Adamietz Kadłub jest o krok od wywalczenia bezpośredniego awansu do Klasy A (fot. Jakub Trzaska)

Dwie kolejki w Klasie A i jedna w Klasie B – tyle pozostało do rozegrania piłkarzom rywalizującym na tym poziomie. W niedzielę dojdzie do decydujących rozstrzygnięć na najniższym szczeblu opolskich rozgrywek. Zdecydowanie najciekawiej będzie w grupie 3, gdzie o awans zmierzą się w bezpośrednim starciu LZS Zębowice i KS Bodzanowice. Niesamowicie zapowiada się również walka o awans do Klasy Okręgowej w grupie 5 Klasy A. Tam na promocję mają szansę ciągle… 4 zespoły. Zapraszamy na analizę możliwych scenariuszy weekendowych spotkań.


KLASA A, GRUPA 1

awans + baraż – Motor Praszka, Start Olesno

Pomiędzy dwiema drużynami rozstrzygnie się walka o bezpośredni awans i grę w barażach. Ten, kto na finiszu okaże się lepszy – wywalczy bezpośrednią promocję. Gorszy czekać będzie dodatkowy dwumecz. Obecnie w nieco lepszej sytuacji jest Motor, który ma punkt przewagi nad Startem. Ekipa z Praszki zagra jutro na wyjeździe z Sokołem Bierdzany (7. miejsce, pewne utrzymanie) a za tydzień, u siebie, z walczącym o utrzymanie LZS-em Polanowice. Choć w tym meczu Polanowice mogą być już pewni spadku. Natomiast drużyna z Olesna czekają potyczki z Polanowicami (wyjazd) i rezerwami Startu Jełowa (8. miejsce, pewne utrzymanie).

gra o utrzymanie – LZS Ligota Oleska, LZS Uszyce, MKS Wołczyn, LZS Polanowice

Cztery ekipy wciąż są zaangażowane w walkę o utrzymanie. W najlepszej sytuacji jest LZS Ligota Oleska, której może wystarczyć remis w najbliższym meczu z Piastem Gorzów Śląski (3. miejsce). A jak nie teraz, to w następnym starciu z Hetmanem Byczyna (5. miejsce). Zadanie jednak wcale nie łatwe, bo oba zespoły należą do czołówki tej grupy. Utrzymanie Ligocie Oleskiej dadzą również porażki pozostałej trójki. W nieco gorszej sytuacji jest LZS Uszyce. Ta drużyna zagra z LZS-em Ligota Wołczyńska (4. miejsce) i Piastem Gorzów Śląski. W znacznie gorszej sytuacji są MKS Wołczyn i LZS Polanowice. Przed tą pierwszą drużyną już tylko jedno spotkanie – z Hetmanem Byczyna u siebie. Natomiast Polanowice zmierzą się u siebie ze Startem Olesno i na wyjeździe z Motorem Praszka, a więc zespołami walczącymi wciąż o awans do Klasy Okręgowej.

spadek – Metal Kluczbork (wycofany z rozgrywek), LZS Wichrów


KLASA B, GRUPA 2

awans – Stal II Brzeg

baraż – KS Skarbimierz, Żubry Smarchowice Śląskie

W tej grupie już wiadomo kto awansował bezpośrednio. Wciąż jednak toczy się gra o baraż. Aczkolwiek wszystko wyjaśnić się już może dzisiaj po meczu KS-u Skarbimierz z LZS-em Brynica. Każdy wynik, oprócz porażki, da gospodarzom grę w barażach. A w przypadku porażki za tydzień trzeba będzie nie zejść pokonanym w po meczu z Widawką Lubską (14. miejsce, pewny spadek). Jak się można domyślić tylko dwa zwycięstwa i równoczesne porażki Skarbimierza, dadzą Żubrom grę w barażach. A zagrają z Victorią Kościerzyce (4. miejsce) i LKS-em Rybna (9. miejsce, gra o utrzymanie).

gra o utrzymanie – LZS Rybna, Polonia Domaszowice, SKS Dąbrowa, LZS Brynica, Gazownik Wawelno

Ekipy z Rybnej i Domaszowic potrzebują zaledwie punktu, żeby się utrzymać. Nie ma więc wątpliwości, że jest na to ogromna szansa. Bo nawet porażki, i równoczesne porażki pozostałych drużyn bijących się o ligowy byt, pozwolą pozostać w lidze LZS-owi i Polonii. Pozostała trójka mocno się musi jeszcze postarać, bo dzielą ich zaledwie 3 punkty. Minimalnie nad kreską jest Dąbrowa. I to właśnie ona ma najlepszy terminarz, grając jeszcze z Polonią Domaszowice (10. miejsce) i Victorią Kościerzyce (4. miejsce). Brynica zmierzy się z walczącym o baraże Skarbimierzem i pewną już awansu Stalą II Brzeg. A Gazownik z Rybną (9. miejsce) i nieprzewidywalnymi rezerwami Startu Namysłów (5. miejsce).

spadek – Widawka Lubska


KLASA A, GRUPA 3

awans – LZS II Starowice, Sudety Burgrabice

Rywalizację o awans i baraż rozstrzygną między sobą dwie drużyny. Jednak starowiczanom wystarczy remis w potyczce właśnie z Sudetami, która zostanie rozegrana dzisiaj na boisku w Starowicach. W przypadku porażki więcej niż jedną bramką, LZS będzie musiał liczyć na potknięcie zespołu z Burgrabic w ostatniej kolejce. Starowice zagrają wówczas z Kastorem Jasienica Dolna (6. miejsce, pewne utrzymanie). Natomiast Sudety z LZS-em Czarnolas (9. miejsce, pewne utrzymanie).

gra o utrzymanie – Orzeł Reńska Wieś, LZS Kępnica, Atom Grądy-Malerzowice Małe

Trzy kluby powalczą o jedno bezpieczne miejsce w tej grupie. Obecnie jest na niej zespół z Reńskiej Wsi, ale ma tylko jedno oczko przewagi nad Kępnicą i trzy nad Atomem. Zwycięstwa z Kastorem (6. miejsce) i GKS-em Grodków (7. miejsce, pewne utrzymanie) dadzą utrzymanie. Każde potknięcie będzie chciała wykorzystać Kępnica, która zagra z LZS-em Dziewiętlice (3. miejsce) i UKS-em Karnków (8. miejsce). Najtrudniejszą sytuację ma Atom. Bo obok dwóch zwycięstw musi jeszcze liczyć na porażki Orła i Kępnicy. A zespół z Grądów i Malerzowic Małych zagra również z drużyną z Grodkowa oraz LZS-em Gościce (4. miejsce).

spadek – Sparta Paczków

Sokół Niemodlin (fot. Jakub Trzaska)


KLASA A, GRUPA 4

awans – Sokół Niemodlin

baraż – Otmęt Krapkowice

gra o utrzymanie – LZS Ścinawa Nyska-Korfantów, LZS Łąka Prudnicka

W tej grupie niemal wszystko jest jasne. I nawet ta walka o utrzymanie jest już matematyczna. Bo Ścinawa Nyska-Korfantów ma 6 punktów przewagi nad Łąką Prudnicką. Co oznacza, że ta pierwsza drużyna musi przegrać przegrać z LZS-em Rzepce (13. miejsce, pewny spadek) i Polonią Biała (8. miejsce, pewne utrzymanie). A Łąka Prudnicka musi równocześnie wygrać z Sokołem Niemodlin (1. miejsce, pewny awans) i LZS-em Dytmarów (10. miejsce, pewne utrzymanie).

spadek – UKS Szonów (wycofany z rozgrywek), LZS Rzepce


KLASA A, GRUPA 5

awans + baraże – Naprzód Jemielnica, Chrząszcz Chrząszczyce, Piomar Tarnów Opolski-Przywory, Orzeł II Źlinice

Zdecydowanie najciekawsza grupa. Na dwie kolejki przed końcem o miejsce dające awans i o miejsce barażowe walczą cztery zespoły. W najlepszej sytuacji jest Naprzód, który lideruje z dwoma punktami przewagi nad Chrząszczem. A i terminarz niezły, bo drużyna z Jemielnicy zagra z LZS-em Grodziec (5. miejsce) i Odrą Kąty Opolskie (12. miejsce, walka o utrzymanie). Chrząszcz zagra natomiast z Rzemiosłem Dziewkowice (9. miejsce) i Groszmalem Opole (10. miejsce). Obie te drużyny mają pewne utrzymanie. Podobnie, przynajmniej na papierze, ma Piomar. Zagra on derby z Unią Raszowa-Daniec (8. miejsce) i walczącym o utrzymanie LZS-em Grudzice (11. miejsce). Zdecydowanie najłatwiejszy terminarz ma druga drużyna Orła Źlinice. Czekają ją jeszcze starcia z walczącą o utrzymanie Odrą Kąty Opolskie i pewnym spadku KS-em Szczedrzyk (14. miejsce). Do Naprzodu źliniczanie tracą trzy punkty, do wicelidera z Chrząszczyc zaledwie jedno oczko.

gra o utrzymanie – LZS Grudzice, Odra Kąty Opolskie, SKS Chmielowice

Walka o utrzymanie w tej grupie też może być ciekawa. Zwłaszcza, że Grudzice i Chmielowice zagrają jeszcze ze sobą. Poza tym LZS czeka także trudny mecz z Piomarem. Natomiast klub z Chmielowic uda się do Rozmierki na mecz z Jednością (7. miejsce). Trudne zadanie przed Odrą, która zagra z dwoma zespołami wciąż bijącymi się o awans – Orłem II Źlinice i Naprzodem Jemielnica. Na koniec warto jednak dodać, że punktowo najlepiej stoją Grudzice, mając jedno oczko przewagi nad Odrą i aż pięcioma nad Chmielowicami.

spadek – KS Szczedrzyk

Piomar Tarnów Opolski-Przywory niedawno wygrał Terytorialny Puchar Polski (fot. Jakub Trzaska)


KLASA A, GRUPA 6

awans – Victoria Żyrowa

baraż – Porawie II Większyce

gra o utrzymanie – Sławięcice Kędzierzyn-Koźle, Odrzanka Dziergowice, Energia Blachownia Kędzierzyn-Koźle, Żądło Sucha Psina, LZS Stradunia

W tej grupie u góry wszystko już jasne, ale na dole już nie. Bo aż pięć zespołów bije się wciąż o utrzymanie. Największe na to szanse mają Sławięcice, które nad kreską są dość wysoko i mają nad strefą spadkową cztery punkty przewagi. Remis z rezerwami Po-Ra-Wia da już więc utrzymanie. A jak nie to poprawić będzie można w potyczce ze Śląskiem Reńska Wieś (7. miejsce). Tylko jeden punkt mniej ma Odrzanka, która również może być prawie pewna utrzymania. Też wystarczy remis – w starciu z Blachowianką, która ma tylko jeden punkt mniej i jest tuż nad strefą spadkową. W ostatniej kolejce Dziergowice zmierzą się jeszcze z rezerwami Po-Ra-Wia. Natomiast Blachowianka zakończy sezon meczem z Włókniarzem Kietrz (6. miejsce). W trudniejszej sytuacji jest Żądło. Jutrzejszy mecz ze Stradunią będzie więc kluczowy. Z jednej strony może zrzucić z ligi LZS, z drugiej dać tlen Żądłu. Ale trzeba go wygrać. W ostatniej kolejce ekipa z Suchej Psiny zmierzy się jeszcze z Błękitnymi Jaryszów (4. miejsce). A Stradunia z Górnikiem Januszkowice (5. miejsce). Jeśli jednak LZS przegra z Żadłem, ten mecz już nie będzie miał znaczenia, bo już jutro Stradunia będzie pewna degradacji.

spadek – Sokół Boguchwałów


KLASA B, GRUPA 1

awans – Widawa Lubska

baraż – Promil Bąkowice, Jakub Proślice

Widawa pewna awansu. O baraż powalczą natomiast dwa zespoły, z których Promil ma największe szansę. Remis w ostatnim meczu z Burzą Gręboszów (7. miejsce) da im przedłużenie gry o promocję do Klasy A. Jakub Proślice zagra z pewną awansu Widawą.


KLASA B, GRUPA 2

awans – LZS Lasowice Wielkie

baraż – LZS Rudniki

Widawka Lubska jest już pewna awansu do Klasy A (fot. Jakub Trzaska)


KLASA B, GRUPA 3

awans + baraż – LZS Zębowice, KS Bodzanowice

W tej grupie sprawa jest prosta. Kto przegra bezpośrednie starcie, ten zagra w barażach. Kto je wygra – awansuje do Klasy A. W pierwszym meczu w Bodzanowicach padł remis 3:3.


KLASA B, GRUPA 4

awans – Polonia Przylesie

baraż – KS Kruszyna-Prędocin, Pogoń Łosiów

Do ostatniej kolejki, w nieco lepszej sytuacji, przystąpi KS Kruszyna-Prędocin. Bo ma jeden punkt więcej od Pogoni. Ale w ostatniej kolejce czeka go trudne starcie z pewną już awansu Polonią Przylesie. Natomiast zespół z Łosiowa zmierzy się z Czarnymi Przylesie Dolne, które zajmuje 4. miejsce.


KLASA B, GRUPA 5

awans – Piast Opole

baraż – Swornica Czarnowąsy, LZS Sławice

W tej grupie również gramy już tylko o baraż. I, co ciekawe, nie ma na niego szans LKS Popielów, który jeszcze nie dawno bił się o awans. Zagrają natomiast Swornica i Sławice, którzy mają po 39 punktów. Sprawa jest więc prosta – kto straci punkty, ten w barażu nie zagra. Swornica podejmie LZS Kup (10. miejsce), a Sławice udadzą się do LZS-u Zawada (9. miejsce).

Piast Opole wywalczył już awans do Klasy A. Tutaj w pojedynku z LKS-em Popielów (fot. Jakub Trzaska)


KLASA B, GRUPA 6

awans + baraż – Adamietz Kadłub, Źródło Krośnica

Podobna sytuacja jak w grupie 5. Tyle że tu gra toczy się o bezpośredni awans i baraż. Kto straci punkty w ostatniej kolejce, ten zakończy sezon na 2. miejscu. No chyba, że oba kluby wygrają, to zostanie zachowany stan na dziś. Adamietz zmierzy się u siebie z Fiorentiną Kamex Nakło (8. miejsce), a Źródło, na wyjeździe, z GKS-em Izbicko-Otmice (9. miejsce).


KLASA B, GRUPA 7

awans – LKS Żywocice

baraż – LKS Obrowiec


KLASA B, GRUPA 8

awans – LZS II Racławiczki

baraż – LZS Ligota Bialska Radostynia, Fortuna Łącznik, Polonia II Prószków-Przysiecz

Trzy ekipy walczą o drugie miejsce. Ale LZS musi czekać na to, co zrobią dwie pozostałe drużyny. Bo oni granie już zakończyli. I mają tyle samo punktów, co Fortuna i jeden więcej od Polonii. Zespół z Łącznika zagra z LZS-em Chrzelice (7. miejsce), a rezerwy Polonii z LZS-em Stare Kotkowice (10. miejsce).


KLASA B, GRUPA 9

awans – Góral Sidzina

baraż – Meteor Jasienica Dolna

Meteor Jasienia Dolna powalczy o awans do Klasy A w barażach (fot. Jakub Trzaska)


KLASA B, GRUPA 10

awans – LZS Polski Świętów

baraż – LZS Kamienica Nyska, LZS Buków

O krok od gry w barażach jest Kamienica Nyska. Musi po prostu nie przegrać z LZS-em Niwnica-Konradowa. A to dlatego, że ma trzy punkty przewagi nad Bukowem. Ten musi liczyć na porażkę ekipy z Kamienicy Nyskiej i samemu wygrać z rezerwami Czarnych Otmuchów i Wójcic (8. miejsce).


KLASA B, GRUPA 11

awans – Victoria Łany

baraż – Cisowa Kędzierzyn-Koźle


KLASA B, GRUPA 12

awans – Zryw Wysoka

baraż – Polonia Ściborzyce Wielkie

 

Zebrał Jakub Trzaska