Zakończył się ten sezon Bank Spółdzielczy w Leśnicy IV Ligi Opolskiej. Zwycięstwo w rozgrywkach i awans do III Ligi wywalczył LZS Starowice. Bezpośredni spadek do Football World Klasy Okręgowej zaznali KS Unia Krapkowice i KS Polonia Głubczyce. Ostatnimi niewiadomymi jest to, czy Stegu Start Jełowa do nich dołączy, czy jednak zagra w barażach.

A to dlatego, że jeszcze nie zakończyły się rozgrywki w III Lidze. A w nich, w strefie spadkowej, przebywa Stal Brzeg. Ma ona jednak jeszcze szansę na utrzymanie. W ostatniej kolejce brzeżanie muszą pokonać Gwarka Tarnowskie Góry oraz liczyć na porażkę Warty Gorzów Wielkopolski z Lechią Zielona Góra. Wówczas Stal i Warta zrównają się punktami, a że zespół Kamila Rakoczego ma lepszy bilans bezpośrednich spotkań, utrzyma się w lidze makroregionalnej.

Na te rozstrzygnięcia z niepokojem patrzą działacze, trenerzy oraz piłkarze Stegu Startu Jełowa. Zespół Tomasza Ciastki zakończył rywalizację w IV Lidze na lokacie 14. Gdyby nie spadek Polonii Nysa z III Ligi, jełowianie byliby już pewni gry w barażach. Zagrają w nich tylko jeśli Stal Brzeg utrzyma się poziom wyżej. Jeśli spadnie – Start wróci do Football World Klasy Okręgowej.

Pewni gry w barażach są już piłkarze Skalnika Gracze. Drużyna, którą od rundy wiosennej prowadzi debiutujący w IV Lidze Damian Dziura, zakończyła sezon na 13. miejscu. Skalnik jednak nadal musi czekać na swojego rywala w barażu. Kto nim będzie również jest zależne od ostatnich rozstrzygnięć w III Lidze. Jeśli Stal spadnie – Skalnik zagra z Pogonią Prudnik. Jeśli się utrzyma – z Polonią Karłowice.

Ostatnim zespołem, który jeszcze do soboty będzie się stresował w IV Lidze, jest OKS Olesno. Tu jednak stresu jest najmniej z ekip wymienionych powyżej. Drużyna z Olesna zakończyła zmagania na miejscu 12., co oznacza pewne utrzymanie (jeśli Stal się też utrzyma) lub grę w barażu z Polonią Karłowice.

Pewnym jest, że najlepszym zespołem w tym sezonie jest LZS Starowice. Drużyna Jakuba Reila, w 30 rozegranych spotkaniach, wywalczyła 75 punktów. Ostatecznie, o jedno oczko, wyprzedziła Ruch Zdzieszowice. Ostatnim zespołem na podium jest Małapanew Ozimek, która do starowiczan straciła już 13 punktów.

Z bardzo dobrej strony zaprezentował się również MKS Gogolin, który niemal do ostatniej kolejki walczył o miejsce numer 4. To padło łupem Fortuny Głogówek, Gogolin zakończył więc zmagania lokatę niżej. Natomiast ostatnim zespołem, który może już spać spokojnie jest PROTEC Victoria Chróścice (11. miejsce).

Najlepszym strzelcem został Piotr Strzelecki z Ruchu Zdzieszowice. Napastnik wicemistrza IV Ligi zdobył 35 bramek. Drugim najskuteczniejszym piłkarzem został Adam Setla z LZS-u Starowice (30 bramek). Podium uzupełnił Dawid Dulski ze Skalnika Gracze (23 bramki).

Przed czwartoligowcami krótkie wakacje, a później przygotowania do nowego sezonu. W nim zobaczymy na pewno spadkowicza z III Ligi Polonię Nysa oraz dwóch beniaminków – iPrime Bogacica i LZS Domaszkowice. Czy do nich dołączą Polonia Karłowice i Pogoń Prudnik? Czy utrzymają się jednak Stegu Start Jełowa, Skalnik Gracze i OKS Olesno? Na te pytania odpowiedź poznamy już w tę sobotę.