Fot. Mirosław Szozda

Za nami coroczna Gala Opolskiego Związku Piłki Nożnej. To właśnie na niej poznaliśmy najlepszego piłkarza, piłkarkę, młodzieżowca, trenera i sędziego w roku 2023. Zobaczyliśmy również najpiękniejszego gola strzelonego w ubiegłym roku. Nie zabrakło także odznaczeń i nagród specjalnych.

Coroczna Gala OZPN jest swoistym podsumowaniem roku ubiegłego i symbolicznym rozpoczęciem działań związku w kolejnym.

Ubiegły rok był bardzo dobry dla Opolskiego Związku Piłki Nożnej – mówił sternik związku Tomasz Garbowski – Nawiązaliśmy międzynarodową współpracę z naszymi przyjaciółmi z Grecji, Portugalii, Hiszpanii, Włoch czy Słowenii. Kontynuowaliśmy także znane projekty, jak Bawi Nas Piłka czy Mikołajkowe Otwarte Turnieje Żaka. Ale i zainaugurowaliśmy nowe, np. Opolska Młodzież Na Stadiony, w którym to chcieliśmy zachęcić uczniów szkół podstawowych w Brzegu, Prudniku i Głubczyc do uprawiania sportu – dodaje prezes Garbowski.

Fot. Mirosław Szozda

Podczas Gali poznaliśmy również najlepszych z najlepszych w 2023 roku. Trójkę nominowanych w kategorii PIŁKARZ ROKU stworzyli Leszek Nowosielski z LZS-u Starowice, Michał Bienias z Małejpanwi Ozimek i Jakub Pielok, reprezentujący rewelacyjny w ubiegłym roku iPrime Bogacica. Zdaniem kapituły, przedstawicieli czwartoligowych drużyn i kibiców najbardziej na boiskach BS w Leśnicy IV Ligi Opolskiej wyróżnił się kapitan i lider zespołu z Ozimka – Michał Bienias.

Bardzo wyrównaną walkę „stoczyły” między sobą także nominowane w kategorii PIŁKARKA ROKU. Na finiszu najlepsza okazała się reprezentantka LUKS Rolnika Biedrzychowice-Głogówek – Aleksandra Sobkowicz. W końcowym rozrachunku pokonała ona Oliwię Baron z KS KOMAX Unii Opole oraz Marlenę Miadzielec z Polonii Prószków.

Powody do radości mieli także przedstawiciele rewelacji ubiegłego sezonu w Football World Klasie Okręgowej i jesieni w IV Lidze – iPrime’u Bogacica. Ze statuetką dla najlepszego TRENERA ROKU do domu wrócił bowiem szkoleniowiec beniaminka Michał Buła. To właśnie jego wybrano z trójki nominowanych, którą tworzyli jeszcze Wojciech Scisło (Małapanew Ozimek) i Tomasz Hejduk (Po-Ra-Wie Większyce).

W trzech pozostałych kategoriach triumfowali: Maksymilian Paszkowski z Odry II Opole (MŁODZIEŻOWIEC ROKU), Dawid Matyszczak (SĘDZIA ROKU) oraz Adam Setla z LZS-u Starowice, który był autorem najpiękniejszej bramki.

Fot. Mirosław Szozda

Podczas Gali wręczono również sporo odznaczeń. Z rąk prezesa PZPN Cezarego Kuleszy Srebrną Honorową Odznakę PZPN odebrał marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. Honorowe Odznaczenia OZPN powędrowały natomiast do Krzysztofa Joba (złota), Klaudii Golasz i Daniela Klisia (oboje srebrne) i Stanisława Bara, Romana Firlusa i Łukasza Wójcika (wszyscy brązowa).

Na koniec rozdane zostały nagrody specjalne. Przyjacielem Opolskiej Piłki został Janusz Wysocki, Piłkarzem Bez Barier Krystian Nowak, Armatę Superstrzelca otrzymał Piotr Strzelecki a statuetkę za Gola Kariery odebrał Rafał Atroszko.