W piątek i sobotę 24 i 25 listopada 2023 w Pampelunie (Hiszpania), miało miejsce spotkanie partnerów w ramach projektu „Eramus+” CSR in Grassroots football, w którym uczestniczyli: Federacja Piłki Nożnej Nawarry (Hiszpania), Opolski Związek Piłki Nożnej(Polska), Associacao de Futebol do Porto (Portugalia)oraz Medobcinska nagometna zveza Maribor(Słowenia). Spotkanie miało na celu omówienie działań dotyczących Odpowiedzialności Społecznej Footballu prowadzonych w regionalnych związkach oraz poznanie zasad działania gospodarza tego spotkania czyli Federacji z Navarry. Uczestnicy spotkania mogli również osobiście zobaczyć jak działają kluby takie jak Osasuna czy Ardoi.

Pierwszy dzień spotkania, piątek upłynął pod hasłem prezentacji dotyczących działania Związku Piłki Nożnej w regionie Nawarra. Gorka Galán, dyrektor ds. strategii Federacji Piłki Nożnej Navarra, wyjaśnił jaki działa federacja. Następnie delegacje udały się do Tajonar, gdzie odwiedziły obiekty i zapoznały się z metodologią pracy Osasuny, głównego klubu  piłki nożnej Nawarry. Swoje prezentacje przygotowali: Pedro Arozarena, odpowiedzialny za obiekty, dyrektor ds. futbolu amatorskiego Ángel Alcalde wraz z Patxi Puñalem, dyrektorem technicznym i Gorką Chamorro, opowiedzieli o metodach szkolenia piłkarzy.

Po południu odbyła się wizytacja klubu piłkarskiego Ardoi CF. Delegacje europejskie zapoznały się z obiektami El Pinar i metodologią pracy klubu Zizurtarra. Dzień zakończył się wyjściem na mecz futsalu First Division pomiędzy Osasuna Magna Xota i Jimbee Cartagena, który zakończył się ekscytującym remisem 1:1, którego dokonał Dani Saldise na dwie sekundy przed końcem meczu.

Sobota rozpoczęła się od prezentacji Rafała Noconia odpowiedzialnego za projekt CSR in Grassroots football „Erasmus+”, który przedstawił wyniki wspólnych działań programu jakim było stworzenie katalogu dobrych praktyk CSR, zebranych wśród partnerów projektu, oraz wyznaczył kierunek działania na rok 2024. Następnie Julen Itxaso, osoba odpowiedzialna za projekt CSR poświęcony osobom niepełnosprawnym pod tytułem: „Moim potencjałem jest także sport” – wyjaśnił jak działa projekt społeczny, w którym uczestniczy ponad sto osób z niepełnosprawnością intelektualną z ośrodków Tasubinsa, Adisco, Gure Sustraiak, La Atalaya i Torre Monreal. Od teorii przeszliśmy do praktyki i delegacje przeniosły się do Astráin, gdzie odbywał się drugi dzień  mistrzostw. Projekt został znakomicie przyjęty przez europejskie federacje terytorialne.

Następnie odbyła się wizyta na stadionie El Sadar, gdzie przedstawicieli europejskiego regionalnego futbolu przyjął prezydent Federacji Piłki Nożnej Navarry, Rafal del Amo. Po wycieczce z przewodnikiem po stadionie, prezydent Del Amo wyjaśnił główne wytyczne i projekty, w które Federacja Piłki Nożnej Nawarry jest zaangażowana oraz swój własny Plan Strategiczny. To samo, tyle że na szczeblu krajowym, przedstawił Carlos de Nadal z Departamentu Strategii i Stosunków Międzynarodowych Królewskiej Hiszpańskiej Federacji Piłki Nożnej. Na zakończenie dwóch dni wspólnej pracy Ismael López, odpowiedzialny za projekt kobiecej piłki nożnej, wyjaśnił pracę federacji, które po rekordzie dwóch tysięcy licencji przedstawionym w zeszłym sezonie po raz kolejny pobiły ten rekord. Liczba licencji wzrosła do trzech tysięcy; co oznacza wzrost o 50 procent w ciągu zaledwie jednej kampanii.

Wyjazd z pewnością przyniósł cenne spojrzenie na pasję, jaką Hiszpanie żywią do piłki nożnej. Uczestnictwo w lokalnym meczu dostarczyło nie tylko emocji, ale także szansę na lepsze zrozumienie kultury piłkarskiej w regionie Nawarra. Była to nie tylko podróż piłkarska ale także kulturowa, ukazująca, jak sport może być integralną częścią tożsamości społecznej.

 

Załączniki