Program Erasmus+ „CSR in Grassroots Football” ma na celu wymianę doświadczeń w pracy z dziećmi i młodzieżą. Podczas spotkań przedstawiane są także przykłady dotyczące rozwoju odpowiedzialności społecznej dzięki piłki nożnej. Opolski Związek Piłki Nożnej jest koordynatorem projektu, a naszymi partnerami są regionalne związki ze Słowenii, Hiszpanii i Portugalii. W Opolu pojawili się również reprezentanci Francji, Litwy i Mazowieckiego ZPN-u.

– Jako związek sportowy stoimy przed wieloma wyzwaniami wynikającymi np. ze zmian demograficznych, konieczności integracji nowych mieszkańców naszych miejscowości itd. – mówi główny koordynator projektu z ramienia OZPN, Rafał Nocoń – Okazało się, ze nasi zagraniczni partnerzy mają całkiem sporo do powiedzenia w tym temacie, więc dużo sobie obiecujemy po kolejnych spotkaniach. Oprócz oficjalnych partnerów projektu, udział w opolskim spotkaniu wzięli także przedstawiciele regionalnych związków z Francji, Litwy oraz Mazowieckiego ZPN, co jest moim zdaniem potwierdzeniem, że poruszane tematy są dla środowiska piłkarskiego ważne, a ich znaczenie będzie w przyszłości rosnąć – dodaje Nocoń.

Podczas pobytu w Opolu i Gogolinie nasi zachodni przyjaciele poznali strategię organizacji turniejów dla najmłodszych stosowaną w Opolskim ZPN-ie. Dowiedzieli się także, jak budowane są, i jak funkcjonują na co dzień, akademie Odry Opole czy MKS-u Gogolin.

– Szczególnie chcieliśmy się skupić na przedstawieniu projektu Bawi Nas Piłka, czyli cyklu turniejów dla dzieci – komentuje Paweł Bzdęga, trener związkowy OZPN – To wyjątkowy projekt. Nie dziwi więc fakt, że wzbudził on spore zainteresowanie. Sporo mówiliśmy także o Certyfikacji Szkółek Piłkarskich oraz o społecznej odpowiedzialności biznesu, którą realizujemy w Soccer College Łubniany – dodaje Bzdęga.

Nasi goście wyjechali więc z Opola bogatsi o nową wiedzę, którą będą mogli teraz spróbować wprowadzić w swoich lokalnych działaniach.

– Dziękuje za waszą gościnność, dzięki tej konferencji poznaliśmy sporo projektów, nad którymi pracujecie. Jestem przekonany, że cześć z nich wprowadzimy u siebie w Hiszpanii. Wielkie gratulacje dla Was, bo wykonujecie świetną pracę – chwalili goście z ojczyzny FC Barcelony i Realu Madryt.

– Polska jest bardzo pięknym krajem i macie tutaj w Opolu i Gogolinie bardzo dobrą infrastrukturę piłkarską – oceniali Portugalczycy.

Projekt będzie kontynuowany i wzbogacany. Wkrótce mogą do niego dołączyć kolejne nacje.

Więcej zdjęć znajdziecie na naszym konce na Facebooku.