Przedstawiciele Opolskiego Związku Piłki Nożnej, z prezesem Tomaszem Garbowskim na czele, wrócili z Portugalii, gdzie odbyło się spotkanie z reprezentacją regionalnego federacji piłkarskiej – Associacao de Futebol de Braganca. Wymiana doświadczeń polsko-portugalskich odbyła się w ramach programu Erasmus+.
W trakcie intensywnej wizyty uczestnicy mieli okazję szczegółowo zapoznać się z pracą lokalnego portugalskiego związku piłki nożnej. Zaprezentowano m.in. systemy zarządzania strukturami oraz programy dedykowane rozwojowi młodych talentów. Ważnym elementem agendy były również dyskusje na temat systemów szkolenia i metod skutecznego angażowania lokalnej społeczności wokół sportu.
Dużo miejsca w panelach dyskusyjnych poświęcono także dynamicznie rozwijającej się piłce kobiecej. Rozmawiano o strategiach popularyzacji kobiecego futbolu, budowaniu profesjonalnego zaplecza oraz profesjonalizacji rozgrywek, co stanowi obecnie jeden z kluczowych kierunków rozwoju dla obu federacji.
Wyjątkowym punktem programu była możliwość zobaczenia samej Portugalii od jej najlepszej, sportowej strony. Dzięki nawiązanej współpracy uczestnicy wzięli udział w meczu tamtejszej reprezentacji z Nigerią. W trakcie tego widowiska przedstawiciele naszego związku mieli unikalną okazję szczegółowo analizować w akcji samego Cristiano Ronaldo.
Wizyta zaowocowała nie tylko pozyskaniem bezcennej wiedzy, ale również nawiązaniem relacji partnerskich, które z pewnością przyczynią się do dalszego rozwoju piłki nożnej, zarówno męskiej, jak i kobiecej oraz podniesienia jakości organizacji wydarzeń na naszych lokalnych boiskach.











