fot. Mirosław Szozda

Opolski Związek Piłki Nożnej kontynuuje dobrą tradycję organizowania corocznego wydarzenia w formie piłkarskiej gali. Przed rokiem do podobnej imprezy dojść nie mogło z powodu pandemii. Możliwość wykonania Gali 2022 na żywo przyjęliśmy zatem z dużym zadowoleniem. Nie ma to jak ludzie piłki – działacze, trenerzy, piłkarze, sponsorzy i pracownicy – usiądą przy stole, pogadają w kuluarach i staną pod związkową ścianką. Wszystko byłoby okej, gdyby…

No właśnie. Dzień wcześniej Rosja napadła na Ukrainę, więc ten atak terroru musiał i na gali znaleźć swoje ujście, nie mówiąc już o tym, że każdy z jej uczestników musiał ten fakt nieść także z tyłu głowy. Przedstawiciele OZPN wystąpili zresztą na niej ze wstążkami w barwach Ukrainy. To gest solidarności z wszystkimi zawodnikami,  których jest sporo w opolskich klubach, ale także gest wsparcia dla walczących dziś o swój kraj Ukraińców.

– Chciałbym powiedzieć dobry wieczór, ale taki wieczór to nie jest. Widzimy co się dzieje za wschodnią granicą. Po prawie dwóch latach wracamy do naszej tradycji, żeby podsumować poprzedni rok. Był on bardzo trudny dla naszego środowiska, musieliśmy się zmagać z nowymi wyzwaniami, oczekiwaniami i nową sytuacją. Wydaje mi się jednak, że ludzie piłki, ludzie sportu, te wszystkie przeciwności potrafią przezwyciężyć. Myślałem, że będzie gorzej, ale udało się temu sprostać i za to Wam wszystkim bardzo dziękuję! – przywitał gości prezes OZPN, Tomasz Garbowski.

Sternik opolskiej piłki podkreślił także, że poprzez transmisję Gali w internecie (odbyła się ona na Facebook-u), Związek zamierza dotrzeć do wszystkich tych, którzy na imprezie z różnych przyczyn nie mogli się znaleźć. Pan prezes mówił także o wiodącej i odpowiedzialnej roli samorządu lokalnego i terytorialnego, który ma bezpośredni wpływ na rozwój najmniejszych klubów piłkarskich, czym płynnie przeszedł do programu Gali. Zrobił to także pokazany spot z Hotelu Arkas, gdzie w listopadzie debatowaliśmy o przyszłości opolskiej piłki. A skoro przyszłość, to ludzie, ci najbardziej zaangażowani, zaś Gala, to doskonała okazja do odznaczeń.

Członek Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej, Sławomir Kopczewski, wręczył Srebrną Odznakę Honorową PZPN, którą otrzymał Alfred Nowak. Andrzej Miśta, Grzegorz Pawlak i Dariusz Gajewski, także otrzymali Srebrne Odznaki, tyle że OZPN, oczywiście z rąk prezesa Garbowskiego. Następny przerywnik filmowy dedykowany był sponsorom wspierającym działania naszego Związku. – Pieniądze są rzeczą drugorzędną. Najważniejsze, że młodych ludzi możemy odciągną co wielu złych rzeczy i poprzez sport dać im możliwość budowania charakteru i zdrowia – przemówił z ekranu Wiesław Bednarz, prezes firmy Bedmet, sponsor kadr wojewódzkich OZPN.

Gospodarzem tej części Gali był wiceprezes OZPN, Marek Curyło. – Cieszymy się, że mimo pandemicznych czasów dalej nas wspomagacie i liczymy na więcej – przywitał wiceprezesa Banku Spółdzielczego w Leśnicy, Andrzeja Sitnika. Reprezentant sponsora 4 ligi opolskiej poszedł z odsieczą. – Nie mamy za bardzo wyjścia, ponieważ nasz statut zakłada wsparcie dla wszystkich jego członków. To jest współpraca na wiele lat – poszło przesłanie. Grzegorz Paliszewski z Football World Opole oraz Mariusz Pasierski z Inside.pl także stanęli do pamiątkowego zdjęcia. Przypominamy, że pierwszy jest tytularnym sponsorem rozgrywek Klasy Okręgowej, drugi to nowy „nabytek”, który związał się z turniejami Bawi Nas Piłka – autorskim projektem OZPN.

Prezentacja laureatów Plebiscytu 2021 należała z pewnością do tej luźniejszej części imprezy i była świetnym prologiem do jej nieoficjalnej już części. Warto dodać, że wyboru najlepszego, a w zasadzie najpopularniejszego piłkarza, młodzieżowca, bramkarza, trenera i sędziego, dokonali nasi internauci, przy czym za nominacje odpowiadały już same kluby BS Leśnica 4 ligi.

Zanim to jednak nastąpiło obejrzeliśmy przepięknego gola roku 2021. Na scenie pojawił się Dastin Polok, sprawca trafienia, który jako pierwszy odebrał specjalny czek i otworzył paradę laureatów. Piotr Strzelecki, Piotr Kowalczyk, Dominik Sikora, Maciej Lisicki i Mirosław Zapotoczny, to tylko przypomnienie waszych wyborów i nazwisk znanych już doskonale, teraz nie tylko z opolskich boisk.

Czymże byłaby Gala bez Waldemara Antkowiaka, wiceprezesa ds. organizacyjnych OZPN. – Dziękuję wszystkim, którzy angażują się w opolską piłkę, za to że jesteście i żeby było was jak najwięcej, bo to jest nasz wspólny interes – zwrócił się do zebranych. Głównym tematem jego wystąpienia były jednak rozgrywki 4 ligi, mimo trudnej sytuacji – jak uznał – przeprowadzone wzorowo. Trzeba odnotować, że wszystkie kluby laureatów otrzymały stosowne czeki, ufundowane przez wspomnianą już firmę pana Paliszewskiego.

Wiceprezes Antkowiak przypomniał także fakt z sierpnia biegłego roku. To właśnie wtedy Tomasz Garbowski wprowadził do władz PZPN dwóch ludzi z Opolszczyzny (drugim członkiem zarządu jest Tomasz Lisiński, prezes Odry Opole), co jest sprawą bez precedensu w naszym regionie. – W piłce się dziękuje brawami – stwierdził z humorem na koniec swojej przemowy. Pamiątkowa fotka z piłkami szefów klubów naszego najwyższego poziomu rozgrywkowego zakończyła część oficjalną. Do dyspozycji jej uczestników została scena, tablica wspomnień i oczywiście spotkania w podgrupach.

Partnerem Gali 2022 była Fundacja Piłkarstwa Polskiego. Patronat Honorowy objął nad nią Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Imprezę poprowadzili Natalia Różańska i Jakub Krzak.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za pomoc w przygotowaniu imprezy i do zobaczenia za rok!