– Takiej wiedzy nigdy z wiele. Uważam, że każdy obecny dziś uczestnik wyciągnął coś dla siebie. Zarówno część teoretyczna jak i praktyczna dostarczyła mi sporo ciekawych informacji – mówił po wtorkowej imprezie Marcin Niemczyk, któremu potrzebne były punkty do przedłużenia licencji UEFA B. Tak jak zawodnikowi Stali Brzeg, podobne cele przyświecały wszystkim tym, którzy w liczbie ponad 250 osób zameldowali się w opolskiej Stegu Arenie.

Konferencja Akademii Grassroots Polskiego Związku Piłki Nożnej, bo o niej mowa, podzielona została na kilka części tematycznych. Było zatem o inicjatywach Grassroots, pokazano analizy video procesu szkolenia w klubie, a i znalazło się miejsce dla AMP Futbolu, ale to nie wszystko.

Całość otworzył prezes Opolskiego Związku Piłki Nożnej, Tomasz Garbowski, który obok życzeń owocnego szkolenia, nie zapomniał o imieninach Andrzeja i zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia, gdyż i takie życzenia wszyscy obecni otrzymali. Nad wszystkim od strony organizacyjnej czuwał Krzysztof Job, specjalista od trenerskich kursów w OZPN.

Później rozpoczęły się już regularne, kilkugodzinne zajęcia, zaś ich finał nastąpił, kiedy na dworze zapadał już zmrok. Wśród poruszanych zagadnień szkoleniowego maratonu dominowała oczywiście tematyka pracy z dziećmi i młodzieżą, ot tak, jak choćby na przykładzie działalności Mobilnej Akademii Młodych Orłów.

– Skupiliśmy się na deficytach w szkoleniu, których tematem przewodnim była gra jeden na jeden w obronie. Chciałem w ten sposób zaproponować trenerom, aby na ten element kładli większy nacisk w trakcie swoich treningów, mówił podczas przerwy – solenizant – Andrzej Konwiński, trener edukator MAMO. Wątek ten podtrzymał Bartłomiej Zalewski, trener reprezentacji U-17, prezentując podobne zagadnienia, tyle, że na poziomie młodzieżowej kadry Polski.

Niezwykle ciekawa okazała się prelekcja Michała Libicha, koordynatora szkolenia dzieci i młodzieży w departamencie piłki amatorskiej w PZPN. – Chciałbym, żeby wasza świadomość była większa – referował temat „Potęga świadomości”, i żeby każdy z was wyszedł stąd będąc lepszym trenerem – podkreślał.

Całości zajęć domknęły treningi pokazowe z udziałem „Skrzatów” i „Orlików” Odry Opole, młodych zawodników certyfikowanej szkółki piłkarskiej. Zaprezentowane jednostki treningowe kształtowały ideę gry i zawierały elementy techniczne gier i zabaw oraz – jak już wspomnieliśmy – szkoleniowe deficyty.

Nie zabrakło rzecz jasna rozmów kuluarowych, którym sprzyjała zarządzona jeszcze przed południem przerwa kawowa. – Z dużym zadowoleniem przyjąłem informację o tej konferencji, a że dalej czuję się trenerem, bardzo chętnie na nią przybyłem. Bez względu na swój wiek bardzo lubię wciąż poszerzać swoją wiedzę, korzystając ze skarbnicy, jaką oferują takie imprezy. Polecam szczególnie młodym trenerom pracującym na co dzień z dzieciakami – zrecenzował wtorkowe wydarzenie Robert Płaczkowski, dyrektor sportowy MKS-u Kluczbork.

Opolski Związek Piłki Nożnej serdecznie dziękuje wszystkim tym, którzy pomogli nam w przygotowaniu i organizacji konferencji Akademii Grassroots, a którą już teraz serdecznie zapraszamy ponownie do Opola!

Zebrał Jacek Nałęcz