Finał wojewódzki Turnieju Gry 1x1 w Gogolinie (Fot. Mirosław Szozda)

Stadion Miejski w Gogolinie był areną zmagań wojewódzkiego finału Turnieju Gry 1 na 1. W sumie do rywalizacji przystąpiło 49 piłkarek i 64 piłkarzy. Najlepsze i najlepsi w swoich rocznikach wywalczyli awans do wielkiego finału w Warszawie.

To pilotażowa edycja turnieju organizowanego przez Polski Związek Piłki Nożnej i wojewódzkie ZPN-y. Biorą w nim udział młodzi piłkarze i młode piłkarki w wieku od 8 do 12 lat. Poprzez turniej PZPN oraz regionalne związki chcą popularyzować grę w piłkę nożną wśród dzieci i młodzieży. Natomiast sama gra 1 na 1 zachęca dzieci do odważnej gry i wymaga na nich podejmowanie decyzji oraz rozbudza w nich kreatywność.

Wczoraj w Gogolinie odbył się finał wojewódzki, na który przyjechały najlepsze zawodniczki i najlepsi zawodnicy wyłonieni we wcześniejszych eliminacjach. Na ośmiu boiskach rywalizowano w rocznikach 2012, 2013, 2014 i 2015.

Finał wojewódzki Turnieju Gry 1×1 w Gogolinie (Fot. Mirosław Szozda)

Jako pierwsze do zmagań przystąpiły dziewczęta. W roczniku 2012 do finału awansowały Paulina Cichoń, reprezentująca LUKS Rolnika Biedrzychowice-Głogówek, oraz Anastazja Chmura – piłkarka UKS-u Athletic Ozimek. Po zaciętym pojedynku górą okazała się ta druga, która zwyciężyła 2:0. Trzecie miejsce i brązowy medal zawisł na szyi Poli Dworys (LUKS Rolnik Biedrzychowice-Głogówek), która w decydującym spotkaniu 5:2 pokonała przedstawicielkę Unii Opole – Ewelinę Rypień.

W tej kategorii wiekowej nagrodę za największą liczbę strzelonych bramek odebrała Dworys, a piłkarką, która straciła ich najmniej (5) była Chmura, którą wybrano również najlepszą zawodniczką całego turnieju.

W roczniku 2013, do decydującego meczu, awansowały GKS-u Piomar Tarnów Opolski-Przywory oraz Soccer College Łubniany – Natalia Smaluch i Pola Jaworska. W nim, minimalnie, lepsza okazała się ta druga, triumfując 2:1. Walkę o najniższy stopień podium stoczyły dwie piłkarski opolskiej Unii Karolina Henek i Hanna Pytel. Ostatecznie po brąz sięgnęła Pytel, która w „małym finale” wygrała 3:1.

Podobnie jak w przypadku rocznika 2012 zwyciężczynię wybrano również najlepszą zawodniczką. Najwięcej goli udało się strzelić Henek, a najmniej dała sobie ich wbić Pytel.

Finał wojewódzki Turnieju Gry 1×1 w Gogolinie (Fot. Mirosław Szozda)

Pora na turniej rocznika 2014. Tutaj w finale zagrały Liliana Sumara z LZS-u Starowice oraz reprezentująca barwy AP Striker Chróścina Karolina Machnik. Ostatecznie przedstawicielka Akademii Piłkarskiej z Chróściny okazała się bezkonkurencyjna. Nie dość, że wygrała całe zmagania, to zdobyła w nich najwięcej bramek (26) oraz też ich najmniej straciła (5). Podium uzupełniła jeszcze Sonia Niejełow z Football Academy Opole.

I na koniec zmagania w roczniku 2015. W tym turnieju do rywalizacji przystąpiło najmniej, bo tylko 8 piłkarek. Wśród nich prym wiodła Marcelina Cebula – zwyciężczyni rywalizacji. W finale tej kategorii pokonała ona 3:1 przedstawicielkę Odry Opole Anielę Musiał. Trzecie miejsce wywalczyła Aurelia Wróblewska (Dalia Popielów), która 5:3 pokonała inną „niebiesko-czerwoną” – Lenę Grzeszczyk.

Grzeszczyk na podium i tak się pojawiła, bo to w jej ręce powędrowała statuetka dla zdobywczyni największej liczby bramek. Obok niej stanęła także Aleksandra Kwiatkowska z LZS-u Starowice, która bramek straciła najmniej. Nagroda MVP powędrowała w ręce Cebuli.

Finał wojewódzki Turnieju Gry 1×1 w Gogolinie (Fot. Mirosław Szozda)

Po zmaganiach dziewcząt przyszła kolej na chłopców. Tutaj w każdej kategorii wiekowej wystartowało po 16 zawodników reprezentujących kluby z Opolszczyzny.

Zaczynamy od rocznika 2012. W nim najlepszy okazał się Konrad Zyla z Football Academy Opole. W finale rozbił on 5:1 Jana Polaka z M-GOKiS-u Praszka. Trzecie miejsce i brązowy medal padł łupem Franciszka Pietraka, który po niezwykle zaciętym pojedynku, wygrał ze swoim klubowym kolegą z Odry Opole – Mateuszem Marcem.

Marzec również nagrodę wczoraj odebrał – za największą liczbę strzelonych goli. W gogolińskim turnieju strzelił on ich aż 24. Najmniej bramek dał sobie wbić triumfator w tym roczniku, czyli Zyla (4 bramki stracone). Ten sam piłkarz został również wybrany najlepszym graczem całego turnieju.

Dużo emocji przysporzyła rywalizacja chłopców w roczniku 2013. I tak, do wielkiego finału, awansowali: Maksymilian Fąferko z Odry Opole oraz Jakub Juszczak z MKS-u Funball Kluczbork. W nim lepszy okazał się zawodnik rodem z Kluczborka, który wygrał 4:2. Natomiast trzecie miejsce wywalczył przedstawiciel Jedynki Niemodlin – Bartosz Słodkowski. W decydującym o podium spotkaniu wygrał on 4:2 z Adamem Smyrdem z M-GOKiS-u Praszka.

Nagrody indywidualne powędrowały w ręce Fąferki (za najmniejszą liczbę straconych bramek) oraz Kacpra Świerca z Soccer College Łubniany, który aż 32 razy zdołał strzelić gola swoim rywalom oraz Juszczaka – MVP.

Finał wojewódzki Turnieju Gry 1×1 w Gogolinie (Fot. Mirosław Szozda)

W turnieju rocznika 2014 bezapelacyjne zwycięstwo odniósł Dawid Meinhardt, choć do rozstrzygnięcia finału potrzebna była seria rzutów karnych. W niej młody piłkarz Stali Zawadzkie okazał się lepszy od Michała Wystracha z MKS-u Gogolin. Podium uzupełnił Michał Nowacki z MKS-u Funball Kluczbork.

Oczywiście i w tym roczniku rozdano nagrody indywidualne. Te odebrali – Nowacki, za największą liczbę zdobytych bramek (25) oraz Meinhardt, za najmniejszą liczbę straconych goli. Gracz z Zawadzkiego został również MVP turnieju swojego rocznika.

Finał wojewódzki Turnieju Gry 1×1 w Gogolinie (Fot. Mirosław Szozda)

Na koniec wyniki ostatniego turnieju – rocznika 2015. Tą rywalizację zdominowała dwójka zawodników – Adrian Skalec z Akademii Piłkarskiej Namysłów i Szymon Ozimek z UKS-u Athletic Ozimek. Obaj młodzi piłkarze spotkali się już w fazie grupowej. Wówczas wygrał Skalec, ale w finale doszło do rewanżu. Po serii rzutów karnych triumfował w nim Ozimek. Odebrał on również nagrodę dla MVP turnieju. Natomiast ta za trzecie miejsce pojechała do Praszki razem z Milanem Pawlikiem (M-GOKiS Praszka).

Najwięcej bramek w turnieju zdobył Ozimek – aż 37. Natomiast najmniej stracił Jakub Pluta z Rodła Opole – zaledwie 6.

Jeszcze w tym roku, w październiku, rozegrany zostanie finał ogólnopolski dla roczników 2012 i 2013. O terminach finałów w pozostałych kategoriach wiekowych będziemy informować w kolejnych komunikatach.