Od kilkunastu lat Polski Związek Piłki Nożnej jako organizator i firma Tymbark jako sponsor główny Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” wspierają rozwój piłkarskich talentów. W 20-letniej historii wydarzenia rodziły się talenty ponad 50 reprezentantów Polski, m.in. Krzysztofa Piątka, Arkadiusza Milika i Piotra Zielińskiego. Jubileuszowa XX edycja Turnieju z pewnością da początek nowym piłkarskim przygodom, ale również przyniesie jego uczestnikom wiele radości, wspomnień i nowych przyjaźni. Zapisy zespołów w kategoriach wiekowych U-8, U-10 oraz U-12 potrwają do 30 września.
Po raz pierwszy Turniej odbył się w 2001 roku. Od tego czasu drogę z podwórka na stadion przeszło ponad 2 miliony piłkarek i piłkarzy. W tym gronie znaleźli się także byli i obecni reprezentanci kraju we wszystkich kategoriach wiekowych. Opolszczyzna jest zagłębiem piłki kobiecej. To w tym regionie Polski zaczynały Kinga Ejzel, Nikol Kaletka i Aleksandra Dubiel. Dziś cała trójka z powodzeniem gra w Ekstralidze. Ejzel i Dubiel w Rolniku B. Głogówek, a Kaletka broni barw Medyka Konin. Ponadto jest etatową reprezentantką Polski.
Nikol Kaletka zaczynała karierę w Atenie Polska Cerkiew. Potem grała m.in. w AZS-ie Wrocław, Medyku Konin i Czarnych Sosnowiec. Ewolucję przeszedł sam Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Od samego początku założeniem organizatorów było to, aby dzieci z całej Polski miały równy dostęp do rozgrywek i aby zgłaszały się do nich jak najliczniej – bez względu na płeć, miejsce zamieszkania czy umiejętności. Im więcej z nich zakocha się w piłce i zacznie regularnie grać, tym lepiej. I rzeczywiście, cel związany z masowością imprezy udaje się realizować. Wyraźne skoki frekwencji odnotowano zwłaszcza w edycjach XIV oraz XV. Były one związane z dołączeniem do Turnieju kolejnych kategorii wiekowych: kolejno U-12 oraz U-8. Początkowo grano systemem wiosna-jesień. Z biegiem czasu przeorganizowano rozgrywki i zaczęto je równoległe z sezonem piłkarskim.
Jedną z kluczowych decyzji w historii rozgrywek „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” była ta z XIV edycji o przeniesieniu wielkiego finału na stadion PGE Narodowy i ustalenie jego stałej daty (2 maja, przed finałem Totolotek Pucharu Polski). Z kolei trzy lata później wprowadzono „Zielone Kartki Fair Play”, by w ten propagować wartości, które są w Turnieju najważniejsze. Nagrodę w postaci zielonej kartki mogą otrzymywać – poza zawodnikami – ich rodzice, trenerzy oraz kibice obecni na zawodach.
Uczestnicy rozgrywek doświadczają czystej rywalizacji, nawiązują nowe kontakty, zawierają przyjaźnie. Zdobywają tym samym niezbędne kompetencje sportowe i społeczne. Poznają smak porażki i uczą się
sobie z nim radzić. Mają wreszcie mnóstwo powodów do radości – nie tylko przy okazji zwycięstw, ale też z samego realizowania pasji. To wszystko kształtuje młodych ludzi i wpływa na ich obecne i przyszłe zachowania. Rozgrywki realnie popularyzują i rozwijają również piłkę kobiecą w Polsce. Średnio 30 procent uczestników Turnieju stanowią dziewczynki. Aby ta liczba rosła, regulamin dopuszcza do gry wszystkie zawodniczki spełniające kryterium wieku.
Zapisy drużyn do jubileuszowej XX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” trwają do 30 września. Do rozgrywek mogą zgłaszać się szkoły podstawowe, uczniowskie kluby sportowe, kluby sportowe, a także inne organizacje prowadzące działalność sportowo-edukacyjną. Rejestracja drużyn odbywa się za pośrednictwem strony www.zpodworkanastadion.pl. W wydarzeniu mogą wziąć udział zespoły dziewcząt i chłopców do lat 8, 10 i 12.
Aby zgłosić drużynę, należy przejść do formularza rejestracyjnego, klikając w przycisk „Zgłoś drużynę” na stronie www.zpodworkanastadion.pl, a następnie za pośrednictwem portalu „Łączy nas piłka” wypełnić formularz zgłoszeniowy.
W razie pytań dot. rejestracji zespołów i uczestników, pomocy udziela Dział Wsparcia PZPN (tel.: 732 122 222 lub turniej@pzpn.pl).
Po zakończeniu zapisów, od października do marca rozegrane zostaną etapy gminne i powiatowe. Następnie najlepsze drużyny spotkają się w finałach wojewódzkich (od 18 marca do 26 kwietnia 2020 r.), których zwycięzcy w kat. U-10 i U-12 zmierzą się w finale ogólnopolskim w Warszawie (29 kwietnia
– 2 maja 2020 r.). Nagrodą główną dla najlepszych drużyn dziewcząt i chłopców do lat 10 i 12 będzie mecz reprezentacji Polski oraz spotkanie z piłkarzami i trenerem.
Wszelkie pytania dot. organizacji i harmonogramów turniejów prosimy kierować do koordynatora wojewódzkiego Pana Piotra Popiołka – p.popiolek@opolskizpn.pl, 534-530-003