Turawski klub nie miał ostatnio zbyt wielu okazji do radości, tym bardziej więc zasługuje na uznanie, gdyż przeciwności sprawiły, iż z każdym dniem staje się mocniejszy.

Do futbolowej rodziny żółto-niebiescy dołączyli w roku 1996, ale z założycieli do dzisiaj w klubie działają już tylko 2 osoby: Roland Spyra – obecny prezes oraz Robert Pastuszczak – skarbnik i kierownik drużyny, syn poprzedniego sternika.

Z byłym prezesem związana jest zresztą ciekawa i kształcąca historia. Od dnia założenia drużyny – kiedy to z turawskimi juniorami odłączył się od zespołu Silesiusa Kotórz Mały – pan Edward Pastuszczak był dobrym duchem i motorem napędowym LZS-u Turawa, niestety kilka lat temu (w lipcu będzie 4 rocznica), był zmuszony na zawsze przerwać swoją przygodę z klubem, pokonany przez nieuleczalną chorobę.

O poważnych kłopotach zdrowotnych pan Edward wiedział od dawna, więc wiele energii poświęcił na znalezienie kontynuatora swego dzieła, a wyzwanie to było nielekkie, bo praca w klubie społeczna i ciężka. Spośród wielu kandydatów, zapracowanych i zaganianych jak większość Polaków, pan Edward wybrał właśnie Rolanda Spyrę, więc… przez rok cierpliwie wydeptywał do niego ścieżki, aż uzyskał zapewnienie, że nie opuści klubu w potrzebie.

Był to strzał w dziesiątkę! Niemal prosto z boiska, nowy prezes wziął się do pracy, co przy skromnych środkach finansowych i niknących w oczach zasobach ludzkich nie należy do rzeczy łatwych, a każdy przetrwany rok to tak naprawdę sukces sam w sobie!

Niespodziewanych kłopotów też oczywiście nie brakuje, więc połączenie wyniku sportowego i organizacyjnego to zadanie niezwykle karkołomne, jak tu bowiem grać i wygrywać, gdy 35% boiska w jedną noc doszczętnie niszczą dziki, a takiej niespodzianki 2 lata temu doświadczyli w Turawie!

Konsekwencją ataku na murawę jest obecnie 120 metrów ogrodzenia, inna droga dojazdowa oraz prosta jak stół, zupełnie nowa płyta boiska! Decyzja: „łatać, czy robić od nowa” była bardzo trudna, ale ostatecznie mrówczą pracą u podstaw (350 pism + 50 spotkań w sprawie pozyskania wkładu) i ogromnym zaangażowaniem całej klubowej społeczności – marzenie udało się zrealizować.

W trakcie prac przy zdzieraniu i układaniu nowej darni piłkarze przez cały rok grali jedynie na wyjazdach, przez rundę wiosenną gościnnie na stadionie w Kotorzu Małym, a przez kolejną wyłącznie na terenie przeciwników (za to w rundzie rewanżowej tylko u siebie). Nie pomogło to zapewne w uzyskaniu awansu do klasy A, a ogromna szansa na to umknęła w minionym roku (zabrakło punktu w korespondencyjnym pojedynku z wicemistrzami pozostałych grup).

Ten sezon LZS Turawa zakończył na 7 miejscu, ale być może w przyszłym, gdy odpadną perypetie z boiskiem będzie się liczył w walce o wyższą ligę, jako zapowiedź takiego scenariusza w ostatnim meczu turawianie pokonali tegorocznego lidera z Grodźca.

Obok Rolanda Spyry i Roberta Pastuszczaka skład zarządu AD 2017 uzupełnia sekretarz Ryszard Knosala, odpowiedzialny za rzecz arcytrudną, czyli pozyskiwanie sponsorów, co jednak w opinii pozostałych klubowiczów idzie mu bardzo dobrze, więc mimo skromnych gminnych dotacji udaje się związać koniec z końcem.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat klub brał udział w 2 inicjatywach szkolenia dzieci i młodzieży, ale braki w kadrze trenerskiej i wśród zawodników oraz trudność w dojazdach z innych sołectw (gmina jest bardzo rozległa) powodowały, że były to próby nieudane. Obecnie kwestie te przejął Gminny Ośrodek Sportu Dzieci i Młodzieży, gdzie działa 6 sekcji.

Od roku klubowy profil na Facebooku wspiera nowa strona internetowa lzsturawa.pl, przejrzysta i estetyczna, ale na razie oczekująca aby tchnąć w nią nieco więcej życia – w nadchodzącym sezonie z pewnością nie zabraknie ciekawych newsów – w klubie tkwi duży potencjał.

LZS Turawa:
Rok założenia: 1996
Barwy: żółto-niebieskie
Adres: ul. Opolska, 46-045 Turawa
Facebook: www.facebook.com/LzsTurawa/
Strona internetowa: www.lzsturawa.pl
Stadion: pojemność 200 miejsc (60 siedzących) / wymiary: 103 m x 57 m
Prezes: Roland Spyra
Trener: Paweł Gierłach

Lzs Turawa kończy pierwszą edycję operacji "bliżej klubu"

Opublikowany przez Opolski Związek Piłki Nożnej na 3 lipca 2017

Reporter Roman Kołbuc (https://pilkaopolska.pl/)