Powiatowe Rozgrywki Bawi Nas Piłka w Prószkowie (fot. Jakub Trzaska)

Przedszkole Nowa Bajka zostało kolejnym partnerem rozgrywek Bawi Nas Piłka. To opolska placówka, która bardzo mocno stawia na sport i aktywność fizyczną. W edukacji stawia na relacje i zainteresowania dziecka.

W przedszkolu Nowa Bajka dzieci poznają tajniki zdrowego i aktywnego trybu życia. Dzięki zaangażowaniu w projekt Bawi Nas Piłka będzie to łatwiejsze. Projekt to idealny przykład zachęcania do czynnego uprawiania sportu. Stąd właśnie pomysł nawiązania współpraca pomiędzy naszym związkiem a placówką ze stolicy naszego województwa.

Po pierwszym weekendzie rundy wiosennej projektu BNP porozmawialiśmy z dyrektor Nowej Bajki Anną Pacholik oraz menadżerką przedszkola Aleksandrą Pawlak.

Jakub Trzaska, Opolski Związek Piłki Nożnej: Dlaczego warto zaprowadzić dziecko do Państwa przedszkola?

Anna Pacholik, dyrektor Nowej Bajki: Nowa Bajka to przedszkole inne od wszystkich. Przedszkole, które w edukacji stawia na relacje i zainteresowania dziecka.

Pracujemy w oparciu o tzw. Nurty Nowego Wychowania. Jesteśmy wrażliwi na dziecko i jego potrzeby, zainteresowania, predyspozycje i możliwości. W edukacji staramy się wychodzić od tego co młody człowiek już potrafi zrobić, stawiamy na mocne strony dziecka. Dzięki temu budujemy w dziecku poczucie własnej wartości a co za tym idzie wiary we własne możliwości. Dajemy dzieciom mnóstwo możliwości uczenia się przez zabawę i eksperymentowania. Dla nas kluczowa jest relacja w edukacji. Dla nas edukacja to relacja!

Na co dzień pracujemy w oparciu o koncepcję Planu Daltońskiego. W niej bardzo ważna jest organizacja i wygląd sali przedszkolnej. Opiera się ona o cztery filary: samodzielność, współpraca, odpowiedzialność i refleksja. W naszym przedszkolu dajemy dzieciom bardzo dużo okazji do bycia samodzielnymi ale także odpowiedzialnym za różnego rodzaju powierzone zadania. A zadania te są naprawdę bardzo różne.

źródło – Przedszkole Nowa Bajka

Bardzo ważne jest dla nas kształtowanie w dzieciach umiejętności współpracy, zarówno w trakcie realizacji projektów i eksperymentów jak i w trakcie zabawy. Co tydzień dzieci losują swoją tygodniową parę, w której będą wspólnie realizowały określone zadania. Uczą się poprzez to współpracy każdy z każdym. Pięknie to widać przy nieśmiałych pociechach. Miałam kiedyś w grupie taką dziewczynkę, która bawiła się tylko z jednym chłopczykiem i kiedy go nie było, to pojawiał się problem. To był czas, kiedy wprowadzaliśmy w naszym przedszkolu koncepcję Planu daltońskiego. Po pewnym czasie ta dziewczynka, dzięki wykonywaniu różnych zadań, w różnych parach, zaczęła przyjaźnić się z większością grupy. I to był ogromny sukces.

Refleksję odbieramy jako odniesienie do nas, do nauczycieli. Obserwujemy, co się dzieje w grupie, czy dzieci angażują się w proces edukacji, czy chętnie to robią, czy stawiane przed nimi zadania i problemy są dla nich łatwe, czy może trudne? Czy zabawy i eksperymenty są dla nich atrakcyjne czy nudne? Jeżeli dzieci nie chcą się angażować, staramy się znaleźć odpowiedź, dlaczego? Co możemy zrobić inaczej? Co możemy zrobić lepiej? Żeby dzieci chciały się uczyć, żeby chciały podejmować się stawianych przed nimi zadań i wyzwań.

Podsumowując – promujemy naukę przez zabawę, co sprawia, że proces edukacyjny dla dzieci jest przyjemny i motywujący. Dzieci mają możliwość eksperymentowania, odkrywania i rozwijania zainteresowań w przyjaznym i zachęcającym środowisku.

W takim razie jak wygląda taka codzienność w Państwa przedszkolu? Taki jeden dzień z życia przedszkolaka z Nowej Bajki?

Anna Pacholik: Nasz dzień jest trochę szalony (uśmiech). Jako kadra podążająca za dzieckiem sami musimy mieć w sobie wewnętrzne dziecko. Pewne czynności są zaplanowane, ale też pojawia się eksplozja zabawy i kreatywności.

źródło – Przedszkole Nowa Bajka

Aleksandra Pawlak, menadżerka przedszkola Nowa Bajka: Dzieci zawsze witane i żegnane są przez nauczycieli i personel przedszkola. Rankiem, po przyjściu do przedszkola mają czas na swobodną zabawę, podczas której mogą skorzystać z różnych zabawek, klocków, gier lub kącików tematycznych w sali, gdzie mogą np.malować czy rysować. To pierwszy etap rozwijania kreatywności dziecka każdego dnia.

Po śniadaniu stawiamy na zajęcia tematyczne. Zajęcia z mowy, matematyka, język angielski, sztuka, nauki przyrodnicze czy bardzo ważne dzisiaj zajęcia ruchowe. Jest to forma atrakcyjnych “lekcji” prowadzonych przez naszych nauczycieli. Bardzo dużo jest w nich zabawy, ale też i eksperymentowania.

W kolejnym etapie dnia przenosimy się na zewnątrz, gdzie dzieci mogą skorzystać z placu zabaw czy po prostu przedszkolnego podwórka. Zabawy na świeżym powietrzu są bardzo ważne dla zdrowia maluchów, pozwalają im też na wyładowanie energii i rozwijanie swojej sprawności fizycznej.

Nie brakuje też zajęć artystycznych – plastycznych czy muzycznych. Wprowadzamy elementy tańca.

Mamy też bogatą ofertę zajęć dodatkowych tj: ruchowe zajęcia ogólnorozwojewe, taniec, szachy, chemia i basen.

A wszystko to kończy podsumowanie naszego wspólnego dnia.

Dlaczego stawiacie Państwo mocny akcent na ruch i te elementy sportowe? To wyróżnia Państwa przedszkole na tle innych opolskich placówek.

Anna Pacholik: Bo aktywność ruchowa jest naturalną formą rozwoju i zabawy dziecka. Jest także jego podstawową potrzebą, wspomaga jego rozwoj we wszystkich sferach. Ważna jest również budowa kondycji dziecka. Bo aktywność fizyczna pomaga w poprawie koncentracji, zdolności uczenia się i ogólnej sprawności dzieci.

Wprowadzając elementy sportowe do naszego programu edukacyjnego pomagamy dzieciom rozwijać siłę, gibkość, wytrzymałość, koordynację. Ma to korzystny wpływ na ich zdrowie fizyczne i ogólne samopoczucie. Dzięki temu wpajamy tzw dobre nawyki i uczymy dbania o własne zdrowie już od najmłodszych lat. Postawę związaną z aktywnym trybem życia mogą później kontynuować przez całe swoje życie.

źródło – Przedszkole Nowa Bajka

Dlatego też zdecydowaliście się Państwo na współpracę z Opolskim Związkiem Piłki Nożnej?

Aleksandra Pawlak: W ten sposób możemy tworzyć innowacyjny w naszym mieście projekt, który będzie z korzyścią przede wszystkim dla dzieci. Będą na pewno atrakcyjne zajęcia sportowe, ruchowe, które będą pomagały młodym sportowcom hartować ducha walki i odkrywać własny wrodzony potencjał.

Sport promuje pozytywne wartości, takie jak uczciwość, fair play, dyscyplina, wytrwałość, determinacja i szacunek dla innych. Te wszystkie wartości chcemy promować poprzez naszą współpracę. Chcemy pokazać dzieciom, że sukcesy w sporcie, nawet te najmniejsze, mogą przyczynić się do budowania pewności siebie i pozytywnej samooceny.

Dzięki naszej współpracy możemy wspólnie organizować zajęcia sportowe, które wprowadzą naszych podopiecznych w świat piłki nożnej lub też innych dyscyplin. Dodatkowo mogą to być też turnieje i wydarzenia sportowe, które pobudzą chęć rywalizacji.

Współpraca pomiędzy OZPN a naszym przedszkolem może przyczynić się do promocji zdrowego stylu życia, rozwijania umiejętności sportowych dzieci oraz budowania społeczności sportowej w lokalnym środowisku.

A dlaczego zdecydowaliście się Państwo wesprzeć akurat projekt Bawi Nas Piłka?

Anna Pacholik: Piłka nożna jest najpopularniejszym sportem w Polsce i bardzo atrakcyjnym dla dzieci. Staramy się w naszym przedszkolu wpajać dzieciom zdrowy tryb życia, a dzięki naszemu zaangażowaniu w projekt Bawi Nas Piłka chcemy zachęcać dzieci do czynnego uprawiania sportu.

Chcemy także kształtować wartości społeczne, rozwijać umiejętności sportowe i przyczyniać się do budowania silniejszej i bardziej zintegrowanej społeczności.

Sport uczy wygrywać i przegrywać. Bo zawsze musi być ten wygrany, ale i ten przegrany. To też lekcja dla naszych podopiecznych. Dzięki niej nabywają bardzo ważnej umiejętności wielokrotnego podejmowania prób pokonania trudności, nie poddawania się, uczą się przeżywać pierwsze porażki.

To na koniec rzecz najważniejsza – czy, kiedy i jak można zapisać dziecko do Państwa przedszkola?

Aleksandra Pawlak: Rekrutujemy przez cały rok, w miarę posiadanych wolnych miejsc. Wszystkie informacje znajdują się na naszych ulotkach, fanpage’u na Facebooku czy stronie internetowej. Nasza strona WWW jest aktualnie w trakcie modernizacji, ale już wkrótce jej nowe odkrycie – www.NowaBajka.com.pl.

Cyklicznie organizujemy dni otwarte, z których mogą skorzystać zarówno dzieci, jak i rodzice. Wówczas na własne oczy można zobaczyć, jak działamy i jak wyglądają nasze zajęcia. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty, bo naprawdę jesteśmy wyjątkową placówką w naszym mieście!

źródło – Przedszkole Nowa Bajka
Wojewódzkie rozgrywki Bawi Nas Piłka w Opolu (fot. Ania Sorowka)