Turniej o Puchar im. Ireny Półtorak, to rozgrywki piłkarskie dziewcząt organizowane przez Polski Związek Piłki Nożnej. Głównym ich celem jest selekcja najzdolniejszych zawodniczek w poszczególnych rocznikach oraz wyłonienie wojewódzkiego mistrza Polski w określonej kategorii wiekowej.

W sezonie 2021/2022 w rywalizacji uczestniczyły piłkarki rocznika 2007/2008. Turniej ten przebiega w formie rozgrywek międzyzwiązkowych, w ramach których organizowane są turnieje eliminacyjne. Gospodarzem – organizatorem poszczególnych turniejów, jest każdy Wojewódzki Związek Piłki Nożnej.

W dniach 18-19 czerwca 2022 roku reprezentacja Opolskiego Związku Piłki Nożnej udała się na Podkarpacie, gdzie gospodarzem/organizatorem IV Turnieju Eliminacyjnego był Podkarpacki Związek Piłki Nożnej. W rywalizacji oprócz kadry dziewcząt U-15 Opolskiego ZPN uczestniczyły zespoły: Małopolskiego ZPN, Śląskiego ZPN i Podkarpackiego ZPN. Poszczególne reprezentacje wojewódzkie rywalizowały na obiektach piłkarskich w Dębicy. Doskonale przygotowane murawy boisk piłkarskich dostarczyły niezapomnianych emocji sportowych, upalna pogoda towarzysząca podczas rywalizacji dziewcząt nie powodowała obniżenia poziomu sportowego zawodów.

Obserwujący zmagania piłkarskie dziewcząt sympatycy i kibice dziewczęcej piłki nożnej mieli niebywałą okazję doświadczyć bardzo wysokiego poziomu umiejętności piłkarskich rywalizujących na Podkarpaciu drużyn. W tym gronie reprezentacja Opolskiego ZPN zaprezentowała swoje umiejętności, które w konsekwencji nie pozwoliły na osiągnięcie awansu do kolejnej rundy rywalizacji ogólnopolskiej.

Wyniki uzyskane przez Reprezentację naszego województwa pozwalają ocenić występ w kategoriach niezadowalających, biorąc jednak pod uwagę jakość gry i pokazane na Podkarpaciu umiejętności poparte zaangażowaniem, determinacją i wolą walki wskazują jednoznacznie na stałe podnoszenie prezentowanego poziomu piłkarskiego naszych zawodniczek.

W opinii kierownictwa i sztabu trenerskiego goszczących reprezentacji poszczególnych wojewódzkich związków na IV Turnieju Eliminacyjnym poziom organizacyjny turnieju stał na bardzo wysokim poziomie, zarówno baza pobytowa i przede wszystkim obiekty sportowe sprostały randze organizowanej akcji piłkarskiej.

Rywalizację sportową trwającą od jesieni ubiegłego roku wygrały zespoły Śląskiego ZPN  i Podkarpackiego ZPN – uzyskały one awans do turnieju finałowego mistrzostw Polski. Zwycięzcom gratulujemy.

Trenerzy kadry OZPN – Adrian Matuszczyk i Sebastian Drozd – podsumowując miniony sezon w rozgrywkach międzyzwiązkowych realnie ocenili możliwości piłkarskie naszego regionu  w oparciu o potencjał ilościowy i organizacyjny zespołów klubowych rywalizujących na terenie Opolszczyzny. Jednocześnie Trenerzy podkreślili bardzo wielkie zaangażowanie, pragnienie osiągnięcia korzystniejszych wyników sportowych naszych zawodniczek w każdym kolejnym meczu międzyzwiązkowym.

Trener Matuszczyk podkreśla: W każdej akcji selekcyjno-szkoleniowej wynikającej z harmonogramu prac kadry dziewcząt OZPN było widać wielkie pragnienie zawodniczek osiągnięcia założonego celu sportowego. W trakcie realizacji tych akcji realizowaliśmy jednostki treningowe budowane na podstawie poszczególnych faz gry, dobór środków treningowych następował na podstawie analizy gier, które dla ich potrzeb były organizowane. Rywalizowaliśmy dla potrzeb osiągnięcia materiału do analizy z takimi zespołami jak: Raków Częstochowa, Polonia Tychy, Ślęza Wrocław, Unia Opole.

Dodaje także: W każdym Turnieju Eliminacyjnym dokonywaliśmy widocznego postępu w jakości gry, zawodniczki systematycznie wdrażały coraz to bardzie skutecznie poszczególne obszary gry, nad którymi pracowaliśmy wspólnie w trakcie akcji szkoleniowych.

Obaj trenerzy podkreślili rolę właściwego funkcjonowania i realizacji harmonogramu prac z kadrą dziewcząt OZPN, który to plan ustalany jest odpowiednio wcześniej, tak aby jego transparentność umożliwiła w sposób optymalny przygotować reprezentację Opolszczyzny do podjęcia rywalizacji na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce.

W uroczystym podsumowaniu minionego sezonu, które miało miejsce po zakończeniu  IV Turnieju Eliminacyjnego, podziękowano zawodniczkom rocznika 2007 za reprezentowanie Województwa Opolskiego, punktem głównym uroczystości było przekazanie okolicznościowych upominków przygotowanych przez Zarząd OZPN i Koordynatora Kadr OZPN.

Przyszły sezon – 2022/2023 – to rywalizacja kadr wojewódzkich dziewcząt, których zawodniczki urodzone są w roku 2008 i 2009. Kadrze OZPN życzymy powodzenia.