Za oficjalną datę powstania Zakładowego Klubu Sportowego „Motor” Praszka przyjęto rok 1958, ale pierwsze zarysy zorganizowanego uprawiania najpopularniejszej dyscypliny sportu sięgają w mieście lat trzydziestych. Przełomowe okazały się jednak dopiero lata sześćdziesiąte XX wieku, kiedy w ramach polityki, którą dziś nazwano by społeczną odpowiedzialnością biznesu, spółka Totalizator Sportowy ufundowała w Praszce stadion wraz z zapleczem socjalnym.

W pierwszych latach działalności klub toczył ligowe pojedynki pod auspicjami Ludowego Zrzeszenia Sportowego, nieustannie balansując między dwoma najniższymi poziomami rozgrywek, by historyczny awans do klasy A uzyskać w roku 1969. Sukces nie bez przyczyny zbiegł się z mariażem sportowców z Zakładem Sprzętu Motoryzacyjnego „POLMO”, a LZS skwapliwie przyjął od patrona zarówno środki stanowiące gro klubowego budżetu, jak i wyrazistą nazwę: „Motor”, ściśle związaną z branżą reprezentowaną przez darczyńcę. Pierwszym trenerem odmienionej „Dumy Praszki” został Ryszard Smolnik, wcześniej świetny strzelec Kolejarza Kluczbork (klubu powstałego na bazie Cresovii Kluczbork, a następnie przekształconego w KKS Kluczbork), który wspólnie ze stoperem Jerzym Limanowskim został powołany do kadry narodowej juniorów, prowadzonej wówczas przez słynnego Kazimierza Górskiego!

W trakcie istnienia klub i miasto kilkakrotnie zmieniały przynależność administracyjną, wchodząc kolejno w skład województwa: łódzkiego, częstochowskiego i opolskiego.

W roku 1973, pod wodzą trenera Adama Szpili, Motor po raz pierwszy awansuje do ligi wojewódzkiej, a swoje niebagatelne możliwości potwierdza również w rozgrywkach Pucharu Polski – zdobywając to trofeum na szczeblu wojewódzkim – w finale pokonując drugoligowego łódzkiego Widzewa (3:2). Zwycięzcą rozgrywek pucharowych na poziomie województwa Motor zostaje ponadto w latach: 1975, 1981, 1983, 1990 i 1991, zwłaszcza w roku 1983 zyskując uznanie całej piłkarskiej Polski, kiedy po zwycięstwach nad Błękitnymi Kielce i ROW-em Rybnik, odpada dopiero w 1/16, ponosząc porażkę z Piastem Gliwice (1:2).

Pucharowe niespodzianki szybko przemijały, stabilniejsze powody do zadowolenia dawała kibicom w Praszce tradycyjna liga. W roku 1978 Motor z pompą awansuje do III ligi (wówczas był to trzeci poziom rozgrywkowy), by po roku z hukiem z niej spaść, a następnie powrócić na dłużej, bo aż na 4 lata (1983-1987). Trenerami „najsilniejszego Motoru” byli wspólnie: Waldemar Białaś i Marian Adamowicz. Zarówno w tym okresie, jak i w ciągu 3 kolejnych sezonów, gdy szkoleniowcem drużyny był Zbigniew Olszański (pod jego wodzą zespół co roku był bliski awansu z ligi międzywojewódzkiej do III ligi), klub bardzo dobrze radził sobie także na niwie ekonomicznej.

Dochodową działalność prowadził wtedy klubowy Zakład Remontowo-Budowlany, a spore wsparcie finansowe wciąż zapewniało patronackie „POLMO”, więc wszystko było „pięknie i ładnie”, aż do roku 1991, kiedy w jednej chwili czar prysnął. Sponsor strategiczny wypowiedział umowę, zakład remontowy stracił płynność finansową, a to w efekcie doprowadziło do wycofania z rozgrywek obu drużyn seniorów, pierwszej z ligi międzywojewódzkiej oraz rezerw z klasy A. Próby powrotu na wyższy poziom, podejmowane w następnych latach, były zazwyczaj nieudane, a w razie powodzenia bardzo krótkotrwałe, więc po dziś dzień piłkarska Praszka żyje głównie wspomnieniami.

Po roku 1999 i ostatniej dużej reformie administracyjnej kraju, Motor Praszka znalazł się w strukturach Opolskiego Związku Piłki Nożnej, gdzie nadal, ale wciąż bez powodzenia, szturmował bramy 3-go frontu, większość czasu spędzając w ligach: międzywojewódzkiej i okręgowej, pod względem doboru składu opierając się w zdecydowanej mierze na wychowankach. Przez 60 lat Motor dochował zresztą pokaźnej plejady lokalnych eksportowych gwiazd:

Henryk Świętek – urodzony 27.02.1955r. Pierwszy klub w którym rozpoczynał przygodę z piłką nożną to Prosna Zdziechowice. Od 1971r. reprezentował barw ”Motoru Praszka”. Rozpoczynał w juniorach, następnie w pierwszej drużynie.W 1979r. po zakończeniu sezonu w Motorze zmiana barw na Motor Lublin.Tam dwa razy awansował do I ligi i raz przeżył gorycz spadku. W 1983r. na pół roku przeniósł się do Hetmana Zamość. Od 1984r. do 1988r. reprezentował barw KKS-u Kluczbork. W 1989 r. zakończenie kariery piłkarskiej spowodowanej kontuzją.

Rafał Ruta
– urodzony 24.10.1972r, we Wieluniu. Wychowanek naszego klubu. W 1989r. trafił do I-ligowej Stali Mielec i przebywał w niej do 1995r. Rozegrał tam 177 spotkań, strzelił 8 bramek. W tym czasie grał w młodzieżowych reprezentacjach (od U-16 do U-21), w których wystąpił łącznie 77 razy. Inne Kluby to Polonia Warszawa w którym zdobył wicemistrzostwo kraju, Ceramika Opoczno, Odra Wodzisław, Świt Nowy Dwór Mazowicki. Obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych.

Jan Spychalski
– ur. 21.12.1963r. w Kępnie. Wychowanek ,,Poloni” Kępno. W Motorze grał w sezonach 1985/86 i 1986/87. Po czym grał między innymi w Rakowie Częstochowa oraz w Dyskoboli Grodzisk Wielkopolski. Rozegrał 132 spotkania w I lidze, w których strzelił 15 goli.

Bartłomiej Wilk – urodził sie 12 marca 1974 w Oleśnie. Wychowanek – Motoru Praszka. W sezonie 1994/95 tafił z Motoru do Rakowa Częstochowy. Do Praszki powrócił w sezonie 2004/05 i do rundy jesiennej sezonu 2007/08 reprezentował barwy klubu. Inne kluby piłkarskie Wilka, to: Wawel Kraków, Ruch Radzionków, Śląsk Wrocław, Górnik Łęczna, Piast Gliwice, Victoria Skomlin. W piłkarskiej ekstraklasie zaliczył ponad sto występów. Grał w jednej drużynie z Jackiem Krzynówkiem, Jackiem Magierą, Pawłem Skrzypkiem i Tomaszem Kiełbowiczem.

Bartosz Olszański – ur. 6.08.1977 roku. Wychowanek Motoru Praszka. Do 1997 r. bronił barw Motoru. Kolejne kluby – WKS Wieluń (III liga), KKS Kalisz (III liga), KS Myszków (II liga), Sv. Stockerau, KSV Siemens Wiedeń, SC Ladendorf, a następnie pierwszy polski klub zarejestrowany w Austryjackim związku piłkarskim: FC Polska Wiedeń, którego barw bronili między innymi: Krzysztof Ratajczyk, Marek Świerczewski, Maciej Lewna.

Grzegorz Włoch – urodził się 13 listopada 1973 Oleśnie. W sezonie 1988/89 trafił do Praszki i występował w drużynie juniorów, która grała w tym czasie w śląskiej lidze tzw. makroregionalnej.W niedługim czasie trafił do odmłodzonej drużyny seniorów w której występowali tacy zawodnicy jak Bartłomiej Wilk, Bartosz Olszański, Mirosław Majtyka, Jarosław Wesoły, itd. Przez kilka sezonów występował w lidze międzywojewódzkiej.

Tomasz Świtała
– w Motorze rozpoczął przygodę jako junior. Następnie z Praszki trafił do Ruchu Radzionków. Inne polskie piłkarskie kluby tego zawodnika to: KS Myszków,WKS Wieluń, KKS Kalisz. Obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych.

Maciej Zając – urodził się 7 marca 1978 w Oleśnie. Wychowanek Prosny Zdziechowice. Od sezonu 1995/96 do sezonu 1997/98 reprezentował barwy klubu na pozycji bramkarza. Inne kluby piłkarskie tego zawodnika to: KKS Kalisz, KS Myszków, Aluminium Konin, Hetman Zamość, Unia Janikowo, Drwęca Nowe Miasto Lubawskie, Jagiellonia Białystok, Dresdner SC Fußball 98, APS Thýella Patrón, Panachaikí GÉ (Patras), AÓ Koropí, PAÓ Rouf, AÓ Ayía Nápa.

Chlubą i dumą Praszki były w minionych latach także dzieci i młodzież, i to do tych wspomnień najbardziej chciałby nawiązać nowy zarząd. Prezes Panek liczy, że naturalną konsekwencją pracy w tym zakresie będzie stabilny skład wśród seniorów, gwarantujący poziom rozgrywek do jakiego przez długie lata piłkarze Motoru przyzwyczaili kibiców z Praszki i okolic. Dawni juniorzy, którzy dziś są już doświadczonymi działaczami sportowymi, największe sukcesy odnosili w latach 1984-1998, kiedy prowadzeni przez ciepło wspominanych trenerów: Włodzimierza Tyrałę i Zbigniewa Olszańskiego, z powodzeniem rywalizowali w lidze międzywojewódzkiej, walcząc m. in. z takimi firmami jak: Odra Opole, Polonia Bytom, Raków Częstochowa, Górnik i Gwarek Zabrze, czy Ruch Chorzów.

Milowy krok w kierunku stworzenia praszkowskiej wylęgarni talentów został już uczyniony, rozentuzjazmowani prezesi – Panek i Szyszka – z satysfakcją wyliczają istniejące przy klubie zespoły: młodzików, trampkarzy i juniorów, prawie wszystkie plasujące się w czołówce swoich rozgrywek ligowych! – Brakuje nam do kompletu jeszcze tylko juniorów młodszych, ale to kwestia miesięcy, przed sezonem zabrakło kilku chłopaków, a nie chcieliśmy robić zespołu na siłę, żeby drużyna nie cierpiała potem z powodu niepełnego składu podczas meczów.

Dbałość o młodych piłkarzy to jeden z wielu elementów misternej układanki, którą działacze mają zamiar wkrótce poskładać w solidną całość, ligowe mecze rozgrywa już świeżo przywrócona do życia drużyna piłkarek ręcznych, a z okazji 40-lecia sekcji tenisa stołowego, planowana jest jej… reaktywacja.

Śmiałe plany, oprócz energii i wyrzeczeń wymagają także stworzenia dogodnych warunków, a to nieodłącznie wiąże się z funduszami. Klubowy byt zapewnia Urząd Miasta i Gminy Praszka, wspierany przez około 15. drobniejszych sponsorów, a dodatkowym bonusem bywają granty „wywalczone” w konkursach, np. 15 tys. od Ministerstwa Sportu i Turystyki z programu „Klub” w kategorii klubów wielosekcyjnych.

Szczodrość darczyńców i zabiegi zarządu sprawiają, że Motor ma stabilną sytuację finansową, ale rzecz jasna z ogromną ochotą podejmie współpracę z każdą firmą, której szefowie uwierzą w potencjał jaki drzemie w praszkowskim klubie. O bogatej historii świadczy ściana pucharów i sportowe kroniki, a dobrą prognozę na przyszłość stanowi grupa ludzi skupionych wokół Motoru, których połączył wspólny cel: „przywrócić klubowi dawną świetność”.

Sukcesywnie odnawiane są klubowe pomieszczenia socjalne, a jako pierwsze gruntowny remont przeszły pomieszczenia dla drużyn przyjezdnych, bo prezes twierdzi, że najważniejsi są właśnie goście. – Jak nas widzą, tak nas piszą. – uśmiecha się Robert Panek, a Dariusz Szyszka daje mu znaki, że na wywiad czeka już Internetowa Telewizja Praszka. Przy mikrofonie na stadionie Maciej Hatalak, oddany klubowi spiker i opiekun klubowego fanpage’a, tuż przed kolejnym meczem żółto-niebieskich przypomina kibicom sytuację w tabeli: – Motor oczywiście na pierwszym miejscu! W tym roku nic nie pokrzyżuje nam planów awansu. – wywiera delikatną presję na zawodnikach pan Maciej. Z powodzeniem, gospodarze pokonują LZS Wichrów 7:5 i utwierdzają się na pozycji lidera.

Od lipca 2017 zarząd klubu tworzą: prezes Robert Panek, wiceprezes Dariusz Szyszka, Marek Kamiński wiceprezes ds. piłki nożnej, Michał Sieradzki – skarbnik, Robert Werner – sekretarz. Komisja rewizyjna to natomiast: przewodniczący Stanisław Błoch (Członek Honorowy Klubu), Tomasz Kałwak i Adam Noga. Wszyscy są pilnie obserwowani przez lokalną społeczność, cała Praszka trzyma kciuki za powodzenie operacji „nowy Motor”!

ZKS „Motor” Praszka:

Rok powstania: 1958
Barwy: żółto-niebieskie
Adres: ul. Sportowa 7, 46-320 Praszka
Strona internetowa: www.motor.praszka.pl
Facebook: www.facebook.com/motorpraszka
Wymiary boiska: 105 m x 72 m / pojemność 500 miejsc
Prezes: Robert Panek
Trener: Grzegorz Włoch

Opublikowany przez Opolski Związek Piłki Nożnej na 3 listopada 2017

Reporter Roman Kołbuc.