Na Zamku w Mosznej, odbyła się pierwsza w historii Opolskiego Związku Piłki Nożnej Gala Noworoczna. Impreza – mamy nadzieję, że na stałe – zastąpi coroczne grudniowe spotkania świąteczne. Na liście obecności znalazło się blisko 120 osób. Wśród nich, specjalnie powitani zostali byli prezesi OZPN, Feliks Śmietański, Bruno Tomaszek i Piotr Janczar. Zaproszenie na Galę przyjęli także Marszałek Województwa Opolskiego, Andrzej Buła, Wiceprezydent Miasta Opola, Przemysław Zych oraz przedstawiciele samorządów miast i gmin naszego województwa, klubowi działacze, sędziowie, trenerzy i wyróżnieni zawodnicy.

– Dzisiejsza Gala jest wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy mamy przyjemność spotkać się z państwem w okresie noworocznym, w roku wyborczym. Pierwszy raz również Gala transmitowana jest online, dlatego serdecznie witamy i pozdrawiamy wszystkich widzów, którzy są dzisiaj z nami. Dodatkowo jest to spotkanie, które również jest swego rodzaju podsumowaniem ostatnich czterech lat działalności zarządu Opolskiego Związku Piłki Nożnej – przywitali zebranych oraz internautów, Natalia Różańska i Tomasz Wasiak, którzy prowadzili część oficjalną.

– OZPN, to przede wszystkim ludzie, którzy go tworzą. Wieloletni działacze, którzy niejednokrotnie poświęcali swoje życie prywatne na rzecz sportu, na rzecz piłki nożnej – tak swoje wystąpienie zakończył pełniący honory gospodarza, Prezes Tomasz Garbowski. Nasz sternik podsumował także swoją kadencję, która kończy się w czerwcu br., a której plon znalazł się także w specjalnym materiale filmowym, zaprezentowanym tuż przed jego wystąpieniem. Następnie pan Prezes, podkreślając działalność wyróżnionych w środowisku lokalnym i klubowym, wręczył honorowe odznaczenia Związku, które otrzymali:

Odznaki Brązowe Honorowe:
Piotr Głowacki (od 8 lat przewodniczący Wydziału Gier, od października 2017 roku członek Zarządu OZPN)
Marek Świtoń (przewodniczący Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych OZPN, wiceprzewodniczący Komisji ds. Licencji Klubowych 3 ligi, gr, III, członek zespołu ds. statusu piłkarza PZPN)
Grzegorz Jagoda (członek wydziału bezpieczeństwa na obiektach sportowych Opolskiego Związku Piłki Nożnej).

Odznaki Srebrne Honorowe:
Marek Curyło (wiceprezes ds. szkolenia i rozgrywek OZPN)
Zbigniew Maćkowiak (członek zarządu OZPN trzech kadencji, były prezes podokręgu Kędzierzyn-Koźle)
Dariusz Broll (członek wydziału szkolenia OZPN)

Odznaki Złote Honorowe:
Ryszard Becella (członek zarządu OZPN obecnej kadencji, od 2018 roku wiceprzewodniczący Komisji Piłkarstwa Kobiecego OZPN)
Alfred Nowak (od 2008 roku członek zarządu OZPN, były prezes podokręgu oleskiego, w latach 2000-2008 członek wydziału szkolenia OZPN)
Piotr Rusin (od 2015 roku członek wydziału bezpieczeństwa na obiektach sportowych)
Jan Śnieżek (członek wydziału szkolenia OZPN)
Joachim Wojtala (burmistrz Gogolina, zasłużony działacz sportowy)

Wzorem ubiegłego roku OZPN uhonorował swych partnerów, którzy w wyjątkowy sposób wspierali Związkowe projekty i wydarzenia, głównie mecze międzypaństwowe organizowane na Opolszczyźnie oraz turnieje dziecięce i młodzieżowe. Okolicznościowe statuetki trafiły zatem do wspomnianego już Wiceprezydenta Miasta Opola, Przemysława Zycha, Burmistrza miasta Brzegu, Jerzego Wrębiaka, zastępcy burmistrza miasta Kluczborka, Romana Kamińskiego oraz do Wiesława Bednarza, Prezesa firmy Bedmet, która od grudnia 2018 roku sponsoruje kadry wojewódzkie OZPN.

Nagrody sportowe były wisienką na torcie piątkowej imprezy. Najpierw za swoją „przewrotkę”, która zapracowała na gola roku 2019, laur odebrał zawodnik OKS-u Olesno, Kami Jasina. Przypomnijmy, że wyboru takiego dokonali internauci, podczas głosowania na bramkę roku na stronie Związku na Facebook-u. Na zakończenie Gali nastąpiło rozstrzygnięcie Plebiscytu na najlepszych zawodników roku 2019 w Bank Spółdzielczy w Leśnicy 4 ligi opolskiej. Przeprowadzili go w gronie swoich klubów reprezentanci najwyższego w regionie poziomu rozgrywkowego, a tak wyglądały ich wybory:

Młodzieżowiec roku:
1. Daniel Golus (Polonia Nysa)
2. Rafał Czech (Start Namysłów)
3. Piotr Strzelecki (Piast Strzelce Opolskie) oraz Sebastian Wacław (MKS Gogolin), ex-aequo

Bramkarz roku:
1. Piotr Kowalczyk (Polonia Nysa)
2. Jakub Koczwański (Unia Krapkowice)
3. Artur Bikowski (MKS Gogolin), Arkadiusz Fesser (Małapanew Ozimek), Damian Rozmus (Agroplon Głluszyna), ex-aequo

Piłkarz roku:
1. Adam Setla (Polonia Nysa)
2. Piotr Jamuła (Polonia Głubczyce)
3. Ble Dre Narcisse (Polonia Nysa), Patryk Wojtasik (Małapanew Ozimek), ex-aequo

Wszystkim przybyłym na Galę dziękujemy za dobrą atmosferę i do zobaczenia za rok!

Zapis całej imprezy, wszystkie przemówienia oraz zdjęcia, znajdują się na stronie Związku na Facebook-u oraz na kanale Związku w serwisie YouTube, których odnośniki poniżej zamieszczamy.