Stadion Miejski w Brzegu stał się firmową areną meczów reprezentacji narodowych organizowanych na Opolszczyźnie. Fot. Mirosław Szozda

Zaplanowane na 7 września spotkanie towarzyskie reprezentacji Polski do lat 19 z Czechami zostało odwołane z powodu wykrycia w drużynie gości przypadku zarażenia koronawirusem.

Tylko niewiele ponad dobę trwała dystrybucja bezpłatnych wejściówek na międzypaństwowy mecz towarzyski reprezentacji U-19 Polska-Czechy. Spotkanie rozegrane zostanie na Stadionie Miejskim w Brzegu, 7 września, o godzinie 16.45. Bramy stadionu otwarte będą godzinę przed meczem tj. o 15.45. Prosimy, żeby na trybunach zajmować miejsca wyznaczone przez organizatora oraz stosować się do zaleceń sanitarnych obowiązujących na obiekcie i komunikatów spikera.

To już kolejna wizyta tej kadry narodowej na Opolszczyźnie. Po raz ostatni biało-czerwonych oglądaliśmy na tym samym obiekcie dokładnie dwa lata temu w starciu ze Szkocją, zaś w październiku ubiegłego roku Polacy zmierzyli się w Opolu, znów ze Szkotami oraz z Anglią. Obecnie nasza drużyna jest na etapie przygotowań do meczów eliminacyjnych Mistrzostw Europy. W ostatni czwartek podopieczni Jacka Magiery zremisowali w Kaliszu z Niemcami 1:1. W pomeczowej serii rzutów karnych Niemcy wygrali 4:2. Bramkę dla naszych barw zdobył napastnik Lecha Poznań Filip Szymczak. Tego zawodnika jednak w Brzegu nie zobaczymy, ponieważ doznał w tym spotkaniu kontuzji.

– Ta drużyna jest nowa i dopiero się tworzy. W ostatnich dniach zawodnicy dostali bardzo dużo informacji, o nowym systemie, o profilach pozycyjnych, wymaganiach sztabu i rywalizacji na poziomie międzynarodowym. Ten rocznik nie grał ze sobą od bardzo dawna, mamy także piłkarzy urodzonych w 2003 roku. A jednak w tak krótkim czasie udało się pokazać organizację, kreatywną grę i indywidualną jakość. Poznajemy się i jesteśmy zadowoleni z realizacji zadań, choć wiemy, że jeszcze dużo przed nami pracy. To są młodzi zawodnicy dopiero wchodzący na poziom seniorski – tak swój zespół rekomenduje trener Magiera (za laczynaspilka.pl).

Kogo w najbliższy poniedziałek obejrzymy? Oto pełna lista zawodników powołanych na dwumecz z Niemcami i Czechami. Nicola Zalewski (AS Roma), Michał Rakoczy (Cracovia), Kacper Bieszczad (Chrobry Głogów), Jan Biegański (GKS Tychy), Daniel Szelągowski (Korona Kielce), Filip Marchwiński (Lech Poznań), Jakub Niewiadomski (Lech Poznań), Filip Szymczak (Lech Poznań), Ariel Mosór (Legia Warszawa), Szymon Włodarczyk (Legia Warszawa), Jakub Ojrzyński (Liverpool), Adam Ratajczyk (ŁKS Łódź), Łukasz Bejger (Manchester United), Arkadiusz Pyrka (Piast Gliwice), Jakub Bieroński (Podbeskidzie Bielsko-Biała), Kacper Kozłowski (Pogoń Szczecin),Mateusz Łęgowski (Pogoń Szczecin), Hubert Turski (Pogoń Szczecin), Hubert Idasiak (Napoli), Jakub Iskra (SPAL), Patryk Peda (SPAL), Aleksander Buksa (Wisła Kraków), Daniel Hoyo Kowalski (Wisła Kraków), Dawid Kocyła (Wisła Płock).

W ostatniej chwili na liście zgrupowania w Uniejowie doszło do trzech zmian: Nicolę Zalewskiego (AS Roma), Jakuba Ojrzyńskiego (Liverpool) i Jakuba Bierońskiego (Podbeskidzie Bielsko-Biała) zastąpili Nikodem Niski (Legia Warszawa), Krzysztof Bąkowski (Lech Poznań) oraz Jakub Kałuziński (Lechia Gdańsk). Potencjał kadrowy poniedziałkowego rywala znajduje się tutaj: https://repre.fotbal.cz/nominace/nominace/515, a ekipę naszych południowych sąsiadów prowadzi znany doskonale wielbicielom futbolu, były obrońca reprezentacji Czech, Jan Suchopárek.

Opolski Związek Piłki Nożnej po raz kolejny wziął na swoje barki przygotowanie spotkania o statusie międzynarodowym, ale także zadbał o warunki dla bezpośrednich przedmeczowych przygotowań dla obu reprezentacji. W czwartek, 3 września, w gabinecie burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka odbyło się spotkanie z prezesem OZPN Tomaszem Garbowskim oraz przewodniczącym Wydziału Szkolenia OZPN Januszem Żebrowskim, gdzie dopięto wszelkie kwestie organizacyjne.

Dodajmy, że nasza kadra trenować będzie w Brzegu, zaś reprezentacja Czech do spotkania przygotowywać się będzie w Gogolinie, korzystając z dobrodziejstw infrastruktury czwartoligowego MKS-u. Transmisję na żywo, podobnie jak tą z Kalisza, na swojej antenie przeprowadzi kanał TVP Sport. Towarzyskie zawody U-19 poprowadzi w roli arbitra głównego pan Szymon Lizak z Poznania. W sędziowskiej obsadzie zawodów znalazł się też przedstawiciel KS w Opolu, Marcin Kochanek, który pełnił będzie rolę sędziego technicznego.

Życzymy wielu sportowych emocji i dobrego widowiska!