Październikowy turniej BNP w Krapkowicach, fot. Mirosław Szozda

Rozgrywki Bawi Nas Piłka to autorski projekt Opolskiego Związku Piłki Nożnej, który skierowany jest do najmłodszych adeptów futbolu. Zawody organizowane są przez trenerów powiatowych dla następujących kategorii wiekowych: Orliki (rocznik 2008), Żaki (rocznik 2010) i Skrzaty (rocznik 2012). Dotychczasowa forma tych rozgrywek była prowadzona na zasadzie zbierania bieżących zgłoszeń drużyn na zaplanowane turnieje, które rozgrywano od września do maja.

Średnio w miesiącu odbywały się dwa turnieje Orlików i Żaków oraz jeden dla Skrzatów. W skali roku kalendarzowego odbywało się prawie 300 imprez, a na boiskach bądź parkietach rywalizowało blisko 15 tys. dzieci. Dodatkowo w miesiącach marcu i czerwcu, trenerzy powiatowi organizowali konsultacje selekcyjne dla najzdolniejszych dzieci z kat. Orlik. Podczas trwania akcji szkoleniowej, prowadzone były gry kontrolne, gdzie trenerzy powiatowi monitorowali poziom sportowy powołanych zawodników i przekazywali szczegółowy raport koordynatorowi kadr OZPN.

Zwieńczeniem każdego sezonu rozgrywkowego Bawi Nas Piłka jest dwudniowe zgrupowanie szkoleniowo-selekcyjne, które odbywa się na przełomie lipca i sierpnia na obiektach sportowych Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia w Prószkowie. – To obóz dla 120 najzdolniejszych chłopców z kategorii Orlik. Podczas zgrupowania odbywają oni serię gier kontrolnych oraz mają zajęcia teoretyczne prowadzone przez trenerów Akademii Młodych Orłów – dodaje Piotr Popiołek, koordynator rozgrywek Grassroots oraz Bawi Nas Piłka.

Od nowego sezonu 2018/2019 nasz projekt dla najmłodszych przeszedł kilka istotnych zmian organizacyjnych. – Aby podnieść potencjał sportowy współzawodnictwa w poszczególnych kategoriach wiekowych, wprowadziliśmy kilka modyfikacji do formuły rozgrywek. W sierpniu br. kluby poprzez formularz elektroniczny zamieszczony na stronie Związku, zgłaszały chęć partycypacji w rozgrywkach BNP. Zespoły, które zgłosiły się z poszczególnych powiatów do danych kategorii wiekowych od września br., rozgrywały turnieje w obrębie podziału regionalnego wg. nowej konfiguracji – opisuje reformy Popiołek.

OZPN dokonał podziału na regiony rozgrywkowe, które dziś prezentują się następująco:
Region 1: pow. brzeski, opolski, m. Opole.
Region 2: kluczborski, namysłowski, oleski.
Region 3: k-kozielski, krapkowicki, strzelecki.
Region 4: głubczycki, nyski, prudnicki.

– Po zakończeniu procesu rejestracji do rozgrywek Bawi Nas Piłka, poszczególne drużyny w obrębie swojego regionu zostały rozlosowane do grup rozgrywkowych. Turnieje w tych kategoriach wiekowych odbywają się według ustalonego wcześniej terminarza turniejów obowiązującego na rundę jesienną sezonu 2018/2019 – kończy raport zmian pan Piotr.

Oprócz zmian na papierze, które dotyczyły sfery sportowej, liftingowi uległa podstrona BNP w oficjalnym serwisie OZPN (http://bawinaspilka.pl/). Rozgrywki dla najmłodszych piłkarzy wymagały także stworzenia specjalnego fanpage-u BNP w portalu społecznościowym Facebook, gdzie od kilku miesięcy zamieszczane są z pierwszej ręki informacj oraz multimedia poświęcone tym właśnie rozgrywkom.