To było drugie, ale pierwsze w historii, opolskie międzynarodowe zgrupowanie kadr Opolskiego Związku Piłki Nożnej. W mini-obozie, który w ostatnich dniach sierpnia odbył się w Gogolinie, uczestniczyły dwie grupy zawodników z Sachsen-Anhalt, saksońskiego odpowiednika OZPN. To pierwszy plon umowy o współpracy, którą oba piłkarskie związki zawarły pod koniec marca br. Na pierwszy ogień „u siebie” poszli reprezentanci województwa opolskiego w kategoriach wiekowych U-14 i U-16. Dodajmy, że pierwszy taki „zlot” miał już miejsce, w Osterburgu, w którym uczestniczyła nasza kadra U-13, a odbył się on w maju.

Program zgrupowania obejmował cztery gry kontrolne, warsztaty treningowe prowadzone przez szkoleniowców obu ekip oraz zajęcia kulturalno-integracyjne. Był też wspólny wyjazd i zwiedzanie zamku w Mosznej, a także kilkugodzinny pobyt w JuraParku w Krasiejowie. Na miejscu prowadzone były też zajęcia pod hasłem „Spirit of football”, ściśle ukierunkowane pod kątem gier, zabaw i integracji.

– Oprócz tego przeprowadziliśmy szereg rozmów na temat szeroko pojętego szkolenia piłkarskiego, w odniesieniu do naszych krajowych realiów, korzystając z doświadczenia kolegów z Niemiec. Zawodnicy i trenerzy mieli do dyspozycji basen, na którym prowadzona była odnowa biologiczna oraz korzystali z salek konferencyjnych w celu pogłębiania wiedzy na temat swoich treningów oraz występów w meczach kontrolnych. Analizowaliśmy głównie indywidualne poczynania naszych zawodników, spychając na drugi plan wyniki spotkań. To świetnie, że funkcjonuje taka współpraca, ponieważ możemy się od naszych sąsiadów wiele nauczyć, choć twierdzę, że strona niemiecka wzbogacona została także o ciekawe doświadczenia. Kolejne wspólne zgrupowanie odbędzie się jeszcze w tym roku, 15 -18 września, także Osterburgu, dokąd udadzą się piłkarze z grup wiekowych U-15 i U-18 i już nie możemy się tego wyjazdu doczekać – podsumiwuje Filip Sikorski, koordynator kadr wojewódzkich OZPN.

Na zakończenie imprezy, tuż przed wyjazdem niemieckiej ekipy z hotelu „Karolinka” (tam stacjonowali Niemcy), wszystkim za udział w projekcie podziękował prezes OZPN, Tomasz Garbowski. Goście z kolei na swojej facebook-owej stronie w samych superlatywach pisali o pobycie w Polsce i chwalili organizację całego zgrupowania, ale też stan obiektów oraz boiskowych płyt miejscowego MKS-u Gogolin. Oprócz nas, ciepłe słowa gości trafiły też do pracowników i personelu hotelowego oraz burmistrza Gogolina, Joachima Wojtali.

Dołączamy się do podziękowań i wszystkim odpowiedzialnym za organizację zgrupowania gratulujemy profesjonalizmu!
Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez wsparcia Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Marszałka Województwa Opolskiego.