Z kilkuminutowym opóźnieniem, ale jednak udało się! Opolski Związek Piłki Nożnej po raz pierwszy w swojej historii przeprowadził bezpośrednią transmisję video z ligowego meczu. Obiektem działań ludzi, którzy podjęli się tego wyzwania był stadion Polonii Nysa, gdzie miejscowi w ramach ostatniej kolejki BS 4 Ligi podejmowali Piasta Strzelce Opolskie. – Zdaję sobie sprawę, że nie wyglądało to do końca tak jak sobie założyliśmy, ale poza pewnymi elementami technicznymi, które w przyszłości wyprostujemy, to większych powodów do narzekań być nie powinno. Zdaję sobie też sprawę, że jest nad czym pracować – mówi pomysłodawca i autor całego projektu Donat Przybylski.

Wszystko odbyło się na facebook-owej stronie Związku, a do oglądania relacji na żywo zachęcała seria promocyjnych „wstawek” oraz specjalny konkurs dla kibiców i atrakcyjna nagroda w postaci piłki z autografem Kuby Błaszczykowskiego. Mimo zastrzeżeń wykonawcy, że całe przedsięwzięcie ma charakter rozwojowy, by nie powiedzieć – testowy, fani opolskiej piłki nie zawiedli. Zasięg relacji live dotarł do ponad 11 tysięcy odbiorców, a sam przekaz z Nysy, w całości lub we fragmencie, obejrzało ponad 6 tys. widzów! – Tu nie chodziło tylko o ustawienie statycznej kamery w okolicach boiska, ale o coś na kształt spójnej produkcji, czyli mecz z komentatorem, z rozmowami w przerwie oraz z pomeczowym studiem. Oglądanie samego meczu, a oglądanie transmisji meczu, to zupełnie dwie różne sprawy. Jeśli o to chodzi, to nie przypominam sobie w przeszłości takiego rozwiązania w przypadku opolskiej 4 ligi i być może był to zaczyn fajnego programu sportowego – kontynuuje pan Donat.

OZPN postawił na profesjonalizm wykonania. Razem z głosem opolskiego radia program prowadził znany doskonale z łamów NTO, Roman Stęporowski. – Razem z Donatem od lat działamy na opolskim rynku sportowym i wiadomo w jakich branżach pracowaliśmy. Piłka nożna jest nam bardzo bliska, znamy lokalne środowisko i mamy na tym polu spore doświadczenie. Ligi regionalne, które nie wychodzą poza Opolszczyznę stanowią pewnego rodzaju niszę, która jest niezagospodarowana, a jestem przekonany, że kibice w regionie potrzebują takiego produktu, czy nawet odrobiny zabawy. Postanowiliśmy spróbować i myślę, że warto przyłożyć się do naszej namiastki lokalnego „Canal +”. Robiliśmy to po raz pierwszy na taką skalę, posługując się bardzo skromnym środkami. Po inauguracyjnym przetarciu wiemy już co jest do poprawy, liczymy na konstruktywne uwagi i jesteśmy przekonani, że wiosną może być tylko lepiej – twierdzi drugi gospodarz internetowej audycji.

W samym meczu padł tylko jeden gol, ale za to jaki. Obaj prowadzący przez kilka minut zachwycali się fenomenalną bramką z dystansu zdobytą przez Rafała Bobińskiego, gdzie futbolówka „zerwała pajęczynę” ze świątyni gości. Z rąk prezesa Tomasza Garbowskiego zawodnik otrzymał pamiątkowy puchar ufundowany przez firmę Columbex, również za tytuł najlepszego gracza całych zawodów. To także nowa tradycja, którą OZPN zamierza kultywować także podczas rundy rewanżowej. – Musimy się rozwijać, także na polu mediów i mam nadzieję, że nasza propozycja zdobędzie przychylność kibiców opolskiej piłki. Mogę im obiecać, że podejmujemy temat. Musimy znaleźć partnerów biznesowych, aby kontynuować dzieło i w nowym roku nie powinno zabraknąć podobnych relacji – zadeklarował na koniec nasz sternik.

Reporter Jacek Nałęcz.

fot. Krzysztof Wilk /przegladligowy.com