Fot. Mirosław Szozda

Świąteczno-noworocznej przerwy koniec. Komplet naszych trzecioligowców – Stal Brzeg, Polonia Nysa i MKS Kluczbork, jako pierwsze dały sygnał o wznowieniu przez swoje drużyny oficjalnych zajęć treningowych w 2021 roku. Na drugą dekadę stycznia zaplanowane zostały na Opolszczyźnie pierwsze mecze sparingowe. Jak wskazuje kalendarz, premiera towarzyskich spotkań w nowym roku należeć będzie do zawodników Polonii Nysa i LZS-u Starowice, którzy zmierza się już 16 stycznia, o godzinie 11.00.

Są jednak kluby, które mają wątpliwości co do możliwości „prawnego” wejścia w zimowy okres przygotowawczy. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii informujemy, obiekty sportowe dostępne są wyłącznie dla uprawiania tzw. sportu zawodowego.

– Korzystanie z obiektów w ramach sportu zawodowego jest możliwe za okazaniem odpowiedniego dokumentu, wszelkie szczegółowe informacje są dostępne u kierowników poszczególnych obiektów – taki komunikat znajdziemy choćby na oficjalnej stronie MOSiR-u Opole, który dysponuje kompleksem boisk piłkarskich w Centrum Sportu. Potwierdzeniem tych słów jest plan wynajmu obiektu przy dawnej Północnej, gdzie swoje towarzyskie mecze w styczniu zarezerwowały już Małapanew Ozimek, Rudatom Kępa, Unia Kolonowskie czy Ruch Zdzieszowice, czyli reprezentanci A-klasy, „Okręgówki” i BS Leśnica 4 ligi opolskiej.

Nie wszyscy jednak mają „z górki”. – W każdym z tych zakazów jest dużo niejasności i furtek do obejścia, ale kwestia obiektów jest chyba kluczowa, czy gmina po prostu udostępni obiekt. U nas na tę chwilę zamknięte jest wszystko. Moglibyśmy trenować na swoim obiekcie, ale jest zima i szybko robi się ciemno, a do tego chłopaki pracują. W grę wchodzi  jedynie „Orlik”, gdyż tam jest oświetlenie. Do tego potrzebna jest jednak obsługa, więc bez zgody gminy się nie da i pewnie po pierwszej zbiórce pobiegniemy do lasu – mówi Michał Glanowski, grający trener MKS-u Wołczyn, klubu z opolskiej klasy okręgowej.

Przypomnijmy, że Opolski Związek Piłki Nożnej od 29 grudnia uruchomił akcję wydawania zaświadczeń o uczestnictwie w regularnych rozgrywkach dzieci i młodzieży prowadzonych przez nasz sportowy-piłkarski Związek. Wszystkie kluby działające w strukturach OZPN , prowadzące sekcje dziecięce i młodzieżowe, mogą zwracać się o wydanie takiego zaświadczenia i składać swoje wnioski na adres e-mail: p.popiolek@opolskizpn.pl. Jeśli takowe mają pomóc w uzyskaniu dostępu do korzystania ze swoich treningowych i meczowych obiektów, to jesteśmy do dyspozycji.

Zebrał Jacek Nałęcz