fot. Mirosław Szozda

Nowy sezon rozgrywkowy na Opolszczyźnie należy uznać za otwarty. 11 i 12 sierpnia jako pierwsi na plac gry wyszli zawodnicy klubów 4 ligi oraz klasy okręgowej. Za tydzień w czynne uprawianie futbolu wejdą pozostałe klasy rozgrywkowe, zaś już 14 i 15 sierpnia wystartuje Puchar Polski na szczeblu wojewódzkim. Nowa futbolowa edycja to przy okazji premiera reform, które właśnie tego lata zapoczątkował OZPN. Dotyczą one głownie firmowego naszego produktu.

– Podstawowa zmiana, to liczba uczestników 4 ligi, zredukowana z 18 do 16 zespołów. Drugą nowinką są baraże pomiędzy drugimi zespołami klasy okręgowej, tymi walczącymi o awans, a czwartoligowcami, którzy znajdą się nad kreską i będą bić się o utrzymanie. Liczba tych „repasaży” uzależniona będzie oczywiście od tego, ilu naszych reprezentantów pożegnać się będzie musiało z 3 ligą – wyjaśnia Piotr Głowacki z Wydziału Gier.

To jednak nie wszystko. Dokładnie miesiąc temu nasz Zarząd przyjął zasady i uchwalił program „Opolska młodzież na plus”, oparty o PZPN-owski Junior Pro System, a którego regulamin zakłada finansowe premiowanie najaktywniejszych klubów z naszych dwóch najwyższych klas rozgrywkowych. Wszystko oczywiście w zakresie wprowadzania do gry najmłodszych swych zawodników.

OZPN pozyskał także sponsorów dla rozgrywek 4 ligi i dla „Okregówki”. Tę pierwszą po raz trzeci z rzędu tytularnie firmował będzie Bank Śląski w Leśnicy, z kolei rolę „opiekuna” klasy okręgowej przyjął popularny Tim Sport, pana Grzegorza Paliszewskiego, wspierającego także rozgrywki kobiece.

Medialnie powinno być także „do przodu”! W przygotowaniu jest nowa umowa z TVP3 Opole. Największa w regionie telewizja już działa i w 1 kolejce śledziła zawody w Dobrzeniu Wielkim. Wszyscy reprezentanci 4 ligi wyposażeni zostali w sprzęt do rejestracji spotkań. Meczowe materiały składowane mają być na specjalnym serwerze i posłużą nie tylko działaniom marketingowym, ale także szkoleniowym oraz analizie sędziowskiej.

Opolskie Kolegium Sędziów swój nowy sezon zainaugurowało już tydzień temu, kiedy czterej jego przedstawiciele poprowadzili zawody na poziomie 3 ligi. Bardzo prężnie działa serwis naszych panów z gwizdkiem, do którego śledzenia serdecznie zachęcamy: https://pilkaopolska.pl/kolegium-sedziow/.

W mediach społecznościowych na Facebook-u, kontynuowana jest zabawa w typowanie wyników BS 4 ligi opolskiej i rozpoczęła się walka o tytuł „Typera – jesień 2018”. Futbolowy statystyk OZPN-u, Marek Leja, znów zliczy nam najskuteczniejszych zawodników w klasyfikacji snajperskiej i przyzna swoją okazjonalną „Armatę” dla najlepszego z niuch. W obiegu jest już pierwszy Almanach Opolskiej Piłki Niżnej, jego właśnie autorstwa, lektura bardzo pomocna, choćby podczas rozpracowywania rywali.

Nie zabraknie także prekursorskiej reporterskiej akcji Związku pod roboczym hasłem: Bliżej klubu. Jesienią nie będziemy się już trzymać sztywnych reguł i stawiać kryterium w doborze meczów i miejsc naszych wizyt. W tej materii bardzo liczmy na aktywność opolskich kibiców, którzy najlepiej wiedzą, gdzie szykuje się wydarzenie warte naszego wyjazdu o „sprzedania” go dalej.

– Wszystkim uczestnikom rozgrywek na Opolszczyźnie życzę udanego sezonu. Niech rywalizacja na boiskach toczy się w duchu Fair Play i niech omijają Was kontuzje. Stawiajcie na młodzież! Staramy się tworzyć najlepsze z możliwych warunki dla rozwoju opolskiej piłki. Podnoście jej poziom sportowy w klubach i na placu gry! – to specjalne przesłanie przezesa OZPN, Tomasza Garbowskiego.

Niech się kopie opolska piłka!

https://www.facebook.com/tvpopole/videos/1942749029079630/