Jak co roku, przed rozpoczęciem rundy wiosennej opolscy sędziowie i obserwatorzy spotkali się na trzydniowym szkoleniu.

Miejscem obozu był ośrodek „Ziemowit” położony w Jarnołtówku, malowniczej okolicy u podnóża Gór Opawskich. W zgrupowaniu udział wzięli sędziowie różnych szczebli naszego okręgu (od 3 ligi, przez IV, klasę okręgową), a także najmłodsi adepci sędziowskiego rzemiosła z klasy B. Ponadto w szkoleniu udział brali obserwatorzy naszego Kolegium Sędziów.

Oprócz szkoleń przeprowadzonych przez sędziów z najwyższej „półki”, w sobotę odbyły się też egzaminy teoretyczne i kondycyjne. Spora grupa uczestników obozu w ramach porannej zaprawy biegowej sobotniego i niedzielnego poranka, zdobywała pobliski szczyt „Kopę Biskupią” (890 m). Inni sędziowie po zakończonym egzaminie biegowym zapragnęli morsować w głuchołaskiej „Białce”.

Natomiast w czasie egzaminu biegowego obserwatorzy zaznajamiali się z najnowszymi wytycznymi dotyczącymi współpracy na linii sędzia – obserwator, a także wspólnie oglądali mecz IV ligowej drużyny, dokonując obserwacji telewizyjnej.

Przeprowadzono też konkurs ze znajomości przepisów gry w piłkę nożną, na który składały się cztery testy: teoretyczny i trzy filmowe odpowiednio z zakresu art. XII, art. XI i tzw. mijanki. Konkurs był świetnym przerywnikiem pomiędzy odbywającymi się wykładami, wprowadzał pewien czynnik rywalizacji, bo najlepsi sędziowie zostali nagrodzeni, ale jest także świetnym materiałem szkoleniowym i poglądowym dla Zarządu KS, który pozwala na stwierdzenie, które obszary należy wzmocnić, kto się przykłada do samokształcenia i jaki mamy potencjał. Zwyciężył w nim Adam Czerwiński z Brzegu.

W szkoleniu udział wzięło łącznie ponad 110 sędziów i obserwatorów.

Biorąc pod uwagę zrealizowanie właściwie całej tematyki szkoleniowej narzuconej przez Centralną Komisję Szkoleniową oraz fachowość i doświadczenie, a także profesjonalne przygotowanie szkoleń, możemy z optymizmem patrzeć w rundę wiosenną.

Zarząd KS OZPN dziękuje wszystkim uczestnikom, Jarosławowi Przybył, Marcinowi Kochanek, Sebastianowi Mucha, Sebastianowi Jarzębak za przeprowadzenie wykładów, Opolskiemu Związkowi Piłki Nożnej za pomoc w organizacji kolejnego obozu oraz wszystkim, którzy mieli swój wkład w organizację przebiegu obozu unifikacyjno-szkoleniowego.