fot. Polski Związek Piłki Nożnej

To jest pracowity czas dla obu męskich reprezentacji Opolskiego Związku Piłki Nożnej. Kadra U13, prowadzona przez Jarosława Wolańskiego i Wojciecha Morkę, przebywała na zgrupowaniu międzyzwiązkowym w Policach. Natomiast zespół Pawła Bzdęgi i Andrzeja Wolańskiego rozegrała dzisiaj w Olkuszu kolejny mecz w ramach rozgrywek o Puchar im. Kazimierza Deyny.

Turniej w Policach to kolejna szansa dla naszych zawodników do zaprezentowania swoich umiejętności na tle rówieśników z innych województw. Tym razem zagraliśmy z Zachodniopomorskim, Wielkopolskim i Małopolskim ZPN-em. Turniej, oprócz wymiaru gier sparingowych, miał również charakter szkoleniowy. Nasi zawodnicy brali udział w trzech jednostkach treningowych ukierunkowanych na rozumienie gry w zakresie swoich pozycji – ocenia trener naszej kadry U13 Jarosław Wolański – Z punktu szkoleniowego nasi zawodnicy otrzymali dużą dawkę wiedzy połączoną z tym, co bardzo lubią, czyli grą. W Policach otrzymaliśmy wiele wartościowych informacji zwrotnych w kontekście naszych dalszych działań pod względem doboru zawodników na konkretne pozycje, ich poziomu sportowego w odniesieniu do innych kadr. Rozpoznaliśmy w których obszarach i na których pozycjach mamy deficyty, które do mistrzostw Polski chcemy zniwelować. Do połowy czerwca rozegramy jeszcze co najmniej 3 mecze kontrolne, które pozwolą nam wyselekcjonować grupę zawodników, którzy reprezentować będą nasz związek podczas turnieju finałowego – dodaje trener Wolański.

Wyniki meczów turniejowych w Policach są drugorzędne. Najważniejszy był nasz udział w tym zgrupowaniu i zaprezentowanie umiejętności naszych chłopaków na tle innych ośrodków – dodaje drugi z trenerów kadry Wojciech Morka – Wszystkich obserwowali skauci i trenerzy Polskiego Związku Piłki Nożnej. Oprócz grania były też zajęcia – jedno drużynowe oraz dwa pozycyjne. Świetną sprawą były te drugie, ponieważ udział w nich brali wszyscy zawodnicy z wszystkich drużyn w Policach. Np. trenowali skrzydłowi ze skrzydłowymi, obrońcy z obrońcami i bramkarze z bramkarzami. Mecze też graliśmy trochę inaczej niż zazwyczaj. Duże bramki, skrócone i zawężone pole gry, żeby padało jak najwięcej goli. Stąd niektóre wyniki były hokejowe – dodaje trener Morka.

Natomiast starsza z naszych kadr od wczoraj przebywała w Olkuszu na Małopolsce. To właśnie tam rozegrany został kolejny mecz w ramach rozgrywek o Puchar im. Kazimierza Deyny. Naszą reprezentację czekało trudne zadanie, bo Małopolski ZPN to drużyna, która jeszcze w tym turnieju nie przegrała. Jednak to właśnie kadra OZPN jest jedynym zespołem, któremu udało się urwać punkty ekipie z Małopolski. Na terenie naszego województwa zremisowaliśmy 1:1.

Kadra Pawła Bzdęgi i Andrzeja Wolańskiego dobrze zaprezentowała się w dzisiejszym spotkaniu. Po pierwszej połowie młodzi opolanie 1:0. W drugiej odsłonie gospodarze wzięli się jednak do pracy. Ostatecznie wygrali 2:1.