Seniorskie zasoby drużyny z Czarnowąs będą musiały poczekać na lepsze czasy. (Fot. Jacek Nałęcz)

Do Wydziału Gier Opolskiego Związku Piłki Nożnej wpłynęło pismo uczestnika rozgrywek BS Leśnica 4 ligi opolskiej o następującej treści:

„W dniu 12.02.2021 zarząd LZS Swornica Czarnowąsy podjął decyzję o wycofaniu się z rozgrywek BS IV ligi. W wyniku przedłużającej się pandemii COVID-19, kłopotów ze znalezieniem sponsorów oraz brakach kadrowych jesteśmy zmuszeniu rozwiązać drużynę seniorów i skupić się na szkoleni dzieci i młodzieży. W planach mamy też odtworzenie od nowego sezonu drużyny juniorów. Może w przyszłości uda się odtworzyć piłkę w klubie na poziomie seniorskim.”

– Oznacza to likwidację drużyny seniorów. Miałem już coraz mniej satysfakcji i radości z prowadzenia klubu. Razem z zarządem walczyliśmy do końca, ale na grę w 4 lidze już nas po prostu nie stać. Przez dwadzieścia ligowych sobót znów byłaby tylko frustracja, a przecież nie o to w tym wszystkim chodzi – tak decyzję władz Swornicy komentuje jej prezes, Krzysztof Kantorski.

Swornica to według piłkarskich historyków najstarszy LZS w Polsce. Klub powstał 16 marca 1946 roku, więc w tym roku obchodzi swoje 75-lecie istnienia. – Co zrobić, takie czasy… To „świętowanie” też musimy odłożyć. W marcu nie damy rady. Najważniejsze w tej chwili to skupienie się na szkoleniu dzieci i młodzieży. Trenuje u nas blisko 90 młodych zawodników i po przywróceniu drużyny juniorów starszych, od nowego sezonu dysponowalibyśmy zespołami w każdej kategorii wiekowej – precyzuje wiceprezes Piotr Rusin.

Swornica problemy z utrzymaniem pierwszej drużyny już miała, lecz nigdy nie doszło do jej rozwiązania. – W sezonie 2014/2015 Swornica grała w 3 lidze, na koniec rozgrywek zajęła bezpieczne miejsce i utrzymała się, ale zrezygnowała z występów na tym poziomie i za rok rozpoczęła granie dwie klasy niżej, w „Okręgówce”. Nie pamiętam by kiedykolwiek seniorzy przestali istnieć – mówi Marek Leja, futbolowy statystyk, twórca Almanachu Opolskiej Piłki Nożnej.

Zgodnie z regulaminem rozgrywek Swornica przesunięta zostanie na ostatnie miejsce w ligowej tabeli, a wszystkie jej wyniki z rundy jesiennej zostaną zachowane. W trakcie rundy rewanżowej za spotkanie ze „Sworą” przysługiwać będzie walkower. W każdej kolejce obowiązywać też będzie przymusowa pauza, kiedy przypadną zawody przeciwko Swornicy.

Klubowi z Czarnowąs życzymy jak najszybszego powrotu do seniorskiej piłki i dziękujemy za współpracę na czwartoligowym poziomie!