Tekst Jacek Nałęcz. fot. Mirosław Szozda

Przedwiośnie 2019 roku stało się faktem. Oprócz specyficznego powiewu świeżości, który zaczął regularnie unosić się w powietrzu, powolutku wydzielają się endorfiny sprzyjające kopaniu piłki. Swoją inaugurację ma już za sobą polska Lotto Ekstraklasa, a w niej także przedstawiciel Opolszczyzny – sędzia Jarosław Przybył (Górnik Zabrze – Wisła Kraków, 11 lutego). Naszemu eksportowemu arbitrowi oraz technicznemu w krajowej elicie, Marcinowi Kochankowi, winszujemy udanej obsługi kolejnego odcinka trenerskiej kariery i dużej skuteczności całego sprzętu!

Z klubów „pracujących” w naszym regonie najszybciej na plac gry wybiegną zawodnicy reprezentujący pierwszoligową Odrę Opole. Opolski top team przeszedł zimą coś na kształt odnowy strukturalnej. Przy Oleskiej pojawił się dyrektor sportowy, a trener Mariusz Rumak (przy okazji prelegent zimowych szkoleń organizowanych przez OZPN) trochę poprzestawiał pionki na swojej zwodniczej szachownicy. Pierwszym testem niebiesko-czerwonych będą zaległe z jesieni wyjazdowe zawody z Wigrami Suwałki (27 lutego, godz. 17.00) i to waśnie ten mecz zainauguruje oficjalnie rundę rewanżową, jeśli za wykładnik przyjmiemy drużyny reprezentujące piłkę opolską.

Pierwsze jaskółki futbolowej wiosny „u nas” zleca się 2 marca. O godzinie 14.00 odbędę się bowiem cztery spotkania pucharowego ćwierćfinału. W nazwie rozgrywek tysiąca drużyn doszło do zmiany. 1 lutego, kiedy gro zbiorników w kraju ścięte było lodem, a za oknem dominował śnieżny, bożonarodzeniowy krajobraz, PZPN podpisał umowę z zakładami bukmacherskimi Totolotek S.A., które zostały Sponsorem Tytularnym Pucharu Polski. Rozgrywki będą teraz nosiły oficjalną nazwę Totolotek Puchar Polski, a umowa potrwa do 31 maja 2021 roku.

Według ankiety, którą przeprowadziliśmy w naszym portalu fanów na Facebooku, w wojewódzkich półfinałach zameldować powinni się faworyci, czyli wyżej rozstawieni goście – Polonia Nysa, Stal Brzeg, LZS Starowice i Ruch Zdzieszowice. „Puchary” rządzą się jednak swoimi zasadami i także w tym przypadku wieszczymy jakąś niespodziankę, nie odbierając odpowiednio szans Piastowi Strzelce Op., Skalnikowi Gracze, MKS-owi Wołczyn i Unii Krapkowice.

Prawdziwa godzina zero wiosennej rundy rewanżowej 2019 wybije jednak tydzień później, kiedy do rozgrywek powrócą uczestnicy Bank Ślaski w Leśnicy 4 ligi opolskiej. 16 kolejka grana zaraz po Dniu Kobiet najszybciej rozpocznie się w Graczach (13.00), gdzie miejscowy Skalnik podejmie od razu lidera tabeli, Polonię Głubczyce. Najlepszy klub rundy jesiennej w zimie dokonał wewnętrznej rewolucji. Trenera Tomasza Owczarka zastąpił były trener MKS-u Kluczbork i doskonale znany na Śląsku Andrzej Orzeszek. Otwartym wręcz celem „Polonistów” stał się powrót do 3 ligi, stąd i zmiany określone na awans, ale także na dłuższe niż jeden sezon w niej bytowanie.

Tego samego dnia, bo 9 marca, na plac gry wybiegnie opolski kwartet trzecioligowców. W grupie III pewnym wydaje się aktualny status Ruchu Zdzieszowice, który na koniec sezonu chce zająć jak najwyższe miejsce i zapracować na bonusy oferowane zapewne przez właściciela klubu, prezesa Krystiana Chmiela. Bardziej skomplikowana sytuacja dotyczy pozostałej trójki, która walczyć będzie o utrzymanie, także, a może głównie między sobą. Punktowo Stal Brzeg, MKS Kluczbork i Agroplon Głuszyna dzieli po kolei odległość tylko jednej serii gier i w derbach Opolszczyzny tego poziomu taryfy ulgowej żadnej nie będzie.

„Okręgóweczka” sponsorowana przez firmę Timsport i nasza ukochana „B-undesliga” wystartują odpowiednio 9 oraz 16 i 17 marca. Oczywiście opracowanym wcześniej wzorem nasi reporterzy regularnie przecierać będą szlaki i penetrować osobliwości najniższej klasy rozgrywkowej. Oprócz kuchni i prawdziwych relacji z prawdziwych meczów „Serie B” kontynuować będziemy akcję „Wyjazd tygodnia”, gdzie podziału na klasy rozgrywkowe już nie będzie, a w kryterium doboru wydarzeń pomożecie nam Wy, na stronie Związku w mediach społecznościowych. Tam także seryjnie wróżyć będziemy wyniki BS 4 ligi, bawiąc się przy okazji w najznamienitszych Typerów w tej części Europy.

Wiosna 2018/2019 przyniesie także – mamy nadzieję – kompletny zapis wszystkich goli, jakie zdobywać będą czwartoligowcy. Wzorem testowej jeszcze rundy jesiennej, kiedy to kluby nagrywały i „wrzucały” na serwer zapisy swoich spotkań. Teraz liczymy już na w pełni profesjonalne podeście do tematu, gdyż tylko tak możemy wszyscy delektować się bez ograniczeń pięknem naszych opolskich rozgrywek. Te za sprawą naszych ludzi mediów zwieńczy ligowy Magazyn emitowany po każdej kolejce na naszej facebook-owej stronie.

– Odrze, naszemu jedynakowi na centralnym szczeblu, życzę konsekwencji w działaniu, którego zwieńczeniem ma być Ekstraklasa na nowym stadionie oraz oczywiście udanej postawy w pucharowym występie przeciwko Jagiellonii Białystok (12 marca, przyp. red.). Świetnie byłoby, gdyby w 3 lidze w nowym sezonie Opolszczyznę reprezentowało pięć klubów, dlatego będę trzymał kciuki za Stal, MKS i Agroplon. Wszystkim pozostałym klubom, ich prezesom, trenerom, zawodnikom i personelowi, życzę przede wszystkim dobrej aury. Niech wiosna przychodzi jak najszybciej i niech się kopie opolska piłka, pozbawiona przede wszystkim urazów i kontuzji. Niech naszym meczom towarzyszy jak najwyższy poziom sportowy i taki sam, ale pozytywny poziom emocji – śle przesłanie na futbolową wiosenkę prezes OZPN, Tomasz Garbowski.