki jest Marek Leja, członek Wydziału Gier Opolskiego Związku Piłki Nożnej. Już w 1999 roku pan Marek wydał na płycie CD “Historię Piłkarskiej Reprezentacji Polski”. Był też dziennikarzem sportowym “Tygodnika Kibica” i gazety “Tylko piłka” (2004-2006). W latach 90-tych współpracował z redakcjami sportowymi Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej.

– Jeśli chodzi o Almanach, to korzystałem przede wszystkim z serwisu PZPN laczynaspilka.pl. Korygowałem jednak te dane, kiedy mi coś nie pasowało, z danymi podawanymi w NTO, gdyż tam informacje o meczu podają klubowi działacze. Potwierdzałem też informacje korzystając ze stron i fanpage-ów samych klubów. W momencie, jak coś było już bardzo „podejrzane”, to korzystałem z zasobów OZPN, gdzie po prostu drukowano mi protokół meczowy. Czyli, reasumując, najbardziej wiarygodnym źródłem danych, był właśnie nasz Związek – mówi autor publikacji.

OZPN gorąco kibicuje temu przedsięwzięciu i zachęca do zakupu książki. Więcej szczegółów na temat jej dystrybucji odnajdziemy w załącznikach, które przybliżą nam wydawnictwo. Z rodzajami tabel, zestawień i statystyk, które będą w nim zaprezentowane, można zapoznać się na profilu facebookowym Almanach Opolskiej Piłki Nożnej, którego gospodarzem jest oczywiście Marek Leja.

Zdjęcie: Stadion w Mechnicach i mecz tamtejszego LZS-u. To tam najszybciej pozyskać można „Niedzielnik Mechnicki”, który od lat prowadzie Marek Leja.

Załączniki