Inauguracja rundy wiosennej w Kuniowie była okazała. Na derbach z przeciwnikiem zza miedzy zjawiło się niemal 200 kibiców! Miejscowi pokonali gości z Chocianowic 1:0 i zrobili kolejny mały kroczek w stronę awansu. Drugie miejsce promocji nie daje, ale lider z Wołczyna ma przewagę tylko 3 punktów, więc kuniowianie już ostrzą zęby.

Okazja jest szczególna, klub kończy w tym roku 70 lat, a nic tak nie wynagrodzi wysiłku zapaleńców jak promocja do wyższej klasy. Na czele LZS-u stoi prezes Ryszard Okaj, na Opolszczyźnie znany jako człowiek orkiestra: działacz, piłkarz, trener, a ostatnio także obserwator PZPN. To z powodu pełnienia tej ostatniej funkcji pana prezesa nie było na derbach powiatu kluczborskiego (dzwonił po wynik kilka razy), ale godnie zastępował go wiceprezes, kierownik drużyny i sponsor w jednej osobie – Hubert Kalus.

Za największy sukces w ostatnim okresie pan Hubert uznaje reaktywację drużyny i przywrócenie do życia klubowych obiektów, które po 3 latach bez gospodarza, powoli zmierzały ku ruinie. Na pierwszy ogień poszedł cieknący dach, a po jego wymianie budynek ocieplono i wyposażono w balustrady. Nowy blask i funkcjonalność zyskał także cały parter, lecz ambicją działaczy jest też zakończenie do czerwca remontu sali na piętrze, tak aby 70-lecie świętować we własnym obiekcie.

Nie było to jednak łatwe 7 dekad. Klub powstał w 1947 roku z inicjatywy Jerzego Wieczorka, Ernesta Spoidy, Gintera Biskupa i Michała Derenia, a jego historia to ciągłe wzloty i upadki, od nieistniejącej już klasy „D”, aż po IV ligę.

W 1982 roku w ramach jubileuszu 35-lecia w Kuniowie rozegrano okazjonalny mecz z reprezentacją dziennikarzy (Trybuna Opolska i Radio Opole). Największe sukcesy Ludowe Zrzeszenie Sportowe święciło jednak w latach 1986-2011 pod wodzą człowiek pełniącego wiele funkcji jednocześnie, prezesa i sponsora, Adama Sokołowskiego (wielokrotnego Mistrza Polski Kibiców Sportowych)! W tym czasie powstał między innymi obecny pawilon klubowy (45-lecie), a klub z powodzeniem występował w klasie A i okręgówce.

W lidze okręgowej zespół prowadzili między innymi: Ryszard Smolnik, Ryszard Okaj, Jerzy Dydak, czy Andrzej Buła (obecny Marszałek województwa), a grali tacy zawodnicy jak: L. Nowak, M. Strzelak, M. i J. Jacheć, Z. Karpiński, J. Ułamek, M. Jedliński, M. Rygiel, M. Bogusz, Z. Kaczmarek, R. Pawłowski, S. Drapacz, R. Tomiak, R. Płaczkowski, K. Horiszny, K. Pianka, W. Spoida i S. Worobij. W sezonie 2000/2001 drużyna (zasilona m.in.: E. Bukowskim, J. Pacholakiem, J. Kałwakiem, T. Wąsiakiem i A. Biskupem) awansowała do VI ligi!

Paradoksalnie cieniem na działalności kładło się często sąsiedztwo Kluczborka – dużego i prężnego ośrodka piłkarskiego, którego kluby trzykrotnie dokonywały obustronnie korzystnych fuzji z Kuniowem (1961 – Metal, 2003 – MKS, 2011 – MKS), po których… LZS na jakiś czas znikał z piłkarskiej mapy.

Od trzech lat budowa zespołu z Kuniowa trwa od nowa i wszystko wskazuje na to, że progres potrwa jeszcze długo, bo spragnieni własnej piłki mieszkańcy licznie odwiedzają stadion u siebie i na wyjazdach, a niedziela nie jest już dla nikogo czasem, gdy nie ma się gdzie podziać. A skoro jest dla kogo grać i się starać, to sukces niemal pewny!

Marzeniem działaczy jest także utworzenie drużyn dziecięcych, na początek żaków, gdyż obecnie Kluczbork jak magnes ściągnął do siebie cały kuniowski narybek. Działacze liczą, że pierwszy nabór uda się ogłosić już w czerwcu, podczas Festynu Rodzinno-Sportowego, na którym LZS będzie świętował awans!

Ludowy Zespół Sportowy Kuniów
Rok założenia – 1947 rok
Barwy – czarno-białe
Adres: 46-200 Kuniów

Reporter Roman Kołbuc.