Turniej o Puchar im. Ireny Półtorak, to rozgrywki piłkarskie dziewcząt organizowane przez Polski Związek Piłki Nożnej. Głównym celem rozgrywek jest selekcja najzdolniejszych zawodniczek w poszczególnych rocznikach oraz wyłonienie wojewódzkiego mistrza Polski w określonej kategorii wiekowej.

W sezonie 2020/2021 w rywalizacji uczestniczyły zawodniczki rocznika 2006/2007. Turniej ten przebiega w formie rozgrywek międzyzwiązkowych, w ramach których organizowane są turnieje eliminacyjne. Gospodarzem, a jednocześnie organizatorem poszczególnych turniejów, jest każdy wojewódzki ZPN.

W dniach 12-13 czerwca 2021 roku taki turniej zorganizował Opolski Związek Piłki Nożnej. Orócz kadry dziewcząt U-15 OZPN, uczestniczyły w nim zespoły: Małopolskiego ZPN, Śląskiego ZPN i Podkarpackiego ZPN. Bazą noclegową przybyłych na Opolszczyznę zespołów był ośrodek wypoczynkowy usytuowany w okolicach jeziora turawskiego, a bazą sportową stały się biekty piłkarskie 1. FC Chronstau Chrząstowice, Silesiusa Kotórz Mały i KS-u Krasiejów.

Doskonale przygotowane murawy boisk piłkarskich dostarczyły niezapomnianych emocji sportowych. Zmienna pogoda towarzysząca podczas rywalizacji dziewcząt nie powodowała obniżenia poziomu sportowego zawodów. Obserwujący zmagania sympatycy i kibice dziewczęcej piłki nożnej mieli niebywałą okazję obejrzeć mecze na wysokim poziomie.

Reprezentacja Opolskiego ZPN walczyła bardzo ambitnie, lecz umiejętności piłkarskie były po stronie rywalek i w konsekwencji nie pozwoliły na osiągnięcie awansu do kolejnej rundy rywalizacji ogólnopolskiej. Nabyte doświadczenia przez piłkarki reprezentujące województwo opolskie niewątpliwie będzie procentować na dalszych etapach ich piłkarskiego rozwoju.

W opinii kierownictwa i sztabu trenerskiego goszczących na terenie naszego województwa kadr dziewcząt, poziom organizacyjny turnieju stał na bardzo wysokim poziomie, zarówno baza pobytowa i przede wszystkim obiekty sportowe, sprostały randze organizowanej akcji piłkarskiej. Rywalizację sportową trwającą od jesieni ubiegłego roku wygrały zespoły Śląskiego ZPN i Małopolskiego ZPN, które uzyskały awans do turnieju finałowego mistrzostw Polski. Zwycięzcom gratulujemy!

Trenerzy kadry OZPN – Adrian Matuszczyk i Patryk Sowiński – podsumowując miniony sezon w rozgrywkach międzyzwiązkowych, realnie ocenili możliwości piłkarskie naszego regionu w oparciu o potencjał ilościowy i organizacyjny zespołów klubowych rywalizujących na terenie Opolszczyzny. Jednocześnie trenerzy podkreślili bardzo wielkie zaangażowanie, wolę walki i determinację naszych zawodniczek w każdym kolejnym meczu międzyzwiązkowym.

W uroczystym podsumowaniu minionego sezonu, które miało miejsce po zakończeniu imprezy, podziękowano zawodniczkom rocznika 2006 za reprezentowanie województwa opolskiego. Głównym punktem uroczystości było przekazanie okolicznościowych upominków przygotowanych przez zarząd OZPN i koordynatora kadr OZPN.

W przyszłym sezonie 2021/2022 do rywalizacji kadr wojewódzkich dziewcząt, przystąpią  zawodniczki urodzone są w roku 2007 i 2008. Życzymy im powodzenia!

Opracował Adrian Matuszczyk