AZS UAM Poznań został mistrzem Polski U19 w futsalu kobiet (fot. Kobiecy Soccer)

Zakończył się finał Młodzieżowych Mistrzostw Polski do lat 19 w futsalu kobiet. W rozgrywanym w Głogówku turnieju najlepszą drużyną okazał się AZS UAM Poznań. W decydującym spotkaniu poznanianki pokonały 3:1 Staszkówkę Jelna. Nasze przedstawicielki zakończyły rywalizację w fazie grupowej.

Opolszczyznę reprezentowały gospodynie finału Rolnik Głogówek oraz Unia Opole. Obie drużyny były gościnne dla swoich rywalek, wywalczając w sześciu potyczkach jedynie 3 punkty. Sięgnęły po nie futsalistki Unii, które 3:1 pokonały Stal Łańcut. Bramki w tym meczu zdobyły Alicja Bega, Magdalena Studnicka i Julia Baron. W dwóch kolejnych meczach opolanki nieznacznie ulegały drużynom z Krakowa i Warszawy – 2:3 z FSA Kraków (bramki Joanna Hellbach i Julia Baron) i 0:1 z AZS-em UW Warszawa.

Nieco słabiej zaprezentował się Rolnik. Głogówianki przegrały wszystkie trzy pojedynki grupowe. Najlepiej zaprezentowały się w potyczce z Tęczą Bydgoszcz, której uległy 3:4. Ślęza gospodynie rozbiła 6:0, a Staszkówka Jelna 4:1. W meczu z bydgoskim zespołem gole dla Rolnika strzeliły Olivia Kuczek, Martyna Małolepsza i Martyna Leszczyńska. Honorowym trafieniem w potyczce ze Staszkówką popisała się ponownie Małolepsza.

We wczorajszej rywalizacji drużyny z Opolszczyzny nie brały już więc udziału. Nie oznacza to, że emocji nie brakowało. Już w pierwszym meczu ćwierćfinałowym kibice mogli zobaczyć serię rzutów karnych. W niej, 4:3, Staszkówka pokonała Rolnika Bielsko-Biała. W podstawowym czasie gry był bezbramkowy remis. Trzy inne potyczki tego etapu to już zdecydowana przewaga jednej z ekip. I tak Stomil Olsztyn 7:1 rozbił FSA Kraków, AZS UAM Poznań 5:1 Ślęzę Wrocław i Pogoń Tczew 5:0 AZS UW Warszawa.

W półfinałach role się odwróciły. Łatwiejszą przeprawę do finału zafundowały sobie młode piłkarki Staszkówki, które aż 5:1 pokonały Stomil. Zdecydowanie trudniej miały poznanianki, które 3:2 pokonały Pogoń. Bohaterką AZS-u UAM był Dominika Kubka, która dwukrotnie pokonywała bramkarkę ekipy z Tczewa. Trzeciego gola dołożyła jeszcze Maja Kuleczka.

Mimo tego więcej sił na finał zachował AZS UAM. W decydującej potyczce poznanianki pokonały Staszkówkę 3:1. Wcześniej rozstrzygnięto rywalizację o brązowe medale. Te padły łupem Pogoni, która pokonała Stomil 4:2.

Oprócz złotych, srebrnych i brązowych medali wręczono również nagrody indywidualne. Najlepszą strzelczynią finału została reprezentantka Pogoni Tczew Julia Jędrzejewska. Zakończyła ona zmagania w Głogówku z 8 trafieniami. Nagroda dla najlepszej bramkarki powędrowała w ręce Kingi Hebdy ze Staszkówki Jelnej, a statuetkę MVP otrzymała Maja Kuleczka z AZS-u UAM Poznań.