Sezon 2017/2018 jako okres przejściowy oraz wejście w życie nowej formuły rozgrywek już w następnej ich edycji (2018/2019), to plan reformy, którą zamierza wprowadzić Opolski Związek Piłki Nożnej. Za wprowadzenie zmian odpowiedzialny będzie pan Marek Curyło, wiceprezes OZPN, który wyjaśnił i rozwinął wszelkie postawione przed nim tezy.

Cel reformy.

– Zmiany w naszych rozgrywkach musimy podzielić na dwa bloki: piłka seniorska i piłka młodzieżowa. Jak każda zmiana, tak i ta ma wpłynąć na podniesienie poziomu sportowego oraz uatrakcyjnić finisz rozgrywek, gdzie spadki i awanse ważyły będą się w barażach. Zmniejszenie ilości drużyn w BD 4 Lidze do 16 ma na celu skrócenie sezonu, tak, aby nie kończył się w skrajnych warunkach pogodowych. Zamysłem jest też ograniczenie, a może i całkowita rezygnacja z kolejek środowych. Tu kluby muszą borykać się z problemami kadrowymi (praca, szkoła) jak i logistyką w dotarciu na mecz. Równolegle z reformą będziemy bacznie przyglądać się klubom, czy spełniają wszystkie wymogi licencyjne, zarówno w kwestiach infrastruktury, jak i w szkoleniu młodzieży. Kluby, które nie będą spełniały tych wymogów, niestety nie będą mogły grać w najwyższych ligach organizowanych przez OZPN.

Pomysł.

– Nasza BS 4 Liga to flagowy produkt Opolskiego ZPN-u. To najwyższy poziom rozgrywkowy, którym zarządza nasz związek. Musimy zadbać o ich odpowiedni poziom sportowy. Piłkarsko jesteśmy jednym z najmniejszych województw. Zmniejszenie tej ligi o dwie drużyny powinno go podnieść, a mecze barażowe wprowadzą dodatkowy „dreszczyk” emocji na finiszu rozgrywek. Chcemy także stworzyć pewną otoczkę wokół tej ligi, promować ją i wspomagać kluby za pomocą różnych akcji promocyjnych. W klasach A i B wszystko uzależnione będzie od ilości zgłoszonych klubów. Zamysłem jest uporządkowanie spadków i awansów tak, aby żadne czynniki zewnętrzne nie decydowały już o tym kto ma awansować.

Od kiedy?

– Prace praktycznie już się rozpoczęły. Sezon 2017/2018 będzie okresem przejściowym, gdzie spadkowiczów będzie niestety więcej. Od sezonu 2018/2019 wystartują już rozgrywki w docelowym wymiarze.

Konsultacje.

– Pierwsze rozmowy już się rozpoczęły. Projekt był juz przedstawiony zarządowi OZPN-u jak, odbyły się także rozmowy w wydziałach. Przed nami kolejne konsultacje, zarówno w klubach jak i w poszczególnych komisjach oraz wydziałach Związku. Przewidzieliśmy także spotkania w wiodących powiatach. Konsultacje mają zakończyć się z końcem maja br., tak, aby przed startem nowych rozgrywek 2017/2018 były sporządzone i przyjęte wszystkie potrzebne regulaminy rozgrywek.

Rozgrywki młodzieżowe.

– Tu wytyczne kształtuje PZPN. „Warszawa” narzuca jeden model rozgrywek juniorskich i trampkarskich we wszystkich województwach. Nasze opolski ligi w tych kategoriach też będą tak skonstruowane. Liczebność lig w poszczególnych kategoriach wiekowych będzie uzależniona od ilości drużyn zgłoszonych do rozgrywek. Planujemy stworzyć opolska ligę młodzika i chcemy, aby najlepsze zespoły rywalizowały ze sobą na szczeblu naszego województwa. Planowane jest stworzenie „lig” młodzika i żaka, tak, aby kluby mogły grać więcej meczów. Będzie to trochę na wzór projektu „Bawi Nas Piłka”, ale z większą częstotliwością meczową.

Szczegóły projektu znajdują się w załączniku.

Załączniki