Polonia Nysa - Odra II Opole (fot. Jakub Trzaska)

Do sporych zmian dojdzie w nowym sezonie w wybranych rozgrywkach Opolskiego Związku Piłki Nożnej. O awans do 3. Ligi będzie mógł powalczyć wicemistrz BS w Leśnicy 4. Ligi Opolskiej w barażach makroregionalnych. W związku z tym nie będą rozgrywane już dodatkowe mecze o utrzymanie na tym poziomie rozgrywkowym.

Baraż wicemistrzów o awans do 3. Ligi

To jedna z najważniejszych zmian regulaminowych. W nowym sezonie 3. Ligi spadać będzie jeszcze jeden dodatkowy zespół. Oznacza to, że degradacji zaznają 4 drużyny. Niezmiennie pozostaje to, że cztery miejsca zajmą czwartoligowi mistrzowie. Wicemistrz BS w Leśnicy 4. Ligi Opolskiej, o ostatnie miejsce, powalczy w barażach z zespołami z regionów przypisanych do grupy III 3. Ligi, czyli z województw śląskiego, dolnośląskiego i lubuskiego.

Trzy drużyny z awansem z FW Klasy Okręgowej

W związku z barażem czwartoligowego wicemistrza, nie będą rozgrywane już dodatkowe mecze o utrzymanie w opolskiej 4. Lidze. Bezpośredniej degradacji doznają dwie najsłabsze ekipy w sezonie 2024/2025. Ich miejsca w nowej kampanii zajmie trzech beniaminków – mistrzowie obu grup okręgówki (tak, jak do tej pory) oraz zwycięzca dwumeczu barażowego pomiędzy wicemistrzami Klasy Okręgowej.

Drużyny z Klasy A z elektronicznymi protokołami

Kolejna ze zmian dotyczy rozgrywek Klasy A. Mianowicie, wszystkie drużyny z tego poziomu rozgrywek będą zobowiązane do wypełnienia w systemie Extranet składów meczowych przed rozpoczęciem danego spotkania. Zmiana ta wejdzie w życie dopiero od RUNDY WIOSENNEJ sezonu 2024/2025.

Zmiany powrotne w Klasie B

W związku z licznymi wnioskami klubów z najniższego poziomu rozgrywkowego dojdzie również do znaczącej zmiany w regulaminie tych rozgrywek. W sezonie 2024/2025 ekipy grające w Klasie B będą miały możliwość przeprowadzania zmian powrotnych bez ograniczeń. Każda boiskowa roszada będzie nadal zgłaszana do sędziego zawodów, który w przerwie umożliwi przeprowadzenie zmiany.

Nowe roczniki w zmaganiach juniorów

Kolejny nowy zapis w regulaminie rozgrywek dotyczy rywalizacji w ligach juniorskich. W sezonie 2024/2025 uprawnieni do gry w Opolskiego Lidze Juniorów oraz 1 i 2 Lidze będą piłkarze urodzeni w latach 2006, 2007, 2008, 2009 oraz zawodnicy z rocznika 2010, którzy w trakcie sezonu ukończyli 15-sty rok życia. Oznacza to, że jeśli dany piłkarz skończy 15 lat w rundzie wiosennej, po uprzednim zgłoszeniu i potwierdzeniu przez klub, będzie uprawniony do gry w rozgrywkach juniorskich.

Dwie grupy w 2 Lidze Trampkarzy

2 Liga Trampkarzy zostanie powiększona o drugą grupę, w której również będzie rywalizowało 8 zespołów. Stanie się tak dopiero w rundzie wiosennej kampanii 2024/2025. Dzięki temu awans na ten poziom rozgrywek wywalczą zwycięzcy wszystkich grup Terytorialnej Ligi Trampkarzy. Nie będą już więc rozgrywane baraże o awans z ligi terytorialnej do 2 Ligi Trampkarzy.

Więcej drużyn w 2 Lidze Młodzików

Od rundy wiosennej sezonu 2024/2025 dojdzie do zwiększenia liczby drużyn rywalizujących na poziomie 2 Ligi Młodzików. W każdej grupie znajdzie się po 12, a nie 8 ekip. Zmiana ta pozwoli awansować wszystkim zespołom, które w rundzie jesiennej zajmie 1. miejsce w swojej grupie Terytorialnej Ligi Młodzików. Nie będą już więc rozgrywane dodatkowe mecze. W związku z tym, w danej rundzie, będzie rozgrywany tylko jeden mecz (11. kolejek), a nie jak dotychczas mecz i rewanż (14. kolejek).