Konrad Zyla (Football Academy Opole) zajął 5. miejsce w ogólnopolskim finale Turnieju Gry 1x1 (Fot. Mirosław Szozda)

Za nami wielki finał premierowej edycji Turnieju Gry 1×1. To zmagania organizowane przez Polski Związek Piłki Nożnej oraz Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej. W Warszawie do zmagań przystąpiło 64 triumfatorów wojewódzkich finałów w rocznikach 2012 i 2013.

Jesteśmy dumni, że I edycja Turnieju Gry 1×1 cieszyła się tak dużą popularnością oraz wzbudzała pozytywne emocje zarówno wśród uczestników, jak i trenerów. Ich reakcja pokazuje, że w polskim ekosystemie piłkarskim wciąż jest miejsce na promocję rozwoju indywidualnych zdolności zawodników oraz kształtowanie ich odwagi na boisku – mówi wiceprezes PZPN ds. Piłkarstwa Amatorskiego Adam Kaźmierczak – Chcemy, aby trenerzy, pracujący z dziećmi, w planowaniu treningów również zwracali uwagę na ten fundamentalny element sztuki piłkarskiej – dodaje wiceprezes.

W stolicy naszego kraju nie zabrakło przedstawicieli Opolszczyzny. Cała czwórka zaprezentowała się z bardzo dobrej strony, niektórym do pozycji medalowych zabrakło naprawdę niewiele.

Najbliżej podium zmagania ukończył Konrad Zyla, który na co dzień reprezentuje barwy Football Academy Opole. W turnieju chłopców z rocznika 2012 opolanin uplasował się na wysokim, 5. miejscu. W fazie grupowej Zyla wygrał dwa spotkania i jedno zremisował. Z 7 punktami na koncie wywalczył awans z pierwszego miejsca w zestawieniu oznaczonym literkom C. Jednak w ćwierćfinale minimalnie uległ późniejszemu zdobywcy złotego medalu – Janowi Gierachowi. Mecz ten zakończył się wynikiem 5:4 dla Gieracha. W kolejnym starciu Zyla pewnie pokonał Marcela Wiencenciaka (5:2), a w pojedynku o lokatę 5. pokonał 4:3 Kacpra Kosieniaka. W całym finale Zyla strzelił 19 goli, co w klasyfikacji najskuteczniejszych dało mu 7. miejsce. Tę klasyfikację wygrał Krzysztof Postołek, którzy zdobył aż 32 bramki.

Nieco mniej szczęścia, w rywalizacji młodych piłkarzy z rocznika 2013, miał Jakub Juszczak. Przedstawiciel Funball Kluczbork przegrał trzy spotkania w grupie B i został sklasyfikowany na 15. pozycji.

W rywalizacji dziewcząt z rocznika 2013 dobre zawody rozegrała reprezentantka Soccer College Śląska Łubniany Pola Jaworska. W potyczkach grupowych odniosła ona dwa zwycięstwa i z sześcioma punktami na koncie wywalczyła awans z drugiego miejsca. W ćwierćfinale Jaworska nieznacznie, 2:3, uległa Wiktorii Filipczak, przez co wyeliminowana została ze strefy medalowej. Filipczak ostatecznie została sklasyfikowana na 3. miejscu. Również i Julia Żmuda okazała się zbyt silną rywalką dla zawodniczki z Łubnian. Nasza przedstawicielka uległa w tym pojedynku 2:4. Natomiast w meczu o lokatę 7. lepsza od Jaworskiej okazała się Maja Białobrzeska, która triumfowała 2:0.

Ostatnią z przedstawicielek województwa opolskiego była Anastazja Chmura. Młoda piłkarka GMKS-u Ozimek zamknęła pierwszą dziesiątkę najlepszych polskich dryblerek z rocznika 2012. W swojej grupie uplasowała się na 3. miejscu, by później wygrać swoje kolejne starcia. W decydującej potyczce o 10. pozycji Chmura pokonała Lenę Kruczkowską 3:1.