– Bardzo się cieszę, że PZPN dostrzegł nasze działania i obdarzył nas zaufaniem powierzając nam organizację tego meczu – mówił 1 września prezes OZPN-u Tomasz Garbowski. Wszystko z okazji powierzenia naszemu związkowi organizacji międzypaństwowego meczu drużyn U-20 Polska – Portugalia.

Na miesiąc przed tym wydarzeniem sternika opolskiej piłki zapytaliśmy o szczegóły prac związanych z przygotowaniem tego spotkania. Przypomnijmy, że mecz odbędzie się 9 listopada, na Stadionie Miejskim w Kluczborku.
– Władze miasta Kluczborka, z burmistrzem Jarosławem Kielarem na czele podjęły się zobowiązania i przygotują kluczborski obiekt na to spotkanie. Powiem więcej, wyraziły chęć współorganizacji tego meczu. W tej sprawie spotykamy się praktycznie każdego tygodnia. Jesteśmy także po rozmowie z marszałkiem województwa opolskiego Andrzejem Bułą, który także zadeklarował nam swoją pomoc – informuje pan prezes.

Czy Kluczbork zdąży „dopasować” infrastrukturę?
– Najtrudniejszym oraz newralgicznym, i w zasadzie jedynym punktem w realizacji był remont szatni dla zawodników. Jest on już jednak realizowany i wszystko powinno być gotowe na czas.

Stadion w Kluczborku nie jest zbyt zasobny w miejsca dla widzów.
– Pomyśleliśmy i o tym. Na czas meczu wynajęta będzie dodatkowa trybuna, która stanie za bramką od strony wejścia na stadion. Rzeczywiście, jest to kameralny obiekt, ale uważam, że wypełniony po brzegi, stworzy świetną atmosferę dla całych zawodów.

Bilety na mecz nie są zbyt drogie, więc powinien być komplet.
– Bardzo liczymy, że tak się właśnie stanie. Wejściówka kosztuje tylko 10 złotych i cena nie powinna być przeszkodą. Poza tym takie wydarzenie nie zdarza się na co dzień i naprawdę warto wybrać się na ten mecz. Sprzyja też koniunktura i moda na reprezentację, której motorem napędowym jest oczywiście drużyna Adama Nawałki. Sama kadra U-20 także radzi sobie dobrze, pokonała między innymi Holandię, a o walorach Portugalczyków pisać za wiele nie trzeba.

Czyli na MKS-ie zagoszczą następcy Cristiano Ronaldo.
– To znakomita okazja do tego, by wybrać się na spotkanie całymi grupami. Mam tu na myśli opolskie piłkarskie szkółki, czy akademie i zobaczyć mecz na żywo. Pierwsze zgłoszenia i zapytania z klubów już do nas napływają i dotyczy to praktycznie całej Opolszczyzny. Pod względem taktycznym, ustawienia na boisku i organizacji gry, uważam, że będzie to znakomity materiał szkoleniowy dla adeptów piłkarskiej sztuki. Poza tym oglądanie widowiska w swojej grupie także ma spore walory edukacyjne oraz integracyjne. Tak też będziemy rezerwować miejsca.

Na co mogą liczyć ci, którzy nie zmieszczą się na widowni?
– Czekamy na informację ze strony stacji Polsat Sport, czy dojdzie do transmisji telewizyjnej, to jednak pozostaje już w gestii PZPN-u. Jeśli chodzi o przekaz ustny, to myślę, że jest to pola do popisu dla naszego Radia Opole. Oczywiście w naszym związkowym serwisie internetowym także nie powinno zabraknąć informacji na temat tego meczu. Zaznaczam, że my jesteśmy wykonawcą zadania i nie mamy do niego żadnych praw autorskich. O tym decyduje centrala w Warszawie.

Piłkarskie święto w Kluczborku – odwrotu nie ma?
– Dokładnie tak! Od 9 października żyjemy już tylko tym meczem i wszystkie nasze siły i środki na nim skupimy. Organizacyjnie chcemy wypaść jak najlepiej, żeby nie było złudzeń, że zasłużyliśmy na obdarzone zaufanie i jesteśmy gotowi na podobne przedsięwzięcia także w przyszłości. Serdecznie wszystkich zapraszam na mecz Polska – Portugalia i życzę udanego wieczoru, pełnego emocji i niezapomnianych wrażeń!

Bilety na mecz U-20 Polska – Portugalia nabywać można w godzinach urzędowania OZPN-u oraz w sekretariacie klubu MKS Kluczbork, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10.00 do 15.00.

Rozmawiał Jacek Nałęcz.
fot. Mirosław Szozda.