Fot. Wojciech Wojkowski

Jaryszowski klub piłkarski założony został w 1948 roku, przez nieżyjącego już Alojzego Sotora, pod nazwą LZS Jaryszów. Dopiero w 2006 roku ówczesny zarząd dodał człon Błękitni, ponieważ drużyna Jaryszowa identyfikowała się zawsze strojami w tym kolorze. LZS Błękitni Jaryszów posiadają swój statut oraz osobowość prawną, zatwierdzoną przez Starostę Strzeleckiego. Klub jest również członkiem Gminnego Zrzeszenia LZS-ów, z siedzibą w Ujeździe. Drużyna seniorów przez wiele lat balansowała na granicy B i A-klasy, ale wygląda na to, że od sezonu 2016/2017 ustabilizowała formę i występuje na tym wyższym poziome.

Początkowo miejscowe boisko futbolowe znajdowało się przy ulicy 18 marca, z czasem jednak zostało przeniesione i zbudowane w obecnym miejscu, czyli na Polnej 5. Generalnie plac gry jaryszowian sprawiał wiele kłopotów. Pierwotnie miał on zaledwie 41 metrów szerokości (dopuszczalne minimalne rozmiary to 45x96m). Nawet dla drużyny, która w latach 1986-91 grała w klasie okręgowej, a potem 6 lat w A-klasie, to było za mało. Po długich staraniach udało się je wydłużyć i spełnić wymogi (dziś 60m x 101m) oraz otoczyć jest fajną, kameralną infrastrukturą, z krzesełkami w barwach klubu. Całość znajduje się w centrum Jaryszowa, niedaleko autostrady A4, w obszarze strefy aktywności gospodarczej.

Za czasów 24-letniej prezesury Alojzego Kamińskiego rozpoczęto także budowę hali sportowej. Przekazana została ona jednak gminie, ponieważ klub nie był w stanie finansowo jej utrzymać. Dawniej znajdowało się tam pomieszczenie klubowe oraz szatnie dla piłkarzy i sędziów. Od zeszłego roku, w którym to klub świętował 70-lecie swojego istnienia, oddano nową szatnię, już na terenie obiektu. Warto dodać, że boisko treningowe jest w pełni oświetlone.

Oprócz zespołu seniorów Błękitni dysponują drużynami w jeszcze w dwóch kategoriach wiekowych – juniorzy oraz najmłodsza grupa młodzików. Dodatkowo prowadzone są zajęcia z orlikami, żakami oraz skrzatami, którzy występują w wojewódzkich turniejach “Bawi nas piłka”. Klub od lat słynie ze szkolenia młodzieży, a kilku jego zawodników występuje w rozgrywkach ogólnopolskich. Warto dodać, że drużna najmłodszych zawodników z Jaryszowa, kilka lat temu wygrała silnie obsadzony, międzynarodowy turniej młodzików i trampkarzy, który odbył się w 2006 roku w Niemczech, w Wenslingen.

Obecny skład zarządu LZS-u Błękitni Jaryszów: Prezes Marcin Cyris, pierwszy wiceprezes Łukasz Grabiec, drugi wiceprezes Michał Heide, skarbnik Leszek Czerniak, członkowie zarządu – Łukasz Heide, Krzysztof Polak, Monika Rudner, Dariusz i Józef Heide. Trenerem pierwszej drużyn jest od obecnego sezonu Tomasz Miklasz.