Turniej o Puchar im. Ireny Półtorak, to rozgrywki piłkarskie dziewcząt organizowane przez Polski Związek Piłki Nożnej. Głównym celem rozgrywek jest selekcja najzdolniejszych zawodniczek w poszczególnych rocznikach oraz wyłonienie wojewódzkiego mistrza Polski w określonej kategorii wiekowej.

W dniach 22-23 października 2022 roku Opolski Związek Piłki Nożnej był organizatorem II Turnieju Eliminacyjnego do mistrzostw Polski, w tych dniach gościliśmy na Opolszczyźnie reprezentacje U-15 dziewcząt Podkarpackiego ZPN, Małopolskiego ZPN oraz Śląskiego ZPN.

Wszystkie reprezentacje wraz ze sztabami szkoleniowymi zakwaterowane zostały w ośrodku wypoczynkowym w okolicach Jeziora Turawskiego, a poszczególne spotkania piłkarskie rozgrywane były na obiektach sportowych MOSiR-u w Ozimku. Rywalizacja piłkarska była niezwykle emocjonująca, wszystkie mecze stały na wysokim poziomie sportowym, a ostateczny wynik każdego z nich ważył się niemal do końcowego gwiazdka sędziego.

W trakcie rywalizacji reprezentacja OZPN w swoim pierwszym meczu pokonała rówieśniczki reprezentujące Śląski ZPN 1-0. Następnie w sobotnie popołudnie uległa 0-1 drużynie Małopolskiego ZPN, aby w niedzielne przedpołudnie podzielić się punktami z drużyną Podkarpackiego ZPN, uzyskując rezultat bezbramkowy remis.

Wszystkie wyniki uzyskane zostały przy udziale wysokiego poziomu umiejętności piłkarskich. Naszym zawodniczkom nie zabrakło determinacji, woli walki i pragnienia osiągnięcia dobrych rezultatów. W opinii sztabu szkoleniowego postawa naszych dziewcząt, to przede wszystkim wykładnia aktualnie posiadanych umiejętności piłkarskich.

Sposób i formy działalności selekcyjno-szkoleniowej umożliwiły trenerom kadry optymalne przygotowanie drużyny do rywalizacji na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce. Trenerzy Adrian Matuszczyk i Sebastian Drozd jednoznacznie podkreślają: – W trakcie przygotowań do każdego turnieju, zespół posiadał do dyspozycji doskonale przygotowaną bazę szkoleniową, wykorzystywaną w trakcie poszczególnych akcji piłkarskich. Oprócz tego ważnym aspektem jest możliwość pracy zawodniczkami w większym wymiarze czasowym, bezpośrednio przed każdym turniejem. Korzystamy z takiej okazji przygotowując się do rywalizacji już na kilka dni przed jej rozpoczęciem. Kadra U-15 pozostaje wciąż „w grze” o awans do turnieju finałowego.

– Miejsce w turniejowej tabeli to efekt ciężkiej i systematycznej pracy podejmowanej przez dziewczęta w trakcie zajęć treningowych w klubach macierzystych oraz w trakcie indywidualnej pracy każdej nich poza treningami. To wybitna grupa piłkarek, świadomych swoich umiejętności, ale również pragnących stale się rozwijać piłkarsko. Tylko i wyłącznie pielęgnacja pasji sportowej, ciężka praca treningowa, systematyczność w udziale w zajęciach szkoleniowych doprowadzić nas może do osiągnięcia rzeczy wielkich, o których każda z zawodniczek marzy. Do tej ciężkiej i wytężonej pracy w okresie jesienno-zimowym na zakończenie akcji turniejowej bardzo gorąco zawodniczki zachęcałem – zauważa Matuszczyk.

Za naszą reprezentacją zatem pracowita i owocna jesień. Przed nią okres wyhamowywania intensywności meczowej, ale nie treningowej. Jej pielęgnacja buduje formę na mecze wiosenne, gdzie ostatecznie rozstrzygać będą się sprawy ostatecznej kolejności w turniejowej tabeli. Jesteśmy w połowie drogi po marzenia.