8 spadkowiczów, 17 beniaminków i 57 dobrych znajomych – tak prezentuje się w tym roku opolska Klasa A. Standardowo, rywalizacja toczyć się będzie w sześciu grupach: po 14 zespołów w czterech zestawieniach i po 13 w dwóch.

Najmniej zmian zaszło w grupach 2 i 6. W obu przypadkach pojawiło się po jednym spadkowiczu z Football World Klasy Okręgowej. W grupie drugiej o powrót do okręgówki powalczy KS Skarbimierz, natomiast w szóstej LZS Lisięcice. Beniaminkami będą natomiast Widawka Lubska i Orzeł Olszanka oraz Naprzód Ujazd-Niezdrowice i Sokół Boguchwałów.

Jeden „nowy” zespół więcej pojawi się w grupie 4. To właśnie do tego zestawienia przydzielono dwóch spadkowiczów z okręgówki – Sokół Niemodlin i MKS Tułowice. Natomiast debiut w Klasie A w sezonie 2023/2024 zanotują ekipy, które wywalczyły awans z Klasy B – rezerwy Fortuny Głogówek oraz LZS Łąka Prudnicka.

Niestety, po cztery zespoły dołączyły również do grup 1 i 3. Niestety, bo miało być ich po 5. Do rozgrywek w pierwszym zestawieniu nie przystąpi reaktywowany niedawno Metal Kluczbork. Ekipa z Kluczborka wycofała drużynę seniorów i w nowym sezonie ma się skupić na trenowaniu młodzieży. Jako spadkowicz z Klasy Okręgowej dołączył Piast Gorzów Śląski, a beniaminkami będą MKS Wołczyn, LZS Wichrów i druga drużyna Stegu Startu Jełowa.

W grupie 5 nie będzie grał spadkowicz Sparta Paczków, która podobnie jak Metal nie przystąpi do nowego sezonu. Jedynym byłym przedstawicielem okręgówki będzie więc Orzeł Reńska Wieś. Pierwsze mecze w Klasie A w sezonie 2023/2024 zagrają także GKS Grodków, LZS Ogrodnik Chróścina Nyska i LZS Gościce.

I na koniec grupa, w której zmieniło się najwięcej. W zestawieniu numer 5 będzie rywalizowało aż 7 nowych ekip. Naprzód Jemielnica i LZS Ligota Turawska to drużyny, które w ubiegłej kampanii walczyły o punkty w Klasie Okręgowej. Natomiast w Klasie B z powodzeniem zagrały KS Szczedrzyk, LZS Grodziec, LZS Grudzice, SKS Chmielowice oraz Chrząszcz Chrząszczyce. Te zespoły powitaliśmy w Klasie A.

Od jutra do niedzieli rozgrywać się będą inauguracyjne kolejki we wszystkich grupach. Przedłużone wakacje będą mieć tylko LZS Ligota Oleska i UKS Karnków, którzy mieli grać, odpowiednio, z Metalem i Spartą.