Fot. Jacek Nałęcz

W salce wykładowej Pomologii Prószków odbyło się wręczenie certyfikatów ukończenia kursu trenerskiego Junior Coach. Dyplomy dające przepustkę do futbolowego świata widzianego z ławki odebrało czternastu absolwentów (w tym z Ukrainy).

– Junior Coach to projekt Opolskiego Związku Piłki Nożnej i jest wstępnym kursem asystenta trenera. Jego celem jest pokazanie młodym ludziom ze szkół średnich na czym polega ten zawód. Jeśli osiągną pełnoletniość, skończą szkołę i stwierdzą, że to zajęcie dla nich, mogą zapisać się już na regularny kurs trenerski. Teraz mają okazję zdobywać doświadczenie pomagając swoim trenerom w klubie. Generalnie chodzi nam o to, żeby powiększać liczbę trenerów, ponieważ wciąż ich brakuje, głownie do pracy z dziećmi – wyjaśnia członek Zarządu OZPN, Rafał Nocoń, odpowiedzialny za realizację autorskiego projektu naszego Związku.

Cały program zajęć obejmował 40 godzin. Opócz warsztatów planowania kariery zawodniczej, uczestnicy szkolenia zaliczyli kurs pierwszej pomocy medycznej oraz odbyli kilkugodzinną praktykę pracując w klubach z dziećmi. – Praca z najmłodszymi jest najtrudniejsza, znacznie bardzie skomplikowana niż trenowanie juniorów czy seniorów. Nie każdy się do tego nadaje i nie wszyscy będą chcieli tę robotę kontynuować – dodaje pan Rafał.

Oprócz Rafała Noconia, pierwsze dla młodych ludzi życiowe piłkarskie uprawnienia rozdali trenerzy edukatorzy OZPN – Tomasz Bardjan i Dominik Franek. Wszystkim młodym coachom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w „zawodzie”!

Lista absolwentów kursu Junior Coach, 3 czerwca 2019:
Dominik Wróbel, Emilia Sobczak, Ivan Maznychka, Jakub Komko, Kacper Gretkiewicz, Kacper Łuczaj, Krzysztof Czapar, Maksym Supruniuk, Mateusz Zełep, Serhii Zaremba, Tomasz Bednarz, Vitalij Kiriakov, Vitalij Kovtun i Vitalij Zubyk.