Dokładnie 5 dni przebywała kadra Opolskiego Związku Piłki Nożnej na makroregionalnym zgrupowaniu w Wałbrzychu. W tym czasie, oprócz wielu treningów i analiz wideo, rozegrała pierwsze spotkania w nowej formule Turnieju o Puchar im. Kazimierza Górskiego.

Od tego sezonu, decyzją Polskiego Związku Piłki Nożnej, rywalizacja międzyzwiązkowa kadr U13 przebiega na innych zasadach. Będą to dwa turnieje eliminacyjne (jeden jesienią, drugi wiosną) właśnie podczas takich zgrupowań. Więcej o zmianach regulaminowych pisaliśmy tutaj:

Turniej o Puchar im. Kazimierza Górskiego na nowych zasadach

Wczoraj reprezentacja prowadzona przez Jarosława Wolańskiego i Wojciecha Morkę wróciła z pierwszego z nich.

Dotychczasowa formuła rozgrywek przewidywała tylko rywalizację sportową – ocenia koordynator kadr wojewódzkich OZPN Filip Sikorski – W programie zreformowanej akcji znajdowały się dodatkowo jednostki treningowe grupowe, ale także jednostki treningu pozycyjnego, gdzie zawodnicy zostali wymieszani z zawodnikami z pozostałych województw. Zajęcia teoretyczne z zakresu dietetyki, psychologii sportu, analizy jednostek treningowych, trening motoryczny, zajęcia regeneracyjne. Zawodnicy zostali objęci profesjonalną opieką w każdym obszarze. A to wszystko pod stałą obserwacją trenerów młodzieżowych reprezentacji Polski. Był to bardzo wartościowy czas nie tylko dla naszych zawodników, ale również trenerów. Mieli okazję czynnie uczestniczyć w treningach u boku trenerów pracujących na co dzień w PZPN – dodaje Sikorski.

Niezmienne pozostało jedno – rywale Opolskiego ZPN-u. W Wałbrzychu nasza kadra zagrała więc ze Śląskim ZPN-em, Podkarpackim ZPN-em i Małopolskim ZPN-em. Bilans zespołu to jedno zwycięstwo, jeden remis i jedna porażka – 8:7 z Małopolską, 5:5 ze Śląskiem i 3:6 z Podkarpaciem.

Wszystkie trzy mecze były bardzo zacięte, padało dużo bramek oraz toczyły się one w bardzo szybkim tempie, z uwzględnieniem realizacji celów, które z góry były określone dla wszystkich kadr w zakresie obrony wysokiej (pressing), reakcji na stratę piłki, gry 1×1 w bronieniu i atakowanie. Wartością dodaną była gra na duże 7 metrowe bramki – wymienia szkoleniowiec kadry OZPN U13 Jarosław Wolański – Poziom sportowy wszystkich kadr był wysoki, mecze były wyrównane. Osiągnięte wyniki były celem drugorzędnym. Tym najważniejszym celem była obserwacja i wstępna selekcja zawodników do przyszłej kadry Polski do lat 15, a w tym indywidualnym zakresie prezentowaliśmy się bardzo dobrze, zbierając dobre recenzje. Następny turniej odbędzie się na wiosnę i liczymy na kolejny udany start – kończy Wolański.

Po trzech spotkaniach liderem „naszej” grupy jest Podkarpacki ZPN z 6 punktami na koncie. Na drugiej lokacie plasuje się Śląski ZPN, na trzecim Opolski. Oba mają po 4 punkty, ale śląska kadra może się pochwalić lepszym bilansem bramek. Z trzema wywalczonymi oczkami stawkę zamyka Małopolski ZPN.

Drugie makroregionalne zgrupowanie odbędzie się wiosną. Wówczas rozegrane zostaną kolejne turniejowe spotkania.