Żłobizna to laureat konkursu „Piękna wieś opolska 2001” i chociaż uroku nie brakuje jej również dzisiaj, to do całości dodana została kolejna perełka w postaci wielofunkcyjnego boiska sportowego.

Cały obiekt – na którym swoje mecze od nowego sezonu rozgrywać będzie LZS Żłobizna – pachnie nowością, a świeżo posiana i wypielęgnowana murawa cierpliwie czeka na debiut i pieszczotę piłkarskiego obuwia. Jak zapewnia opiekun obiektu, obok boiska i kortu tenisowego stanie wkrótce plenerowa siłownia i ławki dla kibiców, a całość zostanie porządnie ogrodzona. Obecnie zespół wszystkie mecze gra poza domem, w roli gospodarza występując na wynajętych obiektach Regionalnego Centrum Sportowo-Rekreacyjnego w Brzegu.

Geneza powstania tutejszego klubu nie jest skomplikowana, miejscowi zawodnicy przez kilka lat występowali w pobliskich Pępicach („Błękitni Kurier Brzeski” Pępice), ale w pewnym momencie poczuli taką moc, że postanowili założyć własną drużynę! W lutym 1999 powstał LZS Żłobizna!

Realizatorami pomysłu byli: Janusz Jacheć (wtedy i obecnie sołtys wsi, posiadacz wielu klubowych pamiatek), Sebastian Zajączkowski (dzisiaj prezes LZS-u), Rafał Wielgus, Radosław Pawluk oraz Zbigniew Skrzyniarz, którzy skrzyknęli swojaków z okolicy i z marszu wkroczyli do rozgrywek… w połowie sezonu! Oczywiście wyniki zespołu z „dziką kartą” nie były brane pod uwagę, ale obycie w lidze zaprocentowało już w pierwszym oficjalnym sezonie w Klasie „C” (1999/2000), bo „beniaminek” wywalczył awans!

Potem bywało już różnie, klub miał wzloty i upadki, ale co najważniejsze, ciągłość działalności została zachowana, a to na piłkarskiej mapie niższych lig, nie jest wcale sprawą oczywistą. O sile zespołu na przestrzeni ostatnich 18 lat najlepiej świadczą rekordowe, domowe i wyjazdowe, rezultaty:
LZS Żłobizna – ZLS Zwanowice 12:0 (2007/2008, Klasa C)
LZS Michałków – LZS Żłobizna 3:9 (2009/2010, Klasa C)
LZS Wojsław – LZS Żłobizna 10:0 (2008/2009, Klasa B)
LZS Żłobizna – LZS Kościerzyce 0:13 (2011/2012, Klasa B)

Pierwszą klubową salą spotkań, szatnią i magazynem był… wagon kolejowy, który w dobrej kondycji przetrwał do dzisiaj, choć sporo stracił na folklorystycznym wyglądzie w momencie obicia blachą falistą. Po kilku latach obok „wozu Drzymały” wyrósł niewielki dodatkowy budynek, a całość kompleksu zwieńczyło wspólne zadaszenie. Teraz do klubu wkracza „nowe”!

Obecny sezon LZS może zaliczyć do średnio udanych (środek tabeli Klasy B), ale zarząd w składzie: prezes Sebastian Zajączowski, Grzegorz Babijczuk i Robert Gorazdowski ma śmiałe wizje na przyszłość. Ambitne plany pierwszego w historii klubu awansu do Klasy A roztacza szczególnie wiceprezes Grzegorz Babijczuk (członek Komisji Futsalu OZPN oraz szef firmy Gredar, sponsora klub).

– Wzmocniliśmy drużynę dwoma młodymi i wszechstronnymi zawodnikami Stali Brzeg, to Paweł Rawski i Wojciech Krawców, na boisku i ławce trenerskiej mamy od niedawna doświadczonego m.in. z gry z Starcie Namysłów i Stali Brzeg Marcina Zajączkowskiego, a przed nami kolejne transfery. – relacjonuje wiceprezes Żłobizny i zdradza, że od jesieni w planach jest także szkółka piłkarska! Biznes i tradycyjny futbol to nie jedyna pasja właściciela Gredara, w strukturach OZPN zasiada on w Komisji Futsalu i Piłki Plażowej, stąd kontraktowani przez niego zawodnicy to często futsalowcy z krwi i kości.

Prezes Sebastian Zajączkowski, który wciąż czynnie wspiera drużynę na boisku, najbardziej cieszy się na dłuższą ławkę rezerwowych, gdyż brak zmienników był ostatnio podstawową bolączką zespołu, natomiast trener Marcin Zajączkowski nie ma wątpliwości, że awans to wyzwanie w zasięgu budowanej aktualnie drużyny.

Na każdym kroku działacze i kibice klubu ogromne podziękowania kierują na ręce wójta Skarbimierza Andrzeja Pulita oraz prezesa gminnego Zrzeszenia LZS Ryszarda Milewskiego – bez ich wsparcia sport w gminie, zwłaszcza w tak niewielkich ośrodkach jak Żłobizna, nie miałby szans na przetrwanie.

A tymczasem w nowy sezon zawodnicy LZS-u wkroczą wyposażeni jak nigdy dotąd: z nową i gładka jak stół płyta boiska, nowym, klimatyzowanym budynkiem (wkrótce huczne otwarcie), ciekawym zespołem, solidnym sponsorem i realnymi marzeniami na promocję do wyższej klasy. Aż chce się trzymać kciuki za powodzenie tak optymistycznie rozpoczętej misji!

LZS Żłobizna:
Rok założenia: 1999
Barwy: niebiesko-czarne
Adres: ul. Brzeska, 49-305 Żłobizna, gm. Skarbimierz
Strona: http://zlobizna.futbolowo.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/lzlobizna/
Stadion: pojemność – 100 miejsc / oświetlenie – brak / boisko 96 m x 62 m
Prezes: Sebastian Zajączkowski
Trener: Marcin Zajączkowski

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1552090444854504.1073741905.524884664241759&type=1&l=1b9b0ab4f0

Reporter Roman Kołbuc (https://pilkaopolska.pl/)