Na obiektach Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Młodzieży w Prószkowie stacjonowało 120 najzdolniejszych piłkarzy Opolszczyzny rocznika 2006. Trzydniowe, bo trwające od 26 do 28 lipca br. zgrupowanie 12 powiatowych kadr, przebiegało głównie pod znakiem turniejowej rywalizacji. Rozgrywane na 4 boiskach spotkania systemem „każdy z każdym” dały szkoleniowcom możliwość przyjrzenia się młodym talentom, celem ich dalszej selekcji.

– Każdy z trenerów powiatowych wytypował na zgrupowanie 10 najbardziej uzdolnionych chłopców ze swojego regionu. Do ich notesów trafili ci, którzy najlepiej prezentowali się podczas imprez w ramach związkowego projektu Bawi Nas Piłka. Przez 2 dni chłopcy rozgrywali mecze kontrolne między sobą nie zważając na wynik, czy klasyfikację. Mało tego, podczas futbolowych pojedynków nie było…. sędziego, a w jego rolę wcielili się sami piłkarze. Jedynie w sytuacjach wyjątkowych „do akcji” wkraczali opiekunowie decydując choćby o rzucie karnym. Każdy z zawodników sam decydował o tym, na jakiej pozycji będzie mu najwygodniej grać, tak by sprawiała mu jak najwięcej frajdy – opowiada Piotr Popiołek.

System, o którym wspomina pan Piotr ma na celu wydobycie z dziecka pełnego potencjału piłkarskiego, ważnym elementem jest też zabawa, której było aż nadto podczas krótkiego zgrupowania. Rolą trenerów była z kolei baczna obserwacja podopiecznych, by wyłowić z nich „perełki” wyróżniające się umiejętnościami gry „jeden na jednego”, podejmowaniem ryzyka z piłką przy nodze, czy boiskową kreatywnością. Z tej grupy trenerzy powiatowi wybiorą 30-40 piłkarzy rokujących największe nadzieje, których dane trafią do bazy pod budowę przyszłej kadry Opolskiego Związku Piłki Nożnej w tej kategorii wiekowej.

Opolski Związek Piłki Nożnej składa podziękowania marszałkowi województwa opolskiego, panu Andrzejowi Bule, gdyż powyższa inicjatywa oraz tegoroczne rozgrywki sezonu 2016/2017 Bawi Nas Piłka, były współorganizowane wraz z Urzędem Marszałkowskim Opolszczyzny.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1603107413086140.1073741916.524884664241759&type=1&l=c8141c90d7

Reporter Mirosław Szozda (https://pilkaopolska.pl/)